logo

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya; “Vezirköprü Kazanırsa Ülkemiz Kazanır”

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya; “Vezirköprü Kazanırsa  Ülkemiz Kazanır”

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya yaptığı yazılı basın açıklamasında “Vezirköprü Kazanırsa Ülkemiz Kazanır” dedi.

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya yaptığı yazılı açıklamada; “Vezirköprü ilçemiz de başlıca geçim kaynağı Tarım ve Hayvancılıktır.
İlçemizin 4 ana ürün kaynağı vardır.
1- Buğday ve Arpa
2- Ayçiçeği
3- Şeker pancarı
4- Tütün
İlçemizde 2 tane barajın faaliyete geçmesiyle 150 bin dekar arazimiz sulanmaktadır.
2022 yılının Şubat ayına girmiş bulunmaktayız. Mart ayı çiftçimizin yoğun geçireceği aylardan biri çünkü mart ayında Buğday ve Arpanın üst gübresi atılacak Ayçiçeği, Şekerpancarı ve Tütün yerleri hazırlanacak ve ekim yapılacak
1)Buğday ve arpa sonbaharda ekimi yapıldı fakat gübre fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı çiftçimiz atması gereken taban gübresini gerektiği kadar atamadı veya hiç atmadan ekimini tamamladı. Gübrede gereken destek çiftçimize sağlanmaz ve çiftçimiz mahsulünü kaç liradan satacağını bilmez ise yani önünü göremez ise üst gübreleme yapma imkânı olmayacak ve buğdayda önemli derecelerde verim kayıpları yaşanacak.
2)Ayçiçeği mart ayı içerisinde ekimi yapılmaya başlanacak, çiftçimiz ayçiçeğini ya hiç ekmeyecek ya da gübresiz ekecek ekimi yapılmadan devletimiz ve ilgili kurumlar ayçiçeği fiyatını acil açıklamalıdır.
3)Şeker pancarı alım fiyatı 850 TL/ton + 50 TL/ton olarak açıklamıştır fakat açıklanan bu fiyat pancar üreticimizin beklentilerinin çok altında kalmıştır.
Şekerpancarında olduğu gibi, diğer ürünlerde de mahsul alım fiyatlarının ekimden önce belirlenmesi, çiftçimizin önünü görebilmesi, planlama yapabilmesi adına çok önemlidir. Bu sebeple şekerpancarında fiyatların erken açıklanmasında emeği geçen kurum yetkililerine teşekkürlerimiz sunuyor, bu hassasiyeti diğer ürünlerde söz sahibi olan kurum yetkililerinden de bekliyoruz.
4)Tütün alım firmaları ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ilçemizde peyder pey alım yapılmaya başlanılmış sözleşmeli tütün alan firmalar ile görüşmelerimiz neticesinde ek ödenek vereceklerini beyan etmişlerdir.
5)Tarımın yanında hayvancılıkda ilçemiz için çok önemli bir geçim kaynağıdır. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar, hayvancılıkta yem ve yem ham maddelerinin alımı, işçilik, elektrik, veteriner ve benzeri giderlerin çok fazla artmasına sebep olmuştur; buda hayvancılığı yapılamaz hale getirmiştir.
Sonuç olarak;
Çiftçimizin girdi maliyetlerindeki artış nedeni ile verim kaybı yaşayacağı gerçektir. Çiftçimiz kullandığı gübre ve mazot fiyatlarında ki fahiş artış nedeni ile çiftçilerimiz gübre alamaz durumdadır. Devletimizin biran önce gübre ve mazot maliyetlerinin yarısını karşılamalıdır. Çiftçimiz ekeceği üründen ne kazanacağını bilerek tarım yapmalıdır.
Bu vesile ile emekleriyle toprağı yoğuran çiftçilerimize bol ve bereketli bir üretim sezonu dilerim.” ifadelerini kullandı.

Share
28 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?