logo

Vezirköprü Tso Başkanı Fişekci; “Tüm Kaynaklarımızla Üyelerimizin Yanındayız”

Vezirköprü Tso Başkanı Fişekci; “Tüm Kaynaklarımızla  Üyelerimizin Yanındayız”

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta Koronavirüs salgının ekonomik etkilerinin en az indirilmesi ve KOBİ’lere uygun finansal koşullarda destek sağlamak amacıyla yıllık %17,5 faiz oranıyla 2021 yılı Nefes Kredisi uygulamasının anlaşılan bankalar aracılığıyla 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle uygulamaya alınacağı açıklanmıştı.
Konuyla ilgili olarak Vezirköprü Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan bilgilendirmede; “Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBi’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla düzenlenen kredi uygulaması, 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF iş birliğinde 1 Haziran’da başladı.” Denildi.
Açıklamanın devamında ise; “2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin lira, cirosu 1-10 milyon lira olan KOBİ’ler ise azami 200 bin lira kredi kullanabilecek.” İfadelerine yer verildi.
6 ay ödemesiz olarak verilecek olan kredinin ana para ve faizinin de bu süre içerisinde alınmayacağı ve ödemelerin 6 ay sonra 12 aylık eşit taksitlerle geri ödeneceği belirtildi.
Kredi Garanti Fonu’na ödenecek %0,03 (on binde üç) kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile %1 banka komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyon talep edilmeyeceği belirtilen krediden 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri yararlanacak.
2019 yılı ve sonrasında kurulan şirketler için ise bu şartın aranmayacağı belirtildi. Ayrıca %17,5 oranındaki bu krediyi 2020 yılı cirosu 1 milyon TL altında cirosu olan işletmeler azami 50.000 TL, 1 milyon TL ve 10 milyon TL arasında cirosu olan işletmeler ise azami 200.000 TL olarak kullanabilecekler.
Ticaret Odası üyeleri kullanacakları bu krediler için T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., Türkiye Halk Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ve Denizbank’tan kullanabilecekler.

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?