logo

VEZİRKÖPRÜ’DE YILLAR LAKLAKLA GEÇER


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Hikâyeyi geçmiş yıllarda Adalet Partili bir milletvekili anlatmıştı. Hikâye şöyle;

Süleyman DEMİREL seçim çalışması için gittiği bir il’in meydanında birçok vaatlerde bulunur. O seçim de Adalet Partisi seçimi kazanır. Dört yıl geçer yeni seçim gelir.
Demirel aynı İl’e aynı ekiple tekrar yoldadır. Fakat dört yıl önce vaatlerinden hiçbiri yapılmamıştır. Ekipte bulunanlar tedirgindir. Bizim genel başkan şimdi ne söyleyecek (?..) bizi meydandan kovarlar diye endişesi içindedirler.
Demirel’in konvoyu ilin meydanına büyük bir coşku ile gider. Demirel otobüsün üstüne çıkar, başlar konuşmaya.

“Vatandaşlarım geçen seçimde ilimize şunları şunları yapacağımızı vaat etmiştik. Onların hepsinin planlamasını yaptık, tüm hazırlıklarımız tamam önümüzdeki dönemde hepsini gerçekleştireceğiz” der.
Halk büyük sevgi ve coşku gösterisi ile şehir meydanından ayrılır. Ekipteki endişeli insanların bu duruma ağzı açık kalır.
Bu hikayeyi niye anlattım ?..
Bakanlar, milletvekilleri her seçim arifesinde Vezirköprü meydanlarında söz verirler.

Vezirköprü’ye tren getireceğiz, Vezirköprü’ye çimento fabrikası kuracağız, Şahinkaya’sına köprü yapacağız, Vezirköprü-Alaçam ulaşımını yeniden sağlayacağız.
Hatta Şahinkaya’sı köprüsü için söz vermeyen kalmadı. Hatta zamanın Samsun valisinin eşi bile Şahinkaya’sına gelerek kebaplı şovlar yapmıştı.
Kunduz Gençlik Eğitim Kamp Merkezi ve Havza – Vezirköprü, Vezirköprü- Durağan yolu için kaçıncı kez söz verilmiştir.
Bunların hiç birisinin yapılmadığı gibi olmazsa olmaz olan ve Vezirköprü dışında tüm ilçelerde yapılmış olan bir organize sanayi bile yapılmamıştır.
Dört yüz yataklı bölge hastanesi vaat edilmiş maalesef normal hastane yapılmış onun da merdiveni unutulmuş.
Her gelen siyasetçi Vezirköprü’nün vekili olacağını söylemiş, seçildikten sonra Vezirköprü’yü unutmuşlardır.
Samsun’un dokuz milletvekili olduğu söylenir ama Sayın Neslihan HANCIOĞLU ile Erhan USTA’ dan başkası ortada yoktur.
Geçimi tarıma dayalı Vezirköprü’nün tarımla ilgili en ufak bir yatırımı yoktur.
En son en üst perdeden Vezirköprü’nün “kenevirin başkenti” olacağı söylenmiş, bu konuda da bir yol alınamamıştır. Bir yol alınacağı yolunda da bir ışık görünmemektedir.
İşsizlik Vezirköprü’yü boşaltmış 1990’larda 110 bin dolaylarında olan ilçe nüfusu bugün ortalama 150 bin civarında olması gerekirken tam tersi 95 binlere düşmüştür.
Peki; ne oldu bu nüfusa? Doğurganlık mı azaldı? Bunlar soru işareti.
Vezirköprü herkesin söylediği gibi sahipsiz değil, arkasında 60 binin üzerinde seçmen var ama etkinliği yok. Neden?
Çünkü ne, neden sorgulaması yapılmıyor. Her seçimde nutuk ve şovlarla oylar alınıyor.

Hülasa yıllar Vezirköprü’de laklakla geçer.

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...