logo

Vezirköprü’de Meşe Balı Üretiyor

Vezirköprü’de Meşe Balı Üretiyor

2009 yılından bu güne Kastamonu ve Sinop ilçelerinde Kestane balı üretimi, Duruçay Yaylasında Çiçek Balı üretimi yapan ve kendisini “gezgin arıcı” olarak nitelendiren Mustafa Erdoğan, ilçemizin Oymaağaç, Samur, Türkmen köyleri arasında bulunan bir noktada Meşe Balını üretmeyi başardı.
Gazetemize konuyla ilgili bilgi veren Erdoğan; “Çocukluğumda bahçemize arı oğlu geldi. O şekilde arıcılığa başladım. 30 ayrı köy ve ilçede bal üretimi yaptım. Kovan başı desteklerinden faydalanıyorum. 30 arıyla başlayıp 75 arıyla devam ediyorum. Devlet destekli bir proje ile işimi daha da ileriye götürmek istiyorum. Meşe balı üretmek için ayçiçeği üretimi yapılan bölgelerden uzak bölgelerde meşe balı üretimi yapıyorum.” Dedi.

Bal Üretimi Ve Arıcılıkta Vezirköprü’de Bir İlk
Erdoğan; “Meşe balı, fenolik bileşenleri yönünden zengin, Kestane balı hariç diğer ballara oranla 5 kat daha fazla antioksidan karaktere sahip, vücudun savunma sistemini kuvvetlendirici etkisi yüksek bir besin kaynağı.
Ülkemizde Kırklareli Istranca dağları ve Muğla Köyceğizde üretilen Meşe balı Kilogram fiyatı 250 ila 300 TL’den alıcı bulmaktadır. İlçemizde böyle bir potansiyel ürünün üretilmesinin keşfini sevinçle karşıladım. İlçemize hayırlı olsun üretim çalışmalarımız önümüzdeki sezon devam edecektir.” İfadelerine yer verdi.

Share
20 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?