logo

Vezirköprü’ye dev eseri gerçekleştiren Orman Bakanı Hüseyin Özalp’in gazetemize açıklaması: (Planlama kabul etti) Vezirköprü’ye Üç Fabrika Yapılması Kesinleşti 20 Eylül 1970 Pazar

Vezirköprü’ye dev eseri gerçekleştiren Orman Bakanı Hüseyin Özalp’in gazetemize açıklaması:  (Planlama kabul etti) Vezirköprü’ye Üç Fabrika Yapılması Kesinleşti 20 Eylül 1970 Pazar

Orman Bakanı Hüseyin Özalp ilçemize yapılması uğruna gece gündüz çalıştığı orman fabrikası için gazetemize açıklamalarda bulunmuştur.
Özalp’tan aldığımız bilgiye göre: Vezirköprü’ye kereste, yonkatif, kontralit almak üzere üç fabrika planlamaya sunulmuş, planlamaca kabul edilerek katiyet kesbetmiştir.

1500 işçi çalışacak
Özalp’in açıkladığına göre kurulacak fabrikalarda doğrudan doğruya bin beşyüz işçi çalışacak, 1970 yılında arsası 172 dönüm olarak satın alındıktan sonra 1971 yılında inşaata başlanacaktır.
1973 yılında faaliyete geçecek fabrika istihsalinin fazlasını ihraç edecektir. 1971 yılından itibaren Vezirköprü’nün çehresi değişecek, fabrikanın çalışmasıyla da orman köylüsü de kalkınma ve gelişme yolunu bulmuş olacaktır.
Yılda 50 bin metreküp kereste, 15 bin metreküp yonkatif imal edecek otomasyon tipi fabrika için 1970 Eylül’ünden itibaren kurulması çalışmalarına başlanmıştır.
Demirel’i Karşılamada Şoförler Cemiyetini Göremedik
Vezirköprü davaları için önde koştuğuna herkesin her zaman şahit olduğu Şoförler Cemiyetini bu sefer karşılamada nedense göremedik.
Köprübaşı’nda gene önde görmeyi arzuladığımız Şoförler Cemiyeti acaba yorgun muydu, yoksa bilmediğimiz sebepler mi vardı? Açıklanmasını bekliyoruz.
Müjde: Vezirköprü Kaymakamı açıkladı:
İki Ay İçinde Vezirköprü Suyu Şırıl Şırıl Akacak
Bir damla suya hasret Vezirköprü’de su mevzuu ile ilgili olarak görüştüğümüz Kaymakam Necdet Baysungur bize Vezirköprülülere müjde olacak şu açıklamada bulunmuştur:
2 ay içinde
“Vezirköprü suyu Karapınar’dan (5Km. mesafeden) getirilip iki ay içerisinde akmış olacaktır. Fabrika borularını 6 Ekim’de teslim edecek, eski su saniyede 8 litre akıttığı halde yenisi 125 mm. olmasına karşılık yenisi 250 mm.lik olacaktır. Çalışmaya başlanmıştır. DSİ Vezirköprü suyu için 500 bin lira harcayacaktır.”
Vezirköprü’de konuşan Başbakan Demirel:
“70 Milyonluk Orman Fabrikası Alınmıştır. Vezirköprü’ye Hayırlı Olsun” dedi
Başbakan Süleyman Demirel Havza’dan sonra ilçemize gelmiş, Samsun’dan daha büyük bir kalabalık tarafından karşılanmıştır.
Belediye binası önünde 4 binden fazla vatandaş kitlesine yaptığı konuşmasında Demirel şunları söylemiştir:
“Şimdiye kadar güzel yurdumuzun birçok yerlerini gezdim. Dertlerini dinledim. 1965 ve 1969 seçimlerinde yüzümüzü güldüren Vezirköprü’ye gelmekten bahtiyarlık duymaktayım.” Demiş, daha sonra iki gün önce gelip konuşmasında Demirel’e çatan Erbakan’a ise ima yoluyla cevap vermiştir:
“Biz şununla, bununla uğraşacak değiliz. Herkes her şeyi söyler. Biz memleket nasıl kalkınır, köylere nasıl su ve elektrik götürülür, bunu düşünürüz.”
Gülami’nin Duruşmasına Devam Olundu
Şehir Kulübü cinayeti duruşmasına devam olunmuş, şahitlerden S.A.’ın gelen ifadesi okunmuştur. A. ifadesinde, Gülami’nin şehir kulübü terasından atıldığını ileri sürmüştür.
Emine’nin Davasına (Amasya’dan Dosya Gelmediği İçin) Bakılamadı
Ortaklar köyünde aşığı için kocasını öldürmekten sanık olarak idam talebiyle yargılanan genç ve güzel Emine’nin duruşmasına Anayasadan dosya gelmediği için devam olunamamıştır.

Share
281 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

KAYMAKAMLIK SÜT SORUNUNA EL ATTI

Anı İnceleme Araştırma
YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

YÜZLERCE ORMAN İŞÇİSİ GREVDE

Anı İnceleme Araştırma
SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

SORUNLARIMIZ TARTIŞILDI

Anı İnceleme Araştırma
TEMMUZ’da YAYLA FESTİVALLERİ VAR

TEMMUZ’da YAYLA FESTİVALLERİ VAR