logo

Vezirköprülü 25 arıcıya 3’er Adet Ana Arı Dağıtımı Yapıldı

Vezirköprülü 25 arıcıya  3’er Adet Ana Arı Dağıtımı Yapıldı

İlçemizde arı yetiştiriciliği yapan 25 arıcıya Salı günü Park Kafe’de düzenlenen programla 3’er adet ana arı dağıtımı gerçekleştirildi.

Merkez Arıcılar Birliği tarafından Arıcılık sektörünün meslek haline gelmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan anlaşma kapsamında Vezirköprü’de arıcılık yapan 25 arıcıya Ustalık Belgeleri verildi. Ayrıca belgeyi almaya hal kazanan 25 arıcının her birine ise 3’er adet ana arı hediye edildi.

Dağıtım öncesinde arıcılarla bir araya gelen yetkililerden Samsun Arıcılar Birliği Başkanı Rasim Kaplan; “Türkiye’de bala güvenin olmadığı bir yerde üreticinin bal vermesi istediğin yerde dene demesi çok güzel bir şey. Vezirköprü ilçemizin bir özelliği de ayçiçeği ekiminde ön sıralarda olması. Ayçiçeği için arı olmazsa olmaz.

Biz Türkiye Arıcılar Birliği olarak Milli Eğitim Bakanlığı’yla çalışarak Arıcılık’ı meslek statüsüne aldırdık. 2020’nin Eylül ayına kadar Arıcılar Birliği’ne üye herkesin iki tane vesikalık resim, öğrenim belgesiyle Halk Eğitim Merkezlerine başvurduğu zaman bu belgeleri verilecek.
2010’un Eylül’ünden sonra üye olan arkadaşlarımız Halk Eğitim’de kursa gidecekler. Sınava tabi tutulacaklar. Bundan sonra artık buna geçilecek.” Şeklinde konuştu.

Yine Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı ise: “Tarım ve hayvancılık alanında ilçemiz çok farklı bir potansiyele sahip. Buraya katılan vatandaşlarımızın hemen hepsi, burada arıcılık faaliyetini de yürüten insanlar. Biz ilçemizin bu potansiyelinin yeterince önde olmadığının farkındayız.
Bizim bu potansiyelin gelişmesi için ilçemizde şu anda büyükşehir belediyemiz hariç, Samsun ilindeki hiçbir belediyede olmayan Tarım Komisyonumuz var. Tarım Komisyonumuzun çalışmaları aracılığıyla çeşitli fide, fidan desteklerinde bulunduk, daha önce 2 dönüm civarında olan şimdi ise 3 dönüm civarında olan bir sera kurduk. Orada aynı şekilde arıcılıkla alakalı da talimat verdim. Örtü altı tarımın artması için birtakım çalışmalarımız var. Bu faaliyetlerde bulunmak bizi çok memnun eder.” İfadelerine yer verdi.
Vezirköprü İlçe Tarım Müdürü Yakup Çağlıyan ise; “İlçedeki arı yetiştiriciliği noktasında Halk Eğitim Merkezimizle yürüttüğümüz kurslarımız devam ediyor. Bu kurslar ileride açılacak olan hibe programlarından yararlanmanızı sağlayacak. Mutlaka belge edinmenizi tavsiye ediyorum. Bu noktada bizleri mutlaka sıkıştırınız. Plaka talepleriniz olursa da plakalarımız elimizde var.” Şeklinde üreticileri bilgilendirdi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ali Korkmaz ise; “Artık birinci elden arıcılık projelerini takip edebiliyoruz. Başkanımız Mustafa Demir’in talimatı doğrultusunda biz bu çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Dokap’a projeler sunduk ve bu projelerin ikisi direk Vezirköprü’yle alakalı. Bir tanesi Karaköy’de sulama sistemi var. O sulama sistemini yaklaşık 500 dekar alanın sulanmasını hedefliyoruz. Projenin bakanlıktan onaylanmasını bekliyoruz. Onaylanırsa Karaköy’deki sulama yapısı güzel bir sisteme dönüşecek.
Bir diğeri de İncesu mahallesinde süpürge üretim yeri var. Orası için bir proje sunduk. Vezirköprü’ye biraz daha fazla özen gösterdik. Bu belgeler şu an için hiçbir şey ifade etmiyor gibi görünse de, arık pek çok meslek grubunda olduğu gibi bu belge olmadan arıcılık yapılamayacak.” Şeklinde konuştu.
Belge takdimi öncesinde son kez söz alan Vezirköprü Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı “Özellikle son günlerde belgelerin önemli olduğu ortada. Her olay bir fırsatı doğurur. Şu anda ülkemizin içinde bulunduğu bu durum sizler için bir fırsat olabilir. Eğer biz bu üretimimizi gerçekleştirirsek hem ülkemizin bal ihracatına destek olmuş oluruz, hem de buradaki açığı hissettirmemiş oluruz. Bu faaliyetler çok önemli. İlçemizin kurtuluşu tarımımızın gelişmesi. Tarıma önem vermemiz lazım.” İfadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından ise toplantıya katılan protokol üyeleri tarafından 25 arı üreticisine belgeleri ve hediye edilen ana arılar takdim edildi.

Share
10 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?