logo

Vezirköprü’nün ikinci arkeolojik kazısı başladı.. Kaçak kazı yeni bir tarihi mi ortaya çıkaracak?

Vezirköprü’nün ikinci arkeolojik kazısı başladı.. Kaçak kazı yeni bir tarihi mi  ortaya çıkaracak?

İlçemizin Öz Güney Mahallesi’nde geçtiğimiz haftalarda kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine başlatılan çalışmalar yeni bir tarihi mi ortaya çıkaracak?
Kaçak kazı ihbarını değerlendiren Jandarmanın Samsun Müze Müdürlüğü’ne haber vermesi üzerine bölgede kazı çalışmalarına başlandı.

İlçemizin Göl Mahallesi’nden ayrılarak yeni bir mahalle özelliği kazanan Öz Güney Mahallesi sınırları içerisinde mozaikli bir tabanın varlığının bulunması üzerine Samsun Müze Müdürlüğü çalışma başlattı.
Yapılan ‘Kurtarma Kazısı’ndan(*) sonra Oymaağaç’taki Nerik’ten sonra ikinci bir arkeolojik alanın ortaya çıkabileceği kaydediliyor.

Vezirköprü’nün Öz Güney Mahallesi sınırlarında bir süre önce yapılan kaçak kazı ihbarı üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri yaptıkları baskında önemli olacağı tahmin edilen bulgular Samsun Müze Müdürlüğü’ne haber verildi.
Samsun Müzesi Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan değerlendirmede yapılan kaçak kazı alanına mozaikli bir taban olduğu ortaya çıktı.
Samsun Müzesi Müdürü Kenan Sürül;

  • Yörede daha önce benzerine rastlanmayan buluntuların görülmesi üzerine Müze Müdürlüğü olarak kurtarma kazısı başlattık. Müze Müdürlüğümüzün uzmanları ile gerekli hazırlıkları tamamlayarak kazı çalışmamızı başlattık.
    Vezirköprü’nün zengin bir tarihi geçmişi var. Şu anda Samsun’da tek arkeolojik kazı çalışması Vezirköprü’de, bildiğiniz gibi Oymaağaç Mahallemizde bulunuyor. Başladığımız bu kurtarma kazısıyla Vezirköprü’de ikinci bir kazı başlatmış olduk. Elde edeceğimizi umduğumuz buluntularla birlikte hem Vezirköprü’müzün hem de Samsun’umuzun bilimsel değeri artacaktır. Kazıya başlarken yardımlarını esirgemeyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz ve Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis’e teşekkür ederiz. Dedi.

(*) Kurtarma kazıları, devlet tarafından onaylanmış, kâr amacı güden arkeolojik kazı ve araştırmalara verilen addır. Bu tür kazılar tesadüfen bulunan buluntuların en kısa sürede belgelenerek kayda alınmasını amaçlamaktadır.

Share
31 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?