logo

Vezirköprü’nün ihtiyaçlarını Kaymakamımız Şevket Cinbir’in Başbakan Yardımcısı Sn. Bahçeli’ye arz ettiği sorunları: İyi Saptanan On Sorunumuz 23 Temmuz 2000 Pazar

Vezirköprü’nün ihtiyaçlarını Kaymakamımız Şevket Cinbir’in  Başbakan Yardımcısı Sn. Bahçeli’ye arz ettiği sorunları: İyi Saptanan On Sorunumuz 23 Temmuz 2000  Pazar

1-İçme Suyu, 2-Hastaneye Doktor, 3-42 Köye Okul, 4-500 Kişilik Yurt, 5-Huzurevi, 6-Yüksekokul, 7-Adliye Eğitim Merkezi, 8-Köy Yollarına (Araç-Gereç), 9-Kadastroya Memur, 10-Tahlil Laboratuarı

Kaymakamımız Şevket Cinbir, ilçemizi ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli’ye sunduğu on önemli sorunumuz aynen şöyle:
Vezirköprü’nün on önemli sorunları ve çözüm önerileri
1-İlçe merkezine yeterli ve sağlıklı içme suyu sağlanabilmesi için İller Bankası tarafından gerekli proje yapılmalı ve projenin gerçekleşebilmesi için gerekli destek belediye başkanlığına sağlanmalıdır.
2-İlçemizde Koruyucu Hekimlik, Ana ve Çocuk Sağlığı, Çevre Sağlığı hizmetlerinin yeterince verilebilmesi ve hastanemizin daha verimli hizmet verebilmesi için; 2 Kadın Doğum Uzmanı, 1 Göz Uzmanı, 10 Pratisyen Hekim, 30 Hemşire, 5 Çevre Sağlık Teknisyeni ve 25 Ebe’ye ihtiyaç vardır.
3-Tespiti yapılan 42 köyümüze 8 yıllık eğitim yapılabilecek ilköğretim okulları ve lojmanları yapılmalıdır.
4-Okul imkanı sunulmayan köylerimizdeki öğrencilerin barınabileceği 500 kişilik öğrenci yurdu yapılmalıdır. Bu konuda Başbakanlık Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Fonu’ndan ödenek talebi için gerekli proje hazırlanmaktadır.
5-Bakıma muhtaç yaşlılar için Huzurevi yapılmalıdır. Bu konuda arsa problemi yoktur. İlçemiz halkından da katkı sağlanabilecektir.
6-Yapımına 1995 yılında başlanan Meslek Yüksekokulu inşaatı bitirilmelidir. Okulun hizmete açılması ilçemize sosyal ve ekonomik faydalar sağlayacaktır. 2001 yılı için 450.000.000.000 TL ödenek ihtiyacı vardır.
7-İlçemiz Adliye Sarayı; Adliye hizmetleri için çok büyük olup söz konusu binanın büyük bir kısmı halen kullanılmaktadır. Buraya Adalet Bakanlığı’nca özellikle gardiyanların eğitimlerinde kullanılmak üzere Eğitim Merkezi’nin açılması faydalı olacaktır. Bu hizmet için Adliye Sarayı’nda yeterli yer vardır.
8-İlçemiz Samsun ilinde en çok köye sahip (139 Köy) olmasına rağmen Köy Hizmetleri bakımından payına düşen yeterli hizmeti alamamıştır. Köy yollarının büyük çoğunluğu bozuktur, kışın ulaşım güçlükle sağlanabilmektedir. Makine parkı (Araç-Gereç) açısından güçlü bir Köy Hizmetleri Şantiyesi olması önem taşımaktadır. 8 yıllık eğitimin verilebilmesi için zorunlu olan taşımalı eğitimin sağlıklı ve aksamadan gerçekleştirilebilmesi için öğrenci taşınan köy yollarının bir an önce bakımlarının yapılması gerekmektedir.
9-İlçemiz merkez ve merkeze bağlı köy santrallerinde şebekesizlik nedeniyle uzun zamandır bekleyen taleplerin karşılanması için şebeke ilavelerinin yapılması sağlanmalıdır.
10-İlçemiz Tapu Sicil Müdürlüğü’nde personel açığı bulunmaktadır. Halen 1 müdür ve 1 arşiv memuru vardır. Hizmetin aksatılmadan yürütülebilmesi için en az 4 adet Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrosu ile acilen takviye edilmesi gerekmektedir.
11-Bilgisayar Destekli Toprak Tahlil laboratuarının kurulması ilçemizde kimyevi gübre tavsiyelerinin doğru yapılabilmesi ve çiftçinin toprak için gerekli ve uygun gübre kullanılması açısından önem taşımaktadır.
Bir mahkûmun Atatürk sevgisi
Cezaevi’nde Atatürk Köşesi Açıldı
Vezirköprü Özel Tip Kapalı Cezaevinde yapılan “Atatürk Köşesi” Kaymakam Şevket Cinbir tarafından açıldı. Açılışa; İlçe Kaymakamı Cinbir, C.Başsavcısı Harun Yılmaz, Belediye Başkanı Suat Binici, hakim ve savcılar ile daire amirleri katıldı.
Milli Eğitim Müdürlüğü Yiğit’te
Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vekâlet eden Ercan Yiğit’in süresi dolmuştu.
Son olarak Bakanlık oluru ile Ercan Yiğit’in vekâleti süresiz olarak uzatıldı.
Eski Müdür Özhan Top’un da izin süresi doldu. Rapor da almadığı, Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracağı öğrenildi.

Share
69 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?