logo

VEZİRKÖPRÜ’DE YILLAR LAKLAKLA GEÇER


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Hikâyeyi geçmiş yıllarda Adalet Partili bir milletvekili anlatmıştı. Hikâye şöyle;

Süleyman DEMİREL seçim çalışması için gittiği bir il’in meydanında birçok vaatlerde bulunur. O seçim de Adalet Partisi seçimi kazanır. Dört yıl geçer yeni seçim gelir.
Demirel aynı İl’e aynı ekiple tekrar yoldadır. Fakat dört yıl önce vaatlerinden hiçbiri yapılmamıştır. Ekipte bulunanlar tedirgindir. Bizim genel başkan şimdi ne söyleyecek (?..) bizi meydandan kovarlar diye endişesi içindedirler.
Demirel’in konvoyu ilin meydanına büyük bir coşku ile gider. Demirel otobüsün üstüne çıkar, başlar konuşmaya.

“Vatandaşlarım geçen seçimde ilimize şunları şunları yapacağımızı vaat etmiştik. Onların hepsinin planlamasını yaptık, tüm hazırlıklarımız tamam önümüzdeki dönemde hepsini gerçekleştireceğiz” der.
Halk büyük sevgi ve coşku gösterisi ile şehir meydanından ayrılır. Ekipteki endişeli insanların bu duruma ağzı açık kalır.
Bu hikayeyi niye anlattım ?..
Bakanlar, milletvekilleri her seçim arifesinde Vezirköprü meydanlarında söz verirler.

Vezirköprü’ye tren getireceğiz, Vezirköprü’ye çimento fabrikası kuracağız, Şahinkaya’sına köprü yapacağız, Vezirköprü-Alaçam ulaşımını yeniden sağlayacağız.
Hatta Şahinkaya’sı köprüsü için söz vermeyen kalmadı. Hatta zamanın Samsun valisinin eşi bile Şahinkaya’sına gelerek kebaplı şovlar yapmıştı.
Kunduz Gençlik Eğitim Kamp Merkezi ve Havza – Vezirköprü, Vezirköprü- Durağan yolu için kaçıncı kez söz verilmiştir.
Bunların hiç birisinin yapılmadığı gibi olmazsa olmaz olan ve Vezirköprü dışında tüm ilçelerde yapılmış olan bir organize sanayi bile yapılmamıştır.
Dört yüz yataklı bölge hastanesi vaat edilmiş maalesef normal hastane yapılmış onun da merdiveni unutulmuş.
Her gelen siyasetçi Vezirköprü’nün vekili olacağını söylemiş, seçildikten sonra Vezirköprü’yü unutmuşlardır.
Samsun’un dokuz milletvekili olduğu söylenir ama Sayın Neslihan HANCIOĞLU ile Erhan USTA’ dan başkası ortada yoktur.
Geçimi tarıma dayalı Vezirköprü’nün tarımla ilgili en ufak bir yatırımı yoktur.
En son en üst perdeden Vezirköprü’nün “kenevirin başkenti” olacağı söylenmiş, bu konuda da bir yol alınamamıştır. Bir yol alınacağı yolunda da bir ışık görünmemektedir.
İşsizlik Vezirköprü’yü boşaltmış 1990’larda 110 bin dolaylarında olan ilçe nüfusu bugün ortalama 150 bin civarında olması gerekirken tam tersi 95 binlere düşmüştür.
Peki; ne oldu bu nüfusa? Doğurganlık mı azaldı? Bunlar soru işareti.
Vezirköprü herkesin söylediği gibi sahipsiz değil, arkasında 60 binin üzerinde seçmen var ama etkinliği yok. Neden?
Çünkü ne, neden sorgulaması yapılmıyor. Her seçimde nutuk ve şovlarla oylar alınıyor.

Hülasa yıllar Vezirköprü’de laklakla geçer.

Share
50 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...