logo

Vezirköprü’de 1620 Öğrenci Liselere Yerleşecek

Vezirköprü’de 1620 Öğrenci  Liselere Yerleşecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilecek merkezî sınavın başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı.
Bu kapsamda kılavuzda listesi ve kontenjanları verilen merkezî sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezî sınavla ilgili usul ve esaslara da yazıda yer verildi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan sınavlar için öğrencilerin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan otomatik olarak gerçekleştirildiği ifade edilirken, sınava katılma zorunluluğunun bulunmadığı da yazıda ifade edildi.
Geçen yıl olduğu gibi yine iki oturum halinde gerçekleştirileceği belirtilirken öğrencilere toplam 90 soru sorulacak. Sınavın birinci oturumu 09.30’da başlayacak, ikinci oturumu ise 11.30’da başlayacak.
Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak.
Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak. Sınav sonuçları, 30 Haziran 2021’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.
Vezirköprü’de Kontenjan 150 Öğrenci
Sınavların ardından Vezirköprü’de bulunan toplam 1620 8.sınıf öğrencisinden Fen Liseleri 120 öğrenci için kontenjan ayırırken, proje İmam hatip Lisesi ise 30 öğrenciyi sınavlar alacak.
Kalan 1470 öğrenci ise ilçemizdeki diğer liselere puanlarına göre yerleştirilecek.

Share
44 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?