logo

Vezirköprü’nün hayat çizelgesinde dönüm noktası, varan: 1 Orman Fabrikasının İstimlâk İşlemi Başladı 17 Ocak 1971 Pazar

Vezirköprü’nün hayat çizelgesinde dönüm noktası, varan: 1 Orman Fabrikasının İstimlâk İşlemi Başladı 17 Ocak 1971 Pazar

Vezirköprü’ye orman ürünlerini işlemek için yapılacak üç fabrikanın katiyet kesbetmesi üzerine istimlâk işlemlerine başlanmıştır.
Mencek çayı ile “eski Havza şosesi” arasında yapılacak olan fabrika için 162,5 dönüm arazi istimlak edilecektir.
Bu hususta bilgi rica ettiğimiz Orman İşletmesi Müdürü S. Mehmet Işık şunları söylemiştir:
“Fabrika için gerekli sahanın istimlâkine başladık. Cumartesi günü toplanacak takdir komisyonu gerekli takdiri yapacak ve fabrika arsasını istimlâk edeceğiz.”
Fabrika arsası için kanunî ilanda da görüleceği gibi arazileri istimlâk edilecek. İlgililer 23/1/1971 Cumartesi günü tarlaları başında bulunacaklardır.
Kimlerin tarlası
Fabrika için şu şahısların tarlaları istimlâk edilecektir:
1-Süleyman Günler
2-Hikmet Çeltekli
3-Selâmi, Abdurrahman ve Ahmet Yavuz
4-Osman, Hüseyin, İbrahim Bayraktar
5-Mehmet Bayramlar vereseleri
6-Nuri İpek ve Necati Ceylân tarlaları

Vatandaş 12 Yaşına Giriyor
Gazeteniz Vatandaş 19 Ocak 1971 gününden itibaren 12 yaşına girmektedir.
Bir ilçede bu kadar uzun ömrü, her hafta “VATANDAŞ”ı merakla bekleyen okurlarımıza borçluyuz.
Vatandaş’a bu ilgi elbette Vezirköprü sevgisinin de bir tezahürü olmakta, bizler ise Vezirköprü’ye yaptığımız hizmet derecesinde öğünmekteyiz. Teşekkür ve saygılarımızla… VATANDAŞ
Kocasını aşığı için öldürmekten sanık Ortaklarlı genç kadının davası bitti
İdam Cezası
17 yıl 6 ay hapse çevrilen E. sadaka olarak çoraplarını verdi.
Havza’nın Ortaklar köyünde aşığı ile bir olup kocasını öldürmekten sanık E.’nin ilçemiz Ağır Cezasındaki davasında verilen idam cezası 17 yıl 6 aya indirilince hakimlere bol bol teşekkür ettikten sonra dışarı çıkınca da fakirlere ayağındaki çorabı çıkarıp sadaka olarak dağıtmıştır.
Geçtiğimiz Salı günü Ağır Ceza Başkanı Ali Şenol, kararı okumuş, E.’ye önce (idam cezası) denince genç renkten renge girmiştir.
Daha sonra olay sırasında yaşının küçük olması nedeniyle cezası 21 yıla, mahkeme esnasında görülen iyi hali yüzünden mahkeme 59.maddeye göre takdir hakkını kullanıp E.’nin cezasını 17 yıl 6 aya indirince genç kadın hakimlere bol bol teşekkür etmiştir.
Dışarı çıkınca verecek bir şeyi olmayacak kadar fakir olduğu için, hükümet önünde ayağının çorabını çıkarıp fakir kadınlara vermiştir.
A. Müebbet
Barolar Birliği Başkanı Prof. Faruk Eren’in savunmasını yaptığı ve E.’nin aşığı olduğu ileri sürülen Ortaklarlı A.D.’ye de mahkeme idam cezası vermiş, 59.maddeye göre takdir hakkını kullanıp cezasını müebbete çevirmiştir. A. mahkemeden çok üzgün ayrılmıştır.
Sanıkların kararı temyiz edecekleri öğrenilmiştir.
Vezirköprü Kızılay Şubesi Hummalı Bir Şekilde Çalışıyor
İlçemizde Kızılay Şubesi hummalı bir çalışma göstermekte, yoksul kimselere, bu arada yoksulluk yüzünden tahsillerini güç devam ettiren öğrencilere de yardım elini uzatmaktadır.
Vezirköprü’ye Kızılay tarafından gösterilen yakın ilgi Samsun’dan Kızılay Genel Başkan Yardımcısı olan kıymetli hemşerimiz Avukat İhsan Saraçlar’ın da titiz ilgisi sayesinde büyük çapta olmakta, Karadeniz Bölgesi’nin (doğusu) diye tanınan ve çok fakir bir muhit olan Vezirköprü’ye yönelmektedir. İlçemizin Kızılay Şubesinin ve genel merkezin yardımlarını kanalize etmek tam yoksul vatandaşların eline geçmesini sağlamak amacıyla titiz bir çalışma göstermektedir.

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?