logo

Vezirköprü’de muayene sonucu yüzde 25 veremli çıktı 27 Şubat 1972 Pazar

Vezirköprü’de muayene sonucu yüzde 25 veremli çıktı 27 Şubat 1972 Pazar

Vezirköprü’ de Verem tarama ekipleri gece gündüz hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürürlerken Verem Savaş Derneği de kongresini yapmıştır.
Bu kongrede açıklandığına göre İlçemizde muayene edilenler arasında %70’inde verem mikrobu olduğu bunun da %25 Verem hastası olduğu öğrenilmiştir.
Kongrede ilçeye önce bir Verem Dispanseri açılması için çalışmalara başlanması kararlaştırılmıştır.
Vezirköprülülerce arsa bulunduğu takdirde derhal binasının yapımına başlanacağı bildirilmiştir.
Takiben ilçeye bir Verem hastanesi için çalışmalara geçilmesi öne sürülmüştür.
Yapılan seçim sonunda seçilen idare kurulu şöyle görev taksimi yapmıştır: Başkan: Abdullah Öncel, Başkan yardımcısı : Bekir Özata, Sekreter Nuri Tekel Muhasipliğe: Ahmet Çeltekli, üye: Vefai Tek’er, üye: Mustafa Ayrancı üye: Bilal Pişkin.
Yönetim Kurulu ilk plânda dispanseri rahat çalışabilir hale getirmenin çarelerini araştıracaktır. Bulunduğu takdirde doktor ve rotgen gönderileceği bildirilmiştir.

Fuat Binici’nin Cenaze Töreni Çok Hazin Oldu
Geçtiğimiz pazartesi gû nü aniden geçirdiği beyin kanaması yüzünden daha genç denebilecek yaştı hayata gözlerini yuman Fuat Binici’nin cenaze töreni çok hazin olmuştur.
Vezirköprü’nün dertleri için kurulan çeşitli derneklerde ve yönlerde şevkle çalışan Binici o akşam şehir kulübüne gitmiş her zamanki neşeli haliyle şakalar yapmıştır.
Pazartesi günü dükkana gelen Binici pazarı savdıktan sonra Ankara’ya doktora gitmek iyi bir tedavi olmak arzusundaydı.
Fakat 8.40 sıralarında dükkanda aniden rahatsızlanmış derhal Havza hastanesine götürülmüştür.
Bütün ihtimamlara rağmen (beyin kanaması geçirdiği bildirilen) Fuat Binici’yi kurtarmak mümkün olmamıştır.
Vezirköprü halkını şaşkına çeviren bu ani kayıp ilçede bomba tesiri yapmış cenazesini ender büyük kalabalık saygıyla izlemiştir.
Fuat Binici bir torun biri evli üç çocuk babasıydı. Çocuklarını iyi bir şekilde yetiştiren kendiside yeri kolay kolay dolmayacak bir kıymet olan merhuma tanrıdan rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz.
Kızılay Başkanı Değişti
İlçemiz Kızılay derneğinin belediyede yapılan kongresinde bazı kimselerin bu kuruluşa politika istedikleri dikkat çekmiştir.
Daha önce hazırlanmalardan sonra kongreye girilmiş, yönetim kurulu gene istedikleri gibi, politik çıkarlara alet olacak hüviyette olmamıştır.
Yapılan seçimler sonunda yönetim kuruluna: Vahit Tûz, Kamil Koca, M. Pişkinel, M. Ayrancı, Bilal Pişkin, Faik Edis, Nuri Tekel, Ahmet Çankırılı. Fehmi Tanıker, seçilmiş başkanlığa da Kemal Koca getirilmiştir.
Vezirköprü mahalle muhtarlarının olumlu çalışmaları devem ediyor. Özalp cevap verdi:
“Vezirköprü’de Pek Yakında Suni Tohumlama İstasyonu Açılıyor”
Vezirköprü mahalle muhtarlarının olumlu çalışmaları devam etmektedir. Bir birlik olmak üzere teşebbüse geçen muhtarlar ilçede: 1-Ofis, 2-Tavukçuluk istasyonu kurulması 3-Sümerbank açılması, 4- Suni Tohumlama istasyonu açılması ve bazı bankaların şube açmasına yapacakları talep ve çalışmalar devam etmektedir.
Samsun Milletvekilleri ile Tarım Bakanlığı’na yaptıkları müracaata ilk cevap Hüseyin Özalp’den gelmiştir. Özalp durumu mektubu ile şöyle anlatmaktadır:
“S. Hüseyin Çeken-Mektubunuzu aldım. Bir Suni Tohumlama istasyonu açılması için ilgililere gerekli temasları yaptım. Vezirköprü’de pek yakında Suni Tohumlama istasyonu açılacaktır. Ve bu maksatla Vezirköprü’ye vasıta gönderilecektir. Bu hususu Vezirköprülü hemşerilerime müjde ile bildiririm.,, Hüseyin Özalp Samsun Milletvekili
Bu Yıl Yarışma 21 Mayıs’ta. Çamlıca Köyü Folklor Ekibi
Vezirköprü köyleri.. Şimdiden hazırlanınız
Bu yıl gene halk oyun lan yarışmasının 21 Mayıs’ta yapılması kararlaştırılmışlar. Vezirköprü kaymakamı Cengiz Bulut’un himayesinde Lise, VATANDAŞ gazetesi ve Turizm derneği ortaklaşa düzenlediği yarışmada derece alacak köylere ödüller verilmektir.
Geçtiğimiz yıl Çamlıca köyü birinci, A.Narlı köyü ikinci, Elaldı köyü üçüncü gelmiş diğer köyler: Kabalı, Kabalı Karapınar, Bakla Yukarınarlı köyleri de üstün başarı göstermişlerdi.
Köylerimizin başarılı oyunları ilçeyi bayram havasına bürümüştü.

Share
24 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?