logo

Vezirköprü’de 10 Çiftçiye 220 Saanen Keçisi Dağıtıldı

Vezirköprü’de 10 Çiftçiye 220 Saanen Keçisi Dağıtıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Programında; Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner, Vezirköprü Belediye Başkanı İ. Sadık Edis ve Boğazkoru mahallesi sakinlerinin katılımıyla Boğazkoru mahallesine 200 adet saanen keçisi ve 20 adet teke dağıtımı yapıldı.

Tören Boğazkoru Mahallesi muhtarı Muharrem Karaca’nın teşekkür konuşmasıyla başladı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı:

-Büyükşehir Belediyesinin görevleri arasında çeşitli hizmetler dâhil edildi. Bunlardan bir tanesi de tarım ve hayvancılığı geliştirmesine yönelik katkıda bulunma görevi verildi. Vezirköprü belediyemizin tarım komisyonundaki arkadaşlarımız saanen keçilerini çok uygun olarak belirlediler ve burada gönüllü olarak bu işe sahiplenen aileleri tespit ettiler. 8 aile bu köyden 2 aile bitişik köyden olmak üzere 20’şer keçi ve 2’şerde teke vereceğiz. Sütünden ve yavrulamasından çok ekonomik bir keçi türü olduğundan dolayı bunu tercih ettik. Dedi.

Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis:

-İlçemiz ve Boğazkoru mahallemiz adına Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.  İlçe Belediyemiz olarak Tarım Komisyonumuzu kurduk ve çalışmalarımıza başladık. Soğuk Hava Deposunu da ilçemize kazandırırsak daha da mutlu olacağız. Dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz:

– Kırsal kalkınmayı köylerimizde ve ilçelerimizde yapacağımız hizmetlerin vazgeçilmez parçası haline getirdik. Kırsal kalkınmayla ilgili parayı belediye bütçemizden bile buluruz, yeter ki projemiz olsun. Dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak:

– Samsu-numuz köyüyle kentiyle bir bütün her yeri tanı-mamız her yörenin sorunlarını bilmemiz lazım. Hükümetimiz son yıllarda tarıma destekleri konusunda çok büyük gelişmeler kaydetti. Özellikle destekler, teşvikler arttı. Sadece Tarım Bakanlığının destekleri yetmez, Belediyelerimizin de destek vermesi gerekiyor. Saanen keçilerini hem süt veriminin fazla olması hem de çok sayıda yavru vermesinin ötesinde, keçi sütünün anne sütüne en yakın olması en sağlıklı süt olması doktorlar tarafından önerilen süt olmasından dolayı tercihimizdir.

Buradaki başarı derecesi başka köylere de yaygınlaşması konusunda cesaret verecektir. Büyükşehir Belediye başkanımız zorda kalırsa Tarım Bakanlığı olarak bizde destekleyeceğiz. İlçemizin daha da gelişmesi açısından yeni sanayi kollarının açılması, Samsunumuza sanayi bölgesi yapmamız lazım. Dedi.

Share
724 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?