logo

Vezirköprü’ye daha genç bir Kaymakam Yeni Kaymakamdan Vezirköprü’nün bekledikleri 10 Ekim 1999 Pazar

Vezirköprü’ye daha genç bir Kaymakam Yeni Kaymakamdan Vezirköprü’nün bekledikleri 10 Ekim 1999 Pazar

Vezirköprü’ye Başkale’den atanan 32 yaşındaki Hukuk mezunu genç kaymakam Şevket Cinbir geçtiğimiz hafta görevine başladı.
15.10.1967’de Devrek’de doğdu, İlkokulu Mahmutoğlu Köyünde Orta ve Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1988’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 25.10.1989’da Ağrı Kaymakam Adayı olarak mesleğe girdi. Bir yıl İngiltere’de kaldı. Bayla Malmüdürü, Akçakoca Kaymakam vekilliklerinde bulundu.
Rize, İyidere, Tunceli, Pertek, Van, Başkale Kaymakamlıklarından sonra 02.10.1999 tarihinde Vezirköprü Kaymakamı olarak göreve başladı. Evli olup bir kız babasıdır. İngilizce bilmektedir.
Cinbir’in Başkale’de çalışmalarından dolayı kendisine “Fahri Hemşehrilik” ve bir caddesine de isminin verildiği öğrenildi.

Yeni Kaymakam’dan Vezirköprü’nün Bekledikleri
Cinbir’in Başkale’de eğitim ve hayvan ürünleri artışına önem verdiği de belirtildi.
Yeni Kaymakam’ı Bekleyen İşler
Vezirköprü’de yeni kaymakamı bekleyen işlerin başında, Yüksekokul geliyor.
Vezirköprü Yüksekokul açılması için YÖK’ten çıkan kararı Resmi Gazete’de ilan edilmişti.
Fakat Vezirköprü’de yer durumu çözümlenip açılması sağlanamadı.
Başlı Binasının ne zaman biteceği belli değil…
Eski Vezirköprü Kaymakamı M. Emin Avcı, o zaman Samsun Milletvekili Ali Eser’in, Kız Mesleğin eski binasına geçirmek, yeni binada da Yüksekokulu açmak için, eski binaya 1 Milyar 400 Milyon ödenek sağlanıp tamir edilmesini sağlamışsa da kaymakam değişikliği; yeni kaymakam eşinin de Kız Meslekte öğretmen olması, ilçemizin bu okuldan yoksun kalmasına sebep olmuştur.
Yeni kaymakam Cinbir’e düşen ilk ve ana işlerden birisi, öğrencisi azalan Kız Meslek Lisesi’ni İmam Hatip ya da Anadolu Lisesi’ne aktarıp önümüzdeki ders yılında ilçemizi bu okula kavuşturmak olmalıdır.
İkinci olarak, uzun vadede de olsa, komşu ilçelerle ilçemizi yollarla birleştirme o ilçelere ve ilimize kabul ettirmek; uzun vadeli programa da dayansa bu işe eğilinmesi gereğini genç kaymakamın ele almasıdır. Cinbir geldiği alanda üretim alanlarında çalışmalarını anlatmaktadır.
Halıcılık, sütçülük, hatta mandıracılığa yönelmek gibi üretim alanlarının geliştirilmesinde Halk Eğitimin de kendisine yardımcı olacağına inanıyoruz.
Karadeniz Market İlgi Gördü
Karadeniz Birlik’in Ankara Mobilya yanında açtığı market büyük ilgi gördü.
Açılışa Samsun’dan Vali yardımcısı M.Kemal Özgün, Tarım İl Müdürü Mehmet Taşan, Sanayi Ticaret Müdürü Ömer Akçael, Karadeniz Birlik Genel Müdürü Yüksel Ergün ile ilçemizden Kaymakam Vekili M. Ali Kartal, Belediye Başkanı Suat Binici ve çok kalabalık yurttaş topluluğu katıldı.
Marketin önü çiçek bahçesine dönmüştü.
Karadenizbirlik yöneticilerinin, marketin çok büyük ilgi gördüğünü memnun olduklarını bildirdiler.
Kapaklıeşme’deki Orman Yangınını Köylüler Söndürdü
Geçtiğimiz Pazar günü Vezirköprü’nün doğası en güzel yerlerinden Kapaklıeşmede bulunanlar, dağlardan göklere uzanan dumanı görünce yürekleri ağızlarına geldi.
-Orman Yanıyordu!
Köyün traktörleri seferber oldu. Kazmasını küreğini alan köylüler traktörlere dolmuşlardı. Bir süre sonra orman işletmesi itfaiye aracı da geldi. Fakat İncegeliş’deki yangın yerine, yolsuzluk nedeniyle çıkamamıştı.
Kapaklıeşme köyleri 5-6 dönüm kadar yanan ormanı söndürdüklerinde, saatler 16’yı gösteriyordu.
Kapaklıeşme köylüleri ormana sahip çıkmışlardı. Saatlerin onsekizi gösterdiği sırada itfaiyeye yol açmaya greyder getiriyordu mavi bir kamyon…
Öğretmenevi’ne Nihayet Müdür Atandı
İlçemiz öğretmenevi müdürlüğü öteden beri boştu. Bu arada birçok isim dolaştı; şu olacak, bu olacak… Diye.
Nihayet atama yapıldı. Mahsur Aygün öğretmenevi müdürü oldu.
ÖLÜM
… Salı günü inerken kapalı gördüm Nazım Sandıkçı’nın dükkanını…
Sordum:
– Sizlere ömür. Dediler.
Genç denecek yaşta, efendi, işinde gücünde bir insandı.
Allah rahmet eylesin!..

Share
185 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?