logo

Vezirköprü’de Geleceğin Girişimcileri Yetişiyor!

Vezirköprü’de Geleceğin  Girişimcileri Yetişiyor!

Yaklaşık 1,5 yıl önce İstanbul merkezli olarak kurulan ve eğitimde farklı bir bakış açısı yakalamak isteyen öğrenciler için yaklaşık 5 ay önce ilçemizde faaliyet göstermeye başlayan “Fikir Değirmeni Yaz Okulu” ilk tanıtım toplantısını Vezirköprü Belediyesi Kültür Merkezi konferans salonunda Perşembe günü gerçekleştirildi.
Toplantı öncesi Kültür Merkezi bekleme salonunda okulun ilk açıldığı günden bugüne kadar 27 öğrenci tarafından gerçekleştirilen 26 projenin sunumları yapıldı. Sunumların ardından da davetlilere çeşitli ikramlar sunularak toplantıya geçildi.
Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantının ilk açılış konuşmasını Fikir Değirmeni Yaz Okulu Vezirköprü Kurucusu Burak Kartal gerçekleştirdi. Kartal; “Yaklaşık beş ay önce çıktığımız bu yolda öğrencilerimizin ilk iş fikirlerini sizlere aktarıyor olacağız. “ şeklinde konuştu.
Fikir Değirmeninin kuruluş amacına da değinen Kartal; “Fikir Değirmeni, Türkiye’nin ilk ve tek bilim odaklı genç girişimcilik merkezi. Biz bu merkezde 8-18 yaş arası çocuklara fikir, proje ve iş geliştirme alanlarında eğitim verip, çocuklarımızın yenilikçi ve yaratıcı yeni iş fikirleri çıkarması konusunda onlara katkı sağlıyoruz. Amacımız geleceğin girişimcilerini yetiştirebilmek.” Dedi.
Fikir Değirmeninin kurulmasının üç amacı olduğunu belirten Kartal; “Birinci amacımız çocuklarımızı geleceğe hazırlamak. Maalesef çocuklarımızın gününü kurtaran bir eğitim sistemiyle hazırlıyoruz. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle 10 yıl sonra farklı meslek dalları ortaya çıkacak. Fakat verdiğimiz bu eğitimle biz çocuklarımızı geleceğe hazırlamak yerine gününü kurtarıyoruz. Teknolojiden uzak hazırla yetiştirilen bir kitle yetiştiriyoruz.
Fikir değirmeni olarak asıl amacımız ise; biz çocuklarımızı geleceğe hazırlamak istiyoruz. Teknolojiyi kullanan, nasıl kullanacağını bilen, üreten geliştiren bireyler yetiştirmek istiyoruz.” Şeklinde konuştu.
Vezirköprü eğitim anlamında Samsun’un en uzak ilçesi olduğu için bir noktada geri kalıyoruz ve bazı hizmetler yönünden hep unutulan nokta oluyoruz, diyerek sözlerini sürdüren Kartal; “Bizim bu anlamda en büyük hedefimiz Milli Eğitimle birlikte olarak Vezirköprü’nün adını en iyi şekilde duyurabilmek istiyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız.” Dedi.
Konuşma sonrasında öğrenciler hazırladıkları projeleri 3dk gibi kısa bir sürede anlatarak iki periyot halinde ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda yapacakları ve geliştirecekleri iş fikirlerini katılımcılara anlatma imkanı buldular.
Sunumların ardından öğrenciler tarafından gerçekleştirilen girişimcilik yemininin sunulması ve projede emeği geçen Uğur Akdin, Fatma Sefacı, Figen Günindi ve Rahmi Günindi’ye plaket takdim edilmesiyle program son buldu.

Share
160 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?