logo

Vezirköprü’nün Kalkınma ve Güzelleştirilmesi İçin Gayretlere İlgi ve Yardım Bekleniyor 28 Mayıs 1972 Pazar

Vezirköprü’nün Kalkınma ve Güzelleştirilmesi İçin Gayretlere İlgi ve Yardım Bekleniyor 28 Mayıs 1972 Pazar

Başta Vezirköprü Kaymakamı Sayın Cengiz Bulut olmak üzere Ziraat Bankası Müdürü S. Mahmut Yardımcı’nın başkanlığında kurulan dernek, çalışmalara başlamıştır.
İlk teşebbüs, Orta Camii’den Namazgâh Camii’ne kadar olan kısmın betonlanmasıdır. Çarşı içinde bu kesim için 4 bin liradan fazla para, 51 torba çimento, ayrıca imzalı olarak söz alanlarla birlikte on bin lira civarında yardım temin edilmiştir.
Yolun tamamı 7 bin torba çimentoya, yaklaşık olarak yüz bin liraya yapılmaktadır. İşçilik, kum, taş vb. belediye, Şoförler Cemiyeti ve Kaymakamlık tarafından temin edilecektir.

Katkıda bulunan yerler
Betonlaşmaya Başladı
Katkıda bulunan yerlerin betonları dökülmeye başlamıştır.
Bu arada ilk olarak Bezazlar geçidinin betonu dökülmüş, perişan yer hem mezbelelikten kurtulmuş hem de güzel olmuştur.
Osmancıklılar Kunduz Ormanlarını almak istiyor
Vezirköprü’nün Haklarına Sahip Çıkacak Bir Yetkili Aranıyor
Osmancık ilçesi, ilçemizden yönetilen Kunduz Ormanlarını almak için büyük bir kampanyaya girişmiş, bunun için de bir gazete yayınlanmıştır.
Aslında yüzyıllardan beri Vezirköprü ormanları içerisinde olan Kunduz ormanlarını almak için belirten ve partizan emellere de alet edilmek istenen bu amaç ilçede üzüntü yaratmıştır.
Durum orada nasıl belediyeden yönetilen belediyenin mahsulü ise Vezirköprü haklarına sahip çıkmak için ilçemiz belediyesi de artık üzerine düşeni yapmalı, belediye de yapılacak toplantıda tüm Vezirköprü sorunlarına el atmalıdır.
Vezirköprülüler belediyeden bunu bekliyor.
Kunduz Ormanlarına Kimse Sahip Çıkamaz
Komşu ilçe Osmancık’tan bu amaçla yayınlandığı anlaşılan bir gazete geldi.
Bunda: “Kunduz Ormanları Vezirköprü’ye (yüzlerce yıl önce) haksız bir tasarrufla partizanlık yapılarak verilmiştir. Alınıp Osmancık’a iadesi gereklidir” deniliyor.
Kanun diye, kanun diye kanunu çiğnemek isteyenler vardır ya, işte partizanlık yapılmıştır, diyerek; Partizanlık yapılmak istenişinin de tipik örneğidir bu.
1-Doğal sınırlarla ayrılmış, partilerin olmadığı devirlerde Partizanlık olur mu?..
2-Vezirköprü, en koyu partizanlık devirlerinde çok şeyler kazanması mümkün olan bir ilçe iken, partiler başındakilerin beceriksizlikleri ve bir de memleketten başka şeyler düşünüşleri nedeniyle hiçbir şey kazanamamış, ta ortaçağın gerisinde kalmıştır. Partizanlık nasıl yapılabilir, haksız tasarruf nasıl olabilir?..
3-Komşu ilçe Osmancık’da geri bırakılmış, (hep büyükşehirlere yapılan yatırımların olduğu, alabilenin ve koparabilenin çok şeyler alabildiği Türkiye’de) (Vezirköprü gibi) hiçbir şey alamamış olabilir, ama bunun acısını, tarihi bir ilçenin kalbine el atarak mı çıkartmak olacaktı?..
Oysa bizler, Vezirköprülüler olarak komşu ilçelerle işbirliği, dostluklar, kardeşlikler sağlayarak bölgemizin kalkınmasını, ilçelerimizin ilerlemesini temin edebileceğimize yürekten inanıyoruz.
Devlet tasarrufunda olan Kunduz Ormanlarının Vezirköprü’den yönetimi neden facia olsun!..
Mecliste bizim de parlamenterlerimiz, (Samsun)’da bizim de Valimiz var. Bir (karşılaşma) söz konusu olacaksa, iki ilçe karşı karşıya getirilip, Vezirköprü bağrından yaralanıp, haksızlığa uğrayacaksa elbette onlar da bizim yanımızda olacak…
Bu bakımdan aslında ilçelerin kalkınıp gelişmesinde de pek etkili olmayan doğal sınırlara, dolayısıyla haklara dokunmak gereksiz olur, kanaatindeyiz. (VATANDAŞ)
3 Haziran köyler arası folklor yarışması biletleri satışa çıktı, verilen bilgiye göre:
Televizyon: Vezirköprü’ye Geleceğiz Demiş
3 Haziran davetiyeleri Samsun, Havza, Durağan’da satışa çıkarılmıştır.
Diğer taraftan ilçemiz veterineri Binali Özçelik’e seminerde rastladığı televizyon ekibi (3 Haziran’da Vezirköprü’ye gelip yarışmaları filme alacağız) demiştir.
Yarışma için bu yıl Çamlıca, A. Narlı, Yukarı Narlı’dan sonra Yürükçal köyünün de katılacağı öğrenilmiştir.

Share
325 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
Sorunlarımızla kim ilgilenecek?

Sorunlarımızla kim ilgilenecek?

Anı İnceleme Araştırma
YENİ BAŞKAN BELEDİYE’de

YENİ BAŞKAN BELEDİYE’de

Anı İnceleme Araştırma
BAŞKAN OSMAN ÖZER

BAŞKAN OSMAN ÖZER

Anı İnceleme Araştırma
YARARLI OLABİLİYORSAK, MUTLUYUZ

YARARLI OLABİLİYORSAK, MUTLUYUZ