logo

Vezirköprü Tren yoluna bağlanabilecek mi?

Vezirköprü Tren yoluna bağlanabilecek mi?

İlçemizin çok uzun zamandır hayalini kurduğu gelişmelerden olan “Tren Yolu’na bağlanmak” için küçük de olsa bir umut ışığı belirdiği öğrenildi.

Ramazan Bayramı’ndan sonraki hafta Vezirköprü Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi toplantı salonunda gerçekleştirilen konuyla ilgili toplantıya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan, Ticaret Odası Başkanı Abdulkadir Fişekci, Esnaf Odaları Başkanı İsmail Karadaş, Manifaturacılar Odası Başkanı Önder Erdem, Bakkallar Odası Başkanı Ümit Çörüş, Madeni İşler Odası Başkanı Ercan Coşkun, Şoförler Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Kaya, Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Cihan Dursun, Dolmuş ve Taksiciler Kooperatifi Başkanı Serdal Ataman katıldılar.

Edinilen bilgiye göre; 2011 yılında İlçemizin en büyük ve Türkiye’nin sayılı sanayi kuruluşlarından olan Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi A.Ş.’nin T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne yaptığı başvuruya Vezirköprü Belediyesi de ek taleple müdahil olmuş.

Vezirağaç, Vezirköprü’nün mevcut demiryolu ağına yakınlığını belirterek, üretimlerinin ihracat ayağının güçlenmesi için demiryoluna ihtiyaç duyduklarını kaydederken; demiryolu bağlantısı olması halinde bölge ve ülke ekonomisine katkılarının artacağı belirtmişler.

Vezirköprü Belediyesi ise; Vezirköprü’nün Samsun’un en büyük ilçelerinden bir olduğunu belirterek ilçemizin tarihini anlattığı talep yazısında demiryolu ağının ilçedeki işsizlik sorununun giderilmesi için önemli katkı yapacağını, Vezirağaç’ın yanı sıra Çimento Fabrikası’nın da nakliye problemi sebebiyle hayata geçirilemediğini belirtmiş. Yazıda; “Demiryolu hattının Vezirköprü’ye kadar bağlantısının yapılması hayati durum arz etmektedir. İlçemiz halkının da bu yönde talepleri bulunmaktadır” ifadesine yer verilmiş.

Vezirköprü’nün mevcut demiryolu ağına bir hatla bağlanma talebine TCDD’den bir ekip gönderildiği ve bu ekibin konuyla ilgili olumlu rapor verdiği kaydediliyor.

Bu rapora istinaden TCDD’nin Vezirköprü Belediyesi’ne gönderdiği yazıda;

“Talebiniz 2023 ve 2035 hedefleri doğrultusunda yüksek hızlı ve konvansiyonel demiryolu projeleri kapsamında değerlendirilecektir.” İbaresi yer alıyor.

Toplantı bekleniyor..

Toplantıda Başkanlar konuyla ilgili olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını kaydederek; tren yolunun ilçemize kazandırılması için belki de son şans olduğunun altını çizdiler. İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı ve siyasetiyle birlikte oluşturulacak bir heyetle Ankara’ya gidilmesi için çalışma yapılmasına karar verildi.

Ancak, Vezirköprü Kaymakamlığı başkanlığında yapılması beklenen toplantıda hazırlanacak raporda nelerin yer alması gerektiği ve heyetin seçimi konusunda karar verilmesi bekleniyor.

Share
1154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?