logo

Vezirköprü’lü bıçak ustası Merakla başladığı bıçak üretiminde El Emeğiyle Üretip, Türkiye’ye Pazarlıyor

Vezirköprü’lü bıçak ustası Merakla başladığı bıçak üretiminde El Emeğiyle Üretip, Türkiye’ye Pazarlıyor

Vezirköprü’lü bıçak ustası Mehmet Yılmaz bundan 8 yıl öncesinde satışını yaparak merak üzerine başladığı bıçakçılığı son 5 yıldır imal ederek de sürdürüyor.

İlçemizde el emeğiyle üretilen bıçakları ülkemizin dört bir yanına pazarlayarak ilçe tanıtımına katkıda bulunan Mehmet Yılmaz, kendi imalathanesinde ürettiği birbirinden farklı bıçak çeşidini internet üzerinden de pazarlayarak ilçemizin yurdun dört bir yanında adını duyuruyor.
Bu işte 8 yıldır çalışıyorum diyerek mesleği hakkında bilgi veren bıçak ustası Mehmet Yılmaz; “Ancak son 5 yıldır imalatını yapıyorum. Dükkanı Kosgeb desteğiyle yaklaşık 4 ay önce açtım. Önceleri bu işi evimizin altında sınırlı koşullarda yapmaktaydım. Yaptığım bıçakların beğenilmesi ve sosyal medya üzerinden yoğun talep görmesi nedeniyle işimi devlet ve Kosgeb desteğiyle daha potansiyel bir hale getirdim.” Dedi.

Yılmaz; “Özellikle avcı bıçakları, askeri personeller için özel taşıma bıçakları, mutfaklarda kullanılan bıçaklar, kurban bıçakları, çakı modelleri ve hemen her alana hitap eden her model bıçak üretimini yapmaktayım. Ayrıca sadece Vezirköprü’ye değil Türkiye’nin her yerine bıçak üretimi yaparak satışını gerçekleştiriyorum.” Şeklinde konuştu.

Bıçaklarımızı yurt dışından da beğenerek sipariş vermek isteyenler oluyor ancak gümrükte takılması nedeniyle gönderemiyorum diyerek sıkıntısını da dile getiren Mehmet Yılmaz; “Bu da hem bıçaklarımızın dünyaya ihraç edilmesine engel olduğu gibi, ilçemizin de dünyaya tanıtımına büyük ölçüde engel teşkil ediyor.” Dedi.
Bu işe merak salıp izlediğim videolardan esinlenerek başladım diyen Yılmaz, “Daha önce elime ispiral almamış biri olarak şu anda Türkiye’nin her yerine bıçak üreten biri haline geldim. Bıçak üretimini yapabilen benimle birlikte bir esnaf daha var. Yani Vezirköprü’de bu işin imalatını iki esnaf yapabiliyoruz.
Bıçaklar kişiye özel olarak istenildiği taktirde ortalama 15 gün civarında bir çalışmayla üretimini gerçekleştiriyor ve teslim edebiliyoruz. Bıçağına göre en ucuz bıçaklarımız 30 liradan başlayarak isteğe bağlı olarak değişiklik gösteriyor.” Şeklinde konuştu.

Bu piyasayı oluşturmak 5 yılımı aldı diyen Mehmet Yılmaz, “İnternette tanımadığımız insanların bize güvenerek bizleri tercih etmesi sosyal medya sayesinde daha kolay hale geldi. İşyerimin adını ise sırf Vezirköprü’müzün adı daha fazla duyulsun diyerek “Vezir Bıçak” olarak koydum. Bu anlamda bize ve markamıza güvenen herkese şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Share
71 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?