logo

Vezirköprü’nün beklediği yatırımlardan olan Karma OSB’nin heyet kurma aşamasına geldiği öğrenildi. Müteşebbis Heyet mi kuruluyor?

Vezirköprü’nün beklediği yatırımlardan olan Karma OSB’nin heyet kurma aşamasına geldiği öğrenildi. Müteşebbis Heyet mi  kuruluyor?

Daha önce BESİ OSB için müteşebbis heyet kurulmuştu.
Vezirköprü’ye yapılması çalışmaları devam eden sanayi bölgelerinden Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için önümüzdeki günlerde heyet oluşturulacağı, müteşebbis heyet oluşturulmasından sonra yer tahsisi aşamasına geçileceği öğrenildi.

Vezirköprü’de küçük sanayi Besi OSB ve Karma OSB olmak üzere yapılması planlanan 3 sanayi.
İlçemizde yapılacak olan Besi OSB için oluşturulan Müteşebbis heyetten sonra şimdi de Karma OSB için müteşebbis heyet oluşturulacağı öğrenildi.
Edinilen bilgiye göre; Avdan ve Örencik arasındaki bölgede yapılacak olan Karma OSB 1500 dönümlük bir alanı kapsayacak. Hemen yanında yapılacak olan küçük sanayi sitesi ile iç içe çalışması planlanan Karma OSB için müteşebbis heyet oluşturulması atılacak büyük bir adım olarak görülüyor.
Karma OSB nedir?
OSB’ler öncelikle, idarenin aktif katılımı ile hazırlık ve kuruluş süreci tamamlanan OSB’ler ve özel OSB’ler olmak üzere ikiye ayrılır. OSB olarak düzenlenmiş bulunan ve özel OSB statüsünde bulunmayan bölgeler, karma ve ihtisas OSB olarak ikiye ayrılırlar.
OSB uygulamasında en sık görülen model, karma OSB olarak ifade edilen ve farklı sanayi iş kollarında üretim yapan tesislerin yer aldığı modeldir. Özellikle, sanayi yatırımlarının yurt çapında dengeli dağılımının sağlanabilmesi amacıyla kalkınmada öncelikli bölgelerde karşımıza çıkan teşvikli bölgelerle, uzmanlaşmış bir sanayi yatırım bölgesi oluşturulması için yeterli talebin bulunmadığı yerlerde karma OSB’ler kurulur.
Karma OSB olarak düzenlenmiş bulunan alanlarda sanayi yatırımı yapan herkes bulunabilmektedir. Her ne kadar farklı sanayi kollarından yatırımcıların bulunduğu sanayi bölgelerine karma OSB’ler denilse de, yatırım ve ülke kalkınması açısından düşünüldüğünde karma OSB’ler de aslında ihtisas yatırım bölgeleridir.
Karma ve ihtisas OSB’lerin hazırlık süreci, kuruluş aşaması, yönetim ve denetim aşamalarında idarenin katılımı ve rolü ön plandadır. Bundan dolayı, karma ve ihtisas OSB’ler, kamu OSB’ler olarak ifade edilebilecek sanayi yatırım bölgeleridir.
3 yılda tamamlanacak mı?
Vezirköprü’ye kazandırılacak Karma OSB’nin, özel sektör yatırımları için önemli bir üretim merkezi olması planlanıyor. Tarımsal sanayi üretimi yapan firmaların çoğunlukta olması beklenen Karma OSB’nin, 3 yılda tamamlanması hedefleniyor. Karma OSB’nin hayata geçmesiyle ilçedeki nüfus göçünün durması, üretim ve ticaretin artması, lojistik sektörünün canlanması ve işsizliğin azalması bekleniyor.

Share
35 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?