logo

Vezirköprü yararlanacak mı? Merkeze uzak mahalleler KIRSAL MAHALLE olacak! Vezirköprü mahalleleri de yararlanacak mı?

Vezirköprü yararlanacak mı? Merkeze uzak mahalleler KIRSAL MAHALLE olacak! Vezirköprü mahalleleri de yararlanacak mı?

Hazırlanan yeni kanun teklifine göre, Büyükşehri Belediye sınırları içerisinde olan bazı mahalleler durumlarına göre Kırsal Mahalle statüsü kazanacak. Vezirköprü’de bazı mahallelerin bu statüye alınması gerek..

Meclis’e Ak Parti Milletvekillerinin getirdiği öğrenilen yasa tasarısıyla Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan ve bazı özellikleri taşıyan mahalleler Kırsal Mahalle statüsü kazanacak ve bazı özel vergi indirimleri uygulanacak.
Vezirköprü bu uygulamadan yararlanacak mı?
TBMM’ye sunulan yasa tasarısı onaylanırsa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olan bazı mahallelere; sosyo-ekonomik durumları, şehri merkezine uzaklıkları, belediye hizmetlerine erişebilirlikleri ve mevcut yapılaşma durumları göz önüne alınarak kırsal mahalle statüsü verilecek.
Vezirköprü’deki bazı mahallelerin de kırsal yerleşim özelliği taşıması nedeniyle bu statüye kavuşabileceği belirtiliyor. Eğer Kırsal Mahalle statüsü kazanan mahallelerimiz olursa bu mahallelerde vergi avantajları olacak. Yasa çıktıktan sonra Belediye Meclisleri onay verdikleri takdirde kırsal mahalle statüsü kazanan mahallelerde yaşanacak avantajların ise şu şekilde olması teklif edildi:
“Büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak, ilçe belediye meclisinin teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisi tarafından “kırsal yerleşim” özelliği taşıyan mahalleler, kırsal mahalle kabul edilecek. Kırsal mahallelerde gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar emlak vergisinden muaf olacak. Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak.”

Share
249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?