logo

VEZİRKÖPRÜ’NÜN KADERİ KARANLIK YAZILMIŞ !!!


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vezirköprü yıllardan beri dünyaya açılamadı. Çevre il ve ilçelerle bağlantı ulaşımını sağlayıp açık cezaevi görüntüsünden kurtulup çağa ayak uyduran bir görünüme kavuşamadı.
Çevremizdeki ilçelerin bağlantı yolları yaparak bazı köylerimizle bağ kurma peşinde olduğunu görüyoruz.
Çorum’un Osmancık ilçesi önce kunduz ormanlarının %60’ına sahip oldu. Şimdi o bölgedeki bazı köylerin Osmancık’a ulaşımını kolaylaştırarak Osmancık’a bağlanmalarını cazip hale getirme peşinde!..
Sahip çıkamazsan birileri sahip çıkar. Bu yaşamın tabiatında vardır.
Vezirköprü’nün Gümüşhacıköy tarafındaki köyler Gümüşhacıköy’e, Merzifon tarafındaki köyler Merzifon’a, Havza tarafındaki köyler Havza’ya bağlanırsa güzel olmaz mı?
Mesela Çaltu, Kızılkese, Susuz, Darıçay, Darıçayalanı, Saraydüzü’ne ya da Durağan’a bağlansa daha güzel olmaz mı (?) Hem de köy tüzel kişiliklerini yeniden kazanmış olurlar.
Devalan, Yolpınar köyleri eskiden olduğu gibi Bafra’ya bağlanabilir!..
Altınkaya Barajı nedeniyle 35 yıldır Vezirköprü ile ilişkisi kesilen köylerden Altınkaya’nın Durağan, diğer yerlerin de Alaçam’a bağlanması o bölgede yaşayan insanların işkencelerini azaltacaktır.
Böylece Vezirköprü’de küçülecek, deyim yerindeyse “Kendi yağı ile kavrulacaktır.”
Bazı dostlarım haklı olarak “Samsun’un dokuz milletvekili nerede?” diye soruyorlar.
Bu dostlarımız bağışlasın beni, herhalde kavrayamadıkları bir şey var. Rejim değişti. Parlamenter sistem yok artık. Tek kişilik başkanlık sistemi var.
Milletvekillerinin etkinliği kalmadı. Milletvekilleri maaşını alıp hayatını yaşıyor. Halkın arasına da fazla çıkmıyorlar. Halktan saklanıyorlar da diyebiliriz.
Bu durum parlamenter sisteme geçinceye kadar devam edecek. Tabi ki parlamenter sisteme geçilirse.
Hülasa Vezirköprü’nün kaderi de karanlık yazılmış. Kimseyi suçlamayalım.

Share
33 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...