logo

VEZİRKÖPRÜ’NÜN KADERİ KARANLIK YAZILMIŞ !!!


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vezirköprü yıllardan beri dünyaya açılamadı. Çevre il ve ilçelerle bağlantı ulaşımını sağlayıp açık cezaevi görüntüsünden kurtulup çağa ayak uyduran bir görünüme kavuşamadı.
Çevremizdeki ilçelerin bağlantı yolları yaparak bazı köylerimizle bağ kurma peşinde olduğunu görüyoruz.
Çorum’un Osmancık ilçesi önce kunduz ormanlarının %60’ına sahip oldu. Şimdi o bölgedeki bazı köylerin Osmancık’a ulaşımını kolaylaştırarak Osmancık’a bağlanmalarını cazip hale getirme peşinde!..
Sahip çıkamazsan birileri sahip çıkar. Bu yaşamın tabiatında vardır.
Vezirköprü’nün Gümüşhacıköy tarafındaki köyler Gümüşhacıköy’e, Merzifon tarafındaki köyler Merzifon’a, Havza tarafındaki köyler Havza’ya bağlanırsa güzel olmaz mı?
Mesela Çaltu, Kızılkese, Susuz, Darıçay, Darıçayalanı, Saraydüzü’ne ya da Durağan’a bağlansa daha güzel olmaz mı (?) Hem de köy tüzel kişiliklerini yeniden kazanmış olurlar.
Devalan, Yolpınar köyleri eskiden olduğu gibi Bafra’ya bağlanabilir!..
Altınkaya Barajı nedeniyle 35 yıldır Vezirköprü ile ilişkisi kesilen köylerden Altınkaya’nın Durağan, diğer yerlerin de Alaçam’a bağlanması o bölgede yaşayan insanların işkencelerini azaltacaktır.
Böylece Vezirköprü’de küçülecek, deyim yerindeyse “Kendi yağı ile kavrulacaktır.”
Bazı dostlarım haklı olarak “Samsun’un dokuz milletvekili nerede?” diye soruyorlar.
Bu dostlarımız bağışlasın beni, herhalde kavrayamadıkları bir şey var. Rejim değişti. Parlamenter sistem yok artık. Tek kişilik başkanlık sistemi var.
Milletvekillerinin etkinliği kalmadı. Milletvekilleri maaşını alıp hayatını yaşıyor. Halkın arasına da fazla çıkmıyorlar. Halktan saklanıyorlar da diyebiliriz.
Bu durum parlamenter sisteme geçinceye kadar devam edecek. Tabi ki parlamenter sisteme geçilirse.
Hülasa Vezirköprü’nün kaderi de karanlık yazılmış. Kimseyi suçlamayalım.

Share
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Vezirköprü’nün çileleri..

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı da geçti. Bu bayramdan hafızalarda yine özellikle trafikte yaşanana kalabalık ve su kesintileri kaldı. Covid nedeniyle geçtiğimiz yıl gelemeyenlerin de bu yıl ilçemize geldiği gözlemlenirken, Vezirköprü'nün tatil bölgelerinde yaşanan kalabalığa yakın şekilde bir yoğunluk yaşadığını söylemek mümkün. Bu yoğunluk Vezirköprü'nün yol ve su için altyapısının eksikliğini de gözler önüne serdi. İlçe merkezindeki nüfusun artış gösterdiğini de göz önüne alarak önümüzdeki yıllar için bu alt yapılarda bazı değişiklikler ve eklemeler yapılma...
 • BİZ TUVALETİN KAPISINDA BEKLEYELİM !

  28 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçen yıl hem ramazan hem de kurban bayramında, bu yıl da ramazan bayramında “pandemi” nedeniyle Vezirköprü'ye gelemeyen gurbetçiler son kurban bayramında memleketlerine akın ettiler. Dokuz günlük özgürlüğü değerlendiren Vezirköprü'lüler akın akın gelerek en az iki yıllık ana, baba, eş, çocukları, akrabaları ve komşuları ile olan hasretliği giderdiler. Bu bayramda Vezirköprü ye gelen gurbetçi sayısı nedir (?..) Halka soruyoruz. Aldığımız yanıtlar değişik ve çok ilginç. Kimi “25-30 bin kadar” diyor, kimi “40-50 bini aşkındır” diyor....
 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...