logo

Vezirköprü YOL Eyleminde Sınıfta Kaldı

Vezirköprü YOL Eyleminde Sınıfta Kaldı

Vezirköprü’nün bitmek bilmeyen yol çilesine dikkat çekmek isteyen eylemlerden oluşan esnaf komitesi konuya duyarlılık gösteren vatandaşlarla basın açıklaması düzenledi.

Vezirköprü halkının eyleme destek vermemesi sivil toplum kuruluşları ve katılan vatandaşlar tarafından “demek ki Vezirköprü Halkı Yol İstemiyor” dedirtti.

Grup sözcüsü Fatih Aktaş tarafından okunan Basın bildirisinde; Vezirköprü ilçesi olarak yol konusunda uzun yıllardır ciddi problemler yaşadık yaşıyoruz da.

Vezirköprü Havza karayolunun projelendirilerek yapılması defalarca gündeme geldi.

 Her gündeme gelmesinde yetkili ağızlar,”Çok yakında müjde vereceğiz,az kaldı,ihalesi oldu…..”vaatleri yaptılar.Nedense bu zaman kadar hiçbir sonuç alınamadı.

Muhalefette bulunan siyasi partilerin milletvekilleri bu durumu TBMM’de defalarca gündeme taşıdılar.

İlçemizin oda ve dernek başkanları konuyu defalarca gündeme getirdiler.

Yine ilçemizin yerel basını(Vezirköprü Özlem,Vezirköprü Yaşam ve Vezirköprü Vatandaş gazeteleri) ve bıkmadan usanmadan yol problemlerini sürekli yazdılar.

Fakat yetkililer nedense suskunluklarını korudular.

Yol projesini hayata geçirmemekte o kadar kararlı davrandılar nedense?

Her sonbahar ayında karayolunu mıcırla kaplıyorlar.Hangi çağda yaşıyoruz? Mıcır kaplama yol mu kaldı?

Döktüğünüz mıcır yüzünden bir çok sürücü hayati tehlike yaşadı, yine onlarca aracın camları kırıldı.

Bir günde binlerce aracın kullandığı bu yol niçin yapılmıyor? Her seçim dönemi bol bol vaatlerle gelen siyasi irade bu konuya niçin çözüm bulmuyor?

Söylenenler hep lafta kalıyor. Çevre bölgelerimize, komşu ilçelerimize bakıyoruz bizim gibi problem yaşayanlar yok.

Siyasi iradeye ülke ortalamasının üzerinde oy veren bir ilçe olarak verdiğimizin karşılığını yatırımlar konusunda hiçbir zaman alamadık.

İhalesi yapılan kurumların inşaatları duran, müteahhitleri kaçan, yolları yapılmayan bir ilçe haline geldik. İlçemize planlanan bir çok yatırım çevre ilçelere yapıldı,hiç biri de biz de olduğu gibi yarım kalmadı.

 Ülkemizin her köşesine rahatlık ve güvenlik içerisinde gidip gelen, yük ve yolcu taşıyan araçlarımız Havza Vezirköprü karayoluna gelince yolun tehlikeli ve güvensiz oluşundan dolayı tedirginlik yaşıyorlar.

Dünyanın neresinde 30 yıl önce yapılan ve hala da mıcırla kaplanan bir yol görebilirsiniz?

16 yıldır duble yollar yapmakla övünen ve bu yola dönüp bakmayan siyasi iradeye sesleniyoruz;

“Bu yaptığınız yollar bize neden ulaşamadı?”

“Her seçim döneminde bölgemizden ciddi oylar aldınız.”

“Son seçimde ülkede rekor kırıldı.”

“Bu sesi ciddiye alın!…”

Karayolları Genel Müdürlüğü 10 Aralık 2015 yılında;”İhale tamam, Havza Vezirköprü karayolu bölünmüş yol olacak.”diyordu.

Hatta dönemin ilçe kaymakamı;

“Vezirköprü-Havza arasına 34 km bölünmüş yol yapılacak.”

“Vezirköprü-Durağan arası virajlı kesimler için 50 kmlik yol yapılacak.”diye müjde vermişti.

Ne oldu da bunca zamandır bu yol yapımı başlamadı?

