logo

Vezirköprü toplantı aşamasında, Havza 10 fabrikaya daha yer verdi Havza OSB’de 10 Fabrikanın Daha Temeli Atıldı

Vezirköprü toplantı aşamasında, Havza 10 fabrikaya daha yer verdi Havza OSB’de 10 Fabrikanın Daha  Temeli Atıldı

Vezirköprü ilçemizde Karma ve Besi OSB yapılması için toplantılar sürerken komşu ilçemiz Havza OSB’de geçtiğimiz hafta 10 fabrikanın daha temeli atıldı.

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ilçemizde Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, AK Parti ve MHP İlçe Başkanları ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Orhan Şahin ile kurum temsilcileri yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunurken Havza OSB’de 10 fabrika için daha temel atma töreni düzenlendi.
Törene Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, Ladik Belediye Başkanı Nurhan Yapıcı Özel, yatırımcı iş insanları ile çok sayıda davetli katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bugün bölgemize ve ülkemize örnek olacak atılımları gerçekleştiriyoruz. Havza çok önemli. Burası bin dönümdü, 10 bin dönüme çıkartıyoruz. Zamanı geldiğinde de 20 bin dönüme çıkaracağız” ifadelerini kullandı.
Törende konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 10 yeni fabrikanın da hizmete girmesiyle kent ekonomisine büyük katkı sağlanacağını ifade ederek, “Bugün Samsun ve Havza için özel bir gün.
Atatürk ve silah arkadaşları Samsun’da 6 gün kaldıktan sonra 25 Mayıs’ta Havza’ya geliyor ve asıl çalışmayı burada yapıyor. Buradan da Amasya, Erzurum ve Sivas’a gidiyor. Bu temel atma töreninin, 25 Mayıs gününe denk gelmesi, geleceğe yönelik yapılacak büyük çalışmayla da örtüşüyor. “ dedi.
Demir; “Buranın oluşumu çok ilginçtir. Bir tane yatırımcının bile sanayi tesisi kurma talebi yokken, sanayi alanı ilan ettirdiğimiz tek yer Havza Bekdiğin OSB’dir. Burası, OSB yapılmadan yolu yapılan tek bölgedir.” Şeklinde konuştu.

Demir; “Samsun’un sanayi havzası burasıdır”
Temel atma töreninde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir; “Gelecek vizyon çerçevesinde Samsun’un sanayi havzası da burasıdır. Bunu iyi görmek, iyi anlamak lazım. Burayı tüm şartları zorlayarak yaptık” açıklamasında bulundu.
“Havza Osb Sanayi Merkezi Olacak”
Uzun yıllardır Çorum’un Samsun’a örnek gösterildiğini dile getiren Başkan Demir, “Samsun’un elektrik tüketimi, Sinop’tan Artvin’e kadar tüm illerin toplamından büyüktü. Bugün merkez OSB doldu. Yeni alan yok. Gıda OSB’yi kurduk.
Merkezde 2 bin 600 dönüm büyüklüğündeki yeni OSB’nin de kuruluşunu gerçekleştirdik. Ama Havza çok önemli. Bin dönümdü, 10 bin dönüme çıkartıyoruz. Zamanı geldiğinde de 20 bin dönüme çıkaracağız.
Bölge olarak 20 bin dönümden daha büyük bir arazi uygunluğu söz konusu. Dolayısıyla Merzifon, Suluova, Havza ve Kavak üst kottur.
Bu bölge, Türkiye’nin ve Kuzey Anadolu’nun sanayi havzası haline gelecek. Ve bunun da merkezi Havza Bekdiğin OSB olacak. El birliği ile iyi bir yere doğru götürüyoruz” diye konuştu.
Kenevir Ekonomiye Katkı Sağlayacak
Başkan Demir konuşmasının devamında; “Emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte Havza Bekdiğin OSB’yi bugün, gelecek nesillere armağan etmiş olduk. Bugün bölgemize ve ülkemize örnek olacak atılımları gerçekleştiriyoruz. İlaç sanayinde değerlendirilecek kenevir konusu çok önemli.
Üretime geçtiğinizde de çok önemli mesafe kat edilmiş olunacak. Kenevir üretiminin de ekimi, sanayi ve ihracatıyla Samsun’a ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Yatırımlarda sanayi parsellerinin önemi hızla artıyor. Küçük parsellerden büyük parsellere geçmeliyiz.” İfadelerine yer verdi.

Share
8 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?