logo

Vezirköprü’de yaklaşık bir ay önce başlayan dolmuş seferlerinde yolcuların da, dolmuşçuların da, dolmuşa binmeyenlerin de sıkıntıları var. Dolmuş başladı ama..

Vezirköprü’de yaklaşık bir ay önce başlayan  dolmuş seferlerinde yolcuların da,  dolmuşçuların da, dolmuşa binmeyenlerin de  sıkıntıları var. Dolmuş  başladı ama..

İlçemizde bir süre önce seferlerine başlayan şehir içi dolmuş hattı önemli bir ihtiyaca cevap verse de, halihazırda kimseyi memnun edemedi.
Hastane personelinin 2 lira, öğrencilerin 3 lira ve normal şahısların 3,75 liradan taşındığı şehir içi dolmuşlarında hem dolmuşçular, hem vatandaşlar hem de geri kalan vatandaş şikayetçi. Dolmuşlar sabah 07.20 ile gece 00.30 arasında 7 araçla hizmet veriyorlar.

Yaklaşık bir ay önce hizmete giren Vezirköprü Şehir İçi Dolmuş seferleri birçok açıdan eleştiriliyor. Bu eleştirilerin bir kısmı dolmuş kullanmaya alışmaya çalışan Vezirköprülülerden gelirken, bir kısmı da çiçeği burnunda dolmuşçulardan.

Vatandaşlar ne diyor?
İlçemizde yaklaşık bir aydır faaliyette olan şehir içi dolmuş hattını halen kullanmayanlar için denedik. Yolculuğumuz esnasında vatandaşların görüşlerini aldık.
Belediye’nin önünden bindiğimiz dolmuşla yola çıktık. Tesadüfen Otogar’a mı Hastane’ye mi gittiğini bilemedik. Sormadan binerseniz nereye giderse oraya doğru yollanıyorsunuz. Şansımıza hastaneye gidiyordu.
Öncelikle dolmuş hattının geçmediği Nalbantlı, Çayırbaşı, Yeni Mahalle gibi uzak ve çok sayıda vatandaşın yaşadığı mahallelerden dolmuş hattının geçtiği yere kadar ulaşım sıkıntısını anlatıyorlar.
Eski Atatürk okulunun önünden Bankalar Caddesine çıkarken konuştuğumuz vatandaş; “iyi oldu. Şimdi hastaneye gitmek bizim için büyük dert olacaktı. Bu dolmuşlar sayesinde ulaşım imkanımız oldu. Ona buna söylemekten kurtulduk” dedi.
Bankalar Caddesi’nden Büyük Cami’ye doğru dönüp, cami önünden ışıklardan eski hastane istikametine doğru yol alırken dezenfektan ikram eden şoförümüz “normalde 8 kişi alacağız. Ancak şimdi pandemi nedeniyle en fazla 5 kişi alıyoruz. Maskesi olmayan vatandaşlarımızı ya alamıyoruz, ya da elimizde varsa maskeyi biz veriyoruz. Önce insan sağlığı” diyor.
Eski hastanenin önünden Çamlık’a doğru inerken bir başka vatandaşımız “iyi has ama neresi durak, nerede bekleyeceğiz bilemiyoruz. Bu işin yazın güneşi, kışın yağmuru soğuğu var. Durak sayısı artırılmalı” diyor.
Orman İşletme Müdürlüğü önünden Adliye binası yanından Esentepe’ye ve yeni açılan yoldan Hastaneyi buluyoruz. Bu süreç yaklaşık 10 dakika sürdü. Belediye önünde de en fazla 5 dakika beklemiştim.
Hastaneden geri gelmek için de açıkçası beklemedim. Tesadüfen Pazartesi gününü seçmiştim. Kalabalık dolmuş seferlerini hızlandırmıştı. Ancak diğer günlerde de fazla beklenmediğini aktardılar.
Dolmuşçular ne diyor?
Geri dönüş için dolmuşa bindik.
Dolmuşun güzergahı şimdilik aynı. Yeni yoldan Esentepe Mahallesi’nden Adliye önünden Çamlık köşesinden eski hastaneye doğu çıkıyor.
Bu sırada konuşmaya devam ediyoruz. Dolmuşların yolcu indirirken kendilerine ait bir cep olmaması, durakların yerlerinin belli olmaması gibi nedenler kendini gösteriyor ve trafikte yer yer sıkışmalar ve gerginlikler yaşanıyor. Bu durum da dolmuşçuların şimdilik en büyük sıkıntısı.
Eski hastaneden aşağıya indik ve Mahset’ten sola dönüp üniversite yoluna doğru saptık. Buradan alınan kişiler hastaneye gitmek için Vezirköprü’de iki vasıta değiştirmek zorunda kaldıklarını anlattılar. Önce Otogar’a gidip, buradan tekrar dolmuşa binip yaklaşık aynı güzergahlardan geçerek hastaneye gidebildiklerini aktardılar.
Yeniden Mahset’ten Büyük Cami’ye doğru geldik, Belediye önünden, Bankalar Caddesi’nden bu kez sola dönerek Otogar’ı bulduk.
Biz gitmedik ama, buradan çıkan araçlar Aydınevler Sitesine gidip oradan dönerek Bahçelievler Mahallesine, oradan da İtfaiye önünden Büyük Cami ve Belediye önüne döndüğünü söylüyorlar.
Vezirköprü insanı dolmuşa dolmuşçu Vezirköprü insanına çabuk alışmış. Yine de araçların aynı model ve farklı renkle hizmet etmelerinin vatandaşlar açısından kolaylık olacağı, durakların ve indi bindi yapılacak yerlerin kesinleştirilmesinin hem dolmuşçular, hem bekleyecek vatandaşlar hem de ilçe trafiği açısından daha iyi olacağının altını çizmek gerek.

Share
62 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?