logo

Vezirköprü üreticisi henüz özel sektöre satılanlar hesaplanamadığı için primleri alamadı. Ayçiçeğinde Üretici Geçen Yılın Primini Neden Alamadı 9 Eylül 2001 Pazar

Vezirköprü üreticisi henüz özel sektöre satılanlar hesaplanamadığı için primleri alamadı. Ayçiçeğinde Üretici Geçen Yılın Primini Neden Alamadı 9 Eylül 2001 Pazar

Vezirköprü’de çiftçinin gelirinin büyük kısmını teşkil eden Ayçiçeği ürünü için bugün 325 bin TL alınacak; artı 80 bin TL prim verilecek.
Ancak bu yıl henüz, Vezirköprü üreticisi geçen yılın primini alamadı.
Oysa Havza, Merzifon, Lâdik gibi yerlerin primlerini tahsil etmelerine karşılık, Vezirköprü üreticisinin alamamak nedeninin ise, geçtiğimiz yıl ürünün yarısının tüccara satılmasından ileri geldiği hesabının zor olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.
Ürün yarıya düştü

Bu yıl havaların kurak gitmesinin ayçiçeği ürününü de olumsuz etkiledi.
Geçen yıl Vezirköprü ayçiçeği üreticisinin; yaklaşık 10 bin ton ayçiçeği üretip bunun 4-5 bin tonunu yağlı tohumlar kooperatifine sattığı, geri kalan kısmını ise tüccarın aldığı belirtiliyor.
İlgililer bu yıl ürünün yarı yarıya düştüğünü; Vezirköprü rekoltesinin 5 bin ton civarında olacağını bunun 2,5- 3 ton civarında kısmını kooperatife satılacağı varsayılıyor.
Kaymakamlıktan, Sercan Güneş ve benzeri öğrencilere okuma olanağı sağlanıyor…
259 Minibüs Öğrenci Taşıyacak
Vezirköprü Kaymakamlığının eğitim çalışmalarına büyük önem verdiği belirtilirken; Köy Hizmetlerine devredilen taşıma ihalesine de 290 civarında minibüs katıldı.
İhaleyi aIan 259 minibüse ise yaklaşık 800 milyar lira ödenecek.
Geçen yıl 3240 öğrenci taşınırken, bu yıl dört İlköğretim Okulu yapılmasına rağmen bu yıl taşınacak öğrenci sayısının 3679 yükseldiği bildiriliyor. Kendisi ile konuştuğumuz Kaymakam Şevket Cinbir:
– Kız öğrenci yurdunu; dalla önce söylediğim gibi Eylül sonuna yetiştirmeye çalışacağız.
Okullar 10 Eylül’de açılacağına göre: Yirmi gün içinde bu öğrencileri, YİBO ve PİO’ya yerleştireceğiz. Okuyacakları okullara minibüsle taşıyacağız. Böylece köy kızlarımız tahsillerine devam olan ağı sağlayacağız.
Oruç Köyü’nde İntihar
İlçemizin Oruç Köyü’nde bunalıma giren 15 yaşındaki E. Ç. intihar etti.
İddialara göre: E. Ç. evlerinin yatak odasında av tüfeğini karın boşluğuna dayadı sonra tetiği çekti. E’nin ailesiyle tartışması sonucu intihar ettiği bildirildi. Ağır yaralanan E. Ç. ailesi tarafından Vezirköprü Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken yolda öldü.
Olay soruşturuluyor.
Terme’de intihar
Terme’ye bağlı Mescitli Köyü’nde meydana gelen bir başka intihar olayında bunalıma giren Hasan Yıldırım evlerinde kendini asarak intihar etti.
Olaya savcılık el koydu.
Mermi paraları gelinle – damada…
Festival Gibi, Kapaklıeşme Muhtarının Oğlunun Düğünü
Sanki festival devam ediyordu, Kapaklıeşme’de
meydan dolmuştu. Evin kenarında; ilçeden, civar köylerden gelen taksiler sıralanmıştı.
Bu yıl ilk defa köy düğünü izliyorduk. Nedeni de, “DÜĞÜNDE ATILACAK MERMİ PARALARININ; gelinle damada verilmesi” kampanyası İle ilgiliydi.
Ali Şener bu işi başarılı şekilde yönetiyor; Kanal D’den gelen arkadaşlar kameraya alıyor, fotoğraf çekiyorlardı.
Düğün Kapaklıeşme’nin genç muhtarının oğlunundu. Gelinle damat yakışmıştı, birbirlerine… Nuran Karadoruk Köyü’nden, Kapaklıeşme Köyü Muhtarı Nuri Aydın’ın oğlu Harun’a gelin gelmişti. Bir köy düğünü ilçemizde İlk defa (onuru ile) gazetecilere televizyonlara, yansıyarak güzel köyün meydanında ağırlanıyorlardı. Takı da insanlar adeta kuyruk olmuşlardı.
Reşat Gümüş’ün müzik grubu da düğün meydanını “başarılı programlarıyla” şenlendiriyordu.
Meydan kızlı erkekli horon tepen gençlerin coşkusu ile çalkalanıyordu.
Kaymakam Şevket Cinbir’de düğünler de silah atılmasının karşısındaydı.
Biz de bu kampanyanın sürdürülmesini bekliyoruz.
Bir tanıdığımız da; “festival gibi düğün” diyordu; laz oyunlarının ağırlıkta olduğu, coşkulu meydanı göstererek.

Share
20 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?