logo

Vezirköprü Semaveri Patent aldı..

Vezirköprü Semaveri Patent aldı..

Vezirköprü’de hemen her evde bulunan, tarlada çalışanların, dükkânda bir araya gelenlerin, kırlara gidenlerin yanlarından ayırmadıkları bir araçtır semaver.

Çay içmek Vezirköprü’de yıllardır bir gelenek olmuştur. Kimin yanına gitseniz “çay içer misin?” Diye sorar.

Çay ve onu en lezzetli hale getiren semaver Vezirköprü’de için önemli bir yer tutar.

Ancak bir süredir Havza’da yapılarak fabrikasyon olduğu için daha ucuza mal edilebilen semaver nedeniyle Vezirköprü semaveri Havza semaveri olmaya başlamış, Vezirköprü’de bile Havza’da üretilen semaver satılmaya başlamıştı.

Oysa Vezirköprü semaveri farklıdır diye anlattı semaver üreticisi Sebahattin Aktaş:

-Yassı olması ve ateşin hemen yanında suyun bulunması nedeniyle Vezirköprü Semaveri diğerlerinden çabuk kaynar. El işçiliği ile kalaydan yapılan semaverde kalay suyun kirecini alarak suyu yumuşatır ve çayın hem demini hem de içimini güzelleştirir. Yassı semaver diğerlerinden daha ergonomik olduğu için taşıması kolaydır. Dedi.

Cuma günü Vezirköprü Belediye Başkanlığı odasında düzenlenen toplantıyla da Vezirköprü Semaveri için Patent alındığı açıklandı.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Sadık Edis:

-Semavercilerle Ticaret Odası Başkanlığım zamanında da beraberdik. O zaman atölye kurmak için çalışmıştık. Geçtiğimiz aylarda semaverci arkadaşlarımız geldiler ve ‘semaveri kalıcılaştıralım’ dediler. 2,5 aylık bir çalışmadan sonra İlçemizin sembollerinden olan Semaverin Patentini aldık.

2018 yılında semaver için ne gerekiyorsa yapacağız, geliştirmek ve piyasaya sürmek için arkadaşlarımıza gereken tüm desteği vereceğiz. Önümüzdeki ay bakanımızdan da belgemizi alacağız. Dedi.

Geleneksel olarak elde üretilen semaverin günde ancak 5 adet üretilebildiğini kaydeden semaverciler ise;

-Fabrikasyon olursa ayda 1000 adet semaver üretilebilecek. Yassı semaver, Vezirköprü’de üretilen ve en çok kullanılan semaver.  1996-97 yıllarında yapılan girişimde 29 ortak vardı. Ortak kullanım atölyesine 90 bin Euro hibe alınmıştı, yürümedi. Bugün 3 üretici ve 8 satıcı kaldık. Belediyemiz yer konusunda da bize yardımcı olursa, o zamandan kalan makineleri de buraya getirerek kullanacağız. Fabrikasyon üretimde semaver çelik saçtan üretilecek. Böylece daha uzun ömürlü olacak. Dediler.

Sorular üzerine Başkan Edis:

-Havza’da semaver için tescil alınmıştı. Biz patentini aldık. Üretim arttıktan sonra bir satış reyonu oluşturacağız. Ancak eklemeliyim ki, İlçemizde Ticaret ve Sanayi gelişecekse sivil toplum kuruluşlarının da devrede olması lazım. Sadece yerel yönetimlerin çalışmasıyla olmuyor. Dedi.

Daha önce 32 parçadan oluşan Vezirköprü Yassı Semaveri artık 26 parçadan oluşuyor.

Share
621 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?