logo

Vezirköprü’de SİT laneti..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bekir Özata’nın Belediye Başkanı olduğu yıllardı.
Bir grup genç öğrenci ile birlikte Vezirköprü’ye gelenler eski evleri gezerek SİT alanı (korumaya alınacak alan) olabilecek tarihi mekanları işaretliyor ve kayıt ediyorlardı.
O zaman mahallelerde çokça itiraz duymuştuk.
Evin penceresinde cumba var, SİT alanı. Ahşap kirişler var, SİT alanı. Eski yapıyı andırıyor, SİT alanı.
Velhasıl ciddi hiçbir inceleme olmadan, 1943 depreminden sonra yapılmış, o zaman için 50 yıllık bile olmayan evler SİT alanı olarak işaretlendi.
Peki işaretlendi de ne oldu? Vezirköprü’nün bu birazı az, birazı çok eski evleri resmen lanetlendi.
Çünkü o tarihten sonra, Vezirköprü’de SİT alanı olarak belirtilmiş evlerin ne tamiratına izin verildi, ne yapılmasına.
Çünkü, bu evlerin tamiratı için Trabzon’a Anıtlar Kurulu’na giderek resmi izin alınması gerektiği söyleniyordu. İddialara göre izinsiz ‘çivi çakmak’ yasaktı.
Devlet bu evlerde oturanların evlere bakmasını yasaklamıştı yani. Ancak büyük bir sıkıntı daha vardı, Anıtlar Kurulu buralara kendisi de bakmıyor, bu sözde tarihi evlerin yaşaması için hiçbir adım atmıyordu.
Oysa ki, Ordu’da bazı SİT alanındaki evlerin %80’e kadar hibe verilerek aslına uygun şekilde yapıldığı haberleri o günlerde vardı.
Aradan neredeyse 25 yıldan fazla geçti.
Bugün gelinen noktada aradan geçen bunca yıla rağmen en ufak bir değişiklik yok.
Vezirköprü’nün merkezdeki bazı bölgeleri bu yüzden harabe şekilde duruyor.
Köprülü Mehmet Paşa Camii karşısındaki bina olsun, Çifte Hamamın karşısındaki bina olsun. Daha birçok yer.
Hem etrafa tehlike saçıyorlar, hem de harabe görüntüleriyle ilçeye yakışmayan bir şeklide duruyorlar.

Fatih Sultan Mehmet ilk kez 12 yaşında tahta oturduğunda bunu fırsat bilen Haçlı Ordusu Tuna’yı geçerek Osmanlı topraklarına saldırıya geçmişti.
Fatih, babası 2. Murad’a mektup yazarak şöyle demişti: “Baba eğer padişah siz iseniz geliniz ve ordunun başına geçiniz, yok eğer padişah ben isem size emrediyorum gelip ordunun başına geçiniz”

Anıtlar Kurulu, bu evlerin sahibi siz iseniz gereğini yapınız, yok mülk sahipleriyse rahat bırakın onlar istedikleri gibi yapsınlar.

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz dayım Uğur Kaptanoğlu’nun cenazesinde bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza teşekkür ederim.

Share
145 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...