logo

Vezirköprü Şoförleri Henüz Boykota Gitmiyor 15 Mart 1970 Pazar

Vezirköprü Şoförleri Henüz Boykota Gitmiyor 15 Mart 1970 Pazar

Vezirköprülü şoförler Pazar günü yaptıkları toplantıdan sonra boykot kararını ertelemişlerdir.
Civar il ve ilçelerin çoğunda şoför boykotu iktisadi durumu da etkilemekte, yabancı arabalara yük verilmemektedir.
Geçtiğimiz hafta Karabük’e kereste götüren kamyoncular orada yük alamamışlar, 1500 üncü sıraya kayıt olup öyle demir alacaksınız deyince kamyoncular da boş olarak Vezirköprü’ye gelmekten başka çare bulamamışlardır. Ancak Çorum’a gelen iki kamyon orada kendileri satmak üzere kepek ve çimento almışlarsa da, Çorum şoförleri derhal emniyete ve valiye gitmişlerse de, Çorum Valisi çok acayip bir cevap vermiş; (Siz suçluları tutup getirin de biz mahkemeye verelim) demişlerdir. Devlet otoritesi bakımından zararlı olan bu tutum üzerine durumun İçişleri Bakanlığı’na intikal ettirilerek Çorum valisinin şikâyet edileceği öğrenilmiştir.
Diğer taraftan Vezirköprü şoförleri de Karabük’ten boykota giden şoförlerin demir, Çorum’dan şoförlerin çimento, Turhal ve Suluca’dan ora kamyonlarının şeker yükü vermeleri üzerine Vezirköprülü kamyoncular da yabancı arabalara ilçeden kereste yükletmemekte, yükleyenler izlenmektedir.
Gazetemizin baskıya verildiği Pazar günü şoförler bir toplantı yaparak bu yönde bir boykot kararı alacakları öğrenilmiştir. Ayrıca Suluca’da pancarın da olduğu gibi Karabük’te demirin 15 Kr.’dan müteahhide verilip, onların da 6 kr.’dan kamyonculara yük çektirmesi, kamyoncuları müteahhitlerin sömürdüğü iddiasıyla durum boykotlara yol açmıştır. Boykotlar tüm Türkiye’ye yayılmaktadır. Vezirköprü Şoförler Cemiyeti Başkanı Mustafa Çamurcu da haberi doğrulamış, Pazar günü yapılacak toplantıda durum görüşülecektir. Demiştir.

Demirel Güvenoyu Aldı
Evet: 232 Hayır: 172
A.P.’de Demirel’in çekilmesini isteyen 41’ler muhalefetle birleşince Süleyman Demirel hükümeti bütçesi mecliste reddedilmişti. Günlerce süren çalışmalar ve 21 gün kurulmayan hükümet durumu bunu izledi. Sonunda eski kabineyi, aynen yeni kabine olarak ilan eden Demirel’in, güvenoyu alamayacağı sanılıyordu. Bu arada A.P.’ye geçen milletvekillerine 200 bin liradan az olmamak üzere para verildiği de ileri sürülmüştü.
Nitekim Pazar günü Saat: 11’de yapılan güvenoyu toplantısında Süleyman Demirel hükümeti güvenoyu aldı.
Demirel’e karşı muhalif olanlar 172 kırmızı oy verdiler, Demirel’e Evet diyenler ise 232 beyaz oy vermişlerdi.
Almanya’ya Gitmenin En Kolay Yolu Kooperatiflere Ortak Olmaktır
Almanya’ya gitmenin en kolay ve en emin yolu üretim ve kalkındırma kooperatiflerine üye olmaktır.
Bu hususta eldeki imkânlara göre kontenjan nispetine göre Köy İşleri Bakanlığı kalkındırma ve benzeri kooperatiflere ortak olanlara önce Ankara’da almanca kursunda lisan öğrendikten sonra Almanya’ya göndermektedir.
Diğerlerinden farklı
Almanya’da hem çalışıp hem de Para biriktiren kooperatif ortağı orada kooperatifçilik üzerine de geniş bilgiler öğrenmekte, köyüne döndüğünde hem kendisine hem de köyüne yararlı olmaktadır. Oysa işçi olarak yurtdışına çıkanlar döndüklerinde ancak büyükşehirlerde iş bulabilmektedir.
Almanya’ya giden kooperatörler yurda dönünce kooperatiflerine daha yararlı olmuşlar, daha iyi mahsulle daha çok kâr elde etmişlerdir.
Köy İşleri Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre; sıraya alınan kooperatif üyelerinin çalışması halen yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bu hususta geniş bilgi gelecek sayılarımızda verilecektir.
İlçemizde ilk defa kalkındırma kooperatifi Yukarınarlı köyünde kurulmuş, kooperatif bir de 77 beygir gücünde ford traktörü alarak çalışmaya başlamıştır.
16 Mart Pazartesi günü açılacak piyasanın ekiciyi memnun etmesi bekleniyor:
Vezirköprü’de Tütün Kalitesi Çok Yüksek
İlgililerin verdiği bilgiye göre bu yıl ilçemizde tütün kilo bakımından çok az fakat kalite bakımından çok yüksektir. Ayrıca eskiden 8 bin olan ekici adeti de bu son yıllarda 2200 civarına düştüğü, hakiki meslekten tütüncü olanların kaliteli bir şekilde tütün yetiştirdikleri verilen haberlere ilave edilmektedir.

Share
84 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?