Bugün bu ilçe halkı odaları ile, dernekleri ile,sivil toplum örgütleri ile buradan sesleniyor;

“Verdiğiniz sözleri tutun!…”

“Bu halkı mağdur etmeyin!…”

“Turizm alanında gelişmekte olan ilçemize zarar vermeyin!…”

İlçemize gelip giden bazı siyasiler diyorlarmış ki;”

“Vezirköprü’ye her gidip geldiğimizde yol diyorlar, bu yol dertleri bitmedi.”

Biz de diyoruz ki;

”Yahu yapmadınız,30 yıldır bu yolu yapmadınız. Bu halk derdini söylemesin mi? Yapmadığınız yolun derdi nasıl bitsin ?”

“Başlanmayan şey nasıl biter?”

Bu ilçenin oyları ile seçilip de başka yerlere yatırım peşinde koştuğunuz sürece tabiî ki bizim problemlerimiz bitmez.

 İlçemizin oyları ile bölgemizden kabineye bakanlarda gönderdik fakat çilemiz bitmedi.

Vezirköprü Yağınözü mevki yolu hala bitmedi. Yarım kalan yol yılan hikâyesine döndü. Yarım kalan yolda her gün can ve mal kayıplı kazalar meydana geliyor. Yazık değil mi bu millete?

2014 yılında ilçemizin Vabartum Kavşağı’nda sinyalizasyonun bulunmaması sebebiyle birçok genç insanımız hayatını kaybetti.

Duyarlı ilçe halkı ve sivil toplum örgütlerinin girişimleri sayesinde kavşağa trafik ışıkları kondu ve şükür 5 yıldır ciddi ve ölümlü bir kaza meydana gelmedi.

Sizlere soruyoruz,

“Havza –Vezirköprü Karayolunun yapılması için de insanların mı ölmesi gerekiyor?“ İnsan hayatı bu kadar ucuz mu ?”

Vezirköprü halkı olarak bugün buradayız.

Yasalar çerçevesinde tepkimizi ortaya koyuyor ve diyoruz ki;

“Havza-Vezirköprü bölünmüş yolunu gündeme alın, ilçede turizmin gelişmesine katkıda bulunun. “30 yıldır yapılamayan bu yolu yapın, halkın geleceği ile oynamayın.”

Bizler basın açıklamamızı yaparken güvenliğimizi sağlayan Türk Silahlı Kuvvetlerine teşekkür ederiz.” İfadelerine yer verdiler.

Ardından CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Zeybek yaptığı açıklamada; “Seçimlerde defalarca bu yolun yapılacağının vaatleri verildi. Ne yazık ki, 1985’li yıllardan sonra yapımı başlanan 1992’li yıllarda bu yolun yapımı tamamlanmıştı. O yıllarda yapılan yollar hizmet verebiliyordu. Şu anki taşıtların yüksek tonajlı olduğunu herkes biliyor.

Vatandaşlar yol konusunda eylem yapmak için 2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanunları’na göre vatandaşın gösteri ve yürüyüş hakkının olduğunu ve bu eylemin toplumun tüm kesimlerini ilgilendiriyorsa ve toplumun doğal bir hakkıysa vatandaş böyle bir karar alarak hakkının arıyorsa ben de Samsun CHP Milletvekili olarak değil Samsun’un bir milletvekili olarak vatandaşın yanında olduğumu ve defalarca TBMM’ye de taşıdım ve aciliyetini biliyoruz. O yüzden de destek amaçlı burada bulunuyorum.

Bu eylemin yapılmasının tek bir amacı var. Milli servet olarak çok büyük bir akaryakıt harcaması var. İki tane de rampamız var. Samsun’dan Havza’ya gelene kadar ne kadar yakıt yakıyorsan buradan da 25 km’lik yol için aynı yakıtı yakıyorsun. Konunun aciliyeti karda, yağmurda, sisli havalarda sürekli kazalar oluyor. Bunu durdurmak zorundayız. Bunu durdurmanın yolu da para değildir, önlem almak ve yatırım yapmaktır. Devlet de yatırım yapmak zorundadır. Bu memleketin esnafından, çiftçisinden, memurundan, çalışanından vergi alıyorsa Havza-Vezirköprü-Durağan arası bu yatırımı da yapmak zorunda halkımız temel hakkını istiyor, biz de halkımızın her zaman yanındayız. Vezirköprü halkı olayı sahipleniyor. Temel hak ve talebi yolun yapılması. Bu yolun yapılmasını biran önce yapılmasını talep ediyoruz. Bundan sonra bunun takipçisi olacağız.” Şeklinde konuştu.

Share
239 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?