logo

Vezirköprü siyasetçisi ÖDEV çıkarmalı!..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Osmancık Milletvekili’nin Tahtaköprü hattına yol yapılacağını ve bu bölgedeki 15 bin civarındaki Vezirköprülü vatandaşın alış veriş için Osmancık’ı kullanacağına ilişkin açıklamaları ilçede geniş yer buldu.
Herkes bir şekilde görüşünü ifade etti. Yolun kullanılmayacağını söyleyenler, yol yapımının uzun zaman alacağını iddia edenler (ki Vezirköprü yol hikayelerine bakarak söyleyince haklı duruyorlar) olduğu gibi, bugün Osmancık’a gidiş geliş ve ticaret yapan yokmuş gibi, vatandaşın Vezirköprü’den kopmayacağını iddia edenler bile oldu.
Daha önce de belirttiğim gibi, bu ülkede yaşayan her vatandaş en konforlu yolu kullanmayı hak eder.
Osmancık’tan Tahtaköprü’ye yol yapılmasını ‘istemezük’ diyemeyiz.
Kaldı ki, biz hiç diyemeyiz.
Yıllarca Vezirköprü’nün çevre ilçelerle yol bağlantılarının açılması gerektiğini, ticaretin ve ilişkilerin bu yollar üzerinden kurulacak olan ilişkilerle gelişebileceğini iddia ettik.
“Havza yolunun yapılmasını niye istiyorsunuz? Buraya da köylüleriniz gidip alışveriş yapabilir.” Demezler mi?
Hayır, bizim bugün de iddiamız odur ki, Vezirköprü’nün tüm bağlantı yolları açılmalıdır.
Bafra ile, Gümüşhacıköy ile, Saraydüzü ile, Merzifon, Havza ve Alaçam ile.
İtirazım, Vezirköprü’nün Havza yolu için ödenek bulunamadığı iddia edilirken, Osmancık’ın köy yollarına ödenek bulabilmesine.
Osmancık siyasetçileri ilçeleri için, tek başına iktidarın nimetlerinden doyasıya yararlanırken, sahipsiz Vezirköprü’nün ve ilçede siyaset yaptığını iddia edenlerin sessizliği, ilçenin başına gelen hiçbir konuya duyarlı olmamalarına. Ya da korkularından(!) varsa yaptıkları mücadeleyi kamuoyuyla paylaşamamalarına.
Bugün Vezirköprü siyasetçileri Osmancık’ın hareketlerinden feyzalmalı.
Osmancık, Tahtaköprü yolunu düzelterek Alan’a kadar 15 bin kişiyi ilçesine çekmeye çalışıyorsa; Vezirköprü’de aynı yolu daha güzelleştirerek vatandaşlarının kendi ilçelerini tercih etmesini sağlamalı.
İlçedeki esnaf Osmancık esnafının yerini tutmaya çalışarak, müşterisine sahip çıkmalı.
Sadece Osmancık yolu için değil, Bafra ve Merzifon başta olmak üzere Alaçam bağlantısını yeniden kurmanın yolunu bulmalı. Durağan ve Havza yollarının yapılmasını sağlamalı ki, dünyaya açılmasının önündeki engeli ortadan kaldırsın.
Hadi tren yolunu kaçırdık, hiç olmazsa karayolu bağlantılarının tamamlanmasını sağlasın. Yüzü tek bir yöne değil, her tarafa dönük olsun ki, yarın kurulacağı söylenen sanayilerinin daha iyi çalışmasına fırsat tanınsın.
Yıllar öncesinden kaybetmeye başladığı nüfusunu yeniden kazanmanın yolunu bulsun. İlçede yaşayan vatandaşlar ekonomik olarak refaha ersin.
Tüm bunlar Vezirköprü siyasetçilerinin ÖDEV hanesine yazılmalıdır. Tabi Samsun Milletvekilleri’nin ne yaptığını da, ödevlerinin ne olduğunu, bu ödevlerin içinde Vezirköprü var mı, yok mu diye sormak da gerek.
Sonuç olarak, Vezirköprü dersine iyi çalışmalı, ödevlerini yapmalıdır.

Share
43 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...
 • Müze bu ilçeye değer katar!

  01 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Medeniyetlere KÖPRÜ'lük yapmış olan Vezirköprü tarihi zenginlikleriyle ön plana çıkmalı. İlçenin hemen her bölgesinde ayrı bir tarih fışkırıyor. Ne tarafına gitseniz tarihin içindeki bir medeniyetin izine rastlamanız mümkün. En son definecilerin kazmaya çalışırken yakalandıkları Öz Güney Mahallesi'ndeki kazıda çıkan mozaikler de bunun güzel örneklerinden biri. Ancak böylesi kazı çalışmaları uzun sürdüğü için maliyetleri de oldukça fazla oluyor. Doğal olarak müzelerin kendi başlarına ayırabildikleri bütçelerle sadece 'Koruma Kazısı' denen aç-ba...
 • İNSAN HAYATI VE YAŞAM

  01 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  İnsan sokakta gezerken ya da diğer sosyal yaşamda tanıdığı, tanımadığı her sosyal sınıftan insanlarla karşılaşır. Karşılaştığın insanlara soramazsın senin işin ne (?…) bir sıkıntın var mı(?…) diyemezsin. Akşamdan sabaha yemeye ekmeği var mıdır (?…) Ocakta kaynatacak çorbası var mıdır (?…) İnsanların içine girsen, yaşamlarına şöyle bir dokunsan kim bilir nelerle, insanın çekemeyeceği hangi dertlerle karşılaşırsın.!… Terk edilmiş sokak çocukları, kocası tarafından körpe çocukları ile kaderine terk edilmiş yoksul, zavallı kad...