logo

Vezirköprü’ye gelen 11 Milyon 261 Bin TL’lik Pancar Bedeli Çiftçilere Ödeniyor

Vezirköprü’ye gelen 11 Milyon 261 Bin TL’lik Pancar Bedeli Çiftçilere Ödeniyor

Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi tarafından Vezirköprü’lü pancar çiftçisine ödenecek olan toplam 11 Milyon 261 Bin TL’lik bedelin ödemesine Çarşamba günü itibariyle başlandı.

Giderlerle birlikte Vezirköprülü pancar çiftçisine toplam yapılacak olan 29 Milyon TL’lik ödemenin giderler çıktıktan sonra kalan kısmı olan 11 Milyon 261 Bin TL’lik bedeli Vezirköprü’de bulunan toplam 1315 çiftçiye ödenmeye başladı.

Temsili olarak 10 çiftçinin ödemenin yapıldığı programda konuşma yapan Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatçi; “Elimizden gelen her şeye şeffaf bir şekilde açığız. Ben polarımı, firemi görmek istiyorum, diyen çiftçimiz pancarını kantara götürecek, ölçtürecek. Biz onun nakliye parasını da ödeyeceğiz. Tüm imkanlarımızla şeker fabrikamız hizmetinizde olacak. Şunu bilin, çiftçi varsa şeker fabrikası var, çiftçi yoksa biz de çalışan memuru işçisi de yok. Çiftçinin alnının teri, emeğinin karşılığı mutlaka verilmelidir.” Dedi.

İnsanız, yanlışlarımız doğrularımız tabii ki var diyerek sözlerini sürdüren Saatçi; “Bir haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüzde telefonlarımız 24 saat açık, arayabilirsiniz. Bu devran dönecek. Vezirköprü, hem kooperatifte hem şeker fabrikamızda emeği olan bir ilçemiz. Vezirköprü’den bu yılki beklentimiz 130-140 bin ton civarında pancar bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

Seçim konusunda da kısa bir açıklama yapan Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatçi; “Önümüzde bir seçim var. Biz hiç kimseye şöyle böyle demiyoruz. Takdir sizin, Oğuz Kavuncuoğlu’na, Mustafa Saatçi’sine bakın, Mahmut Demir’ine bakın, Mehmet Sayar’ına bakın. Kim size daha güzel hizmet eder, kim daha iyi hizmetler getirebilirse bunlarda sizin takdirlerinizdir. Kime olursa olsun oyunuzu verin. Oyunuzu kullanın, çünkü bu fabrika 1954’den beri devam ediyor ve de etmelidir. Üretirsen karşılığı var, üretmezsen karşılığı yok. Biz olarak elimizden geleni yapmak zorundayız. Yapmazsak orada oturmamalıyız.” Dedi.

Vezirköprü’yü önemsiyoruz

Vezirköprü’yü önemsiyoruz diyerek sözlerini sürdüren Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatçi; “Biz 2017 yılında geldiğimizde Vezirköprü 29 binlerden 82 bin 500 tona kadar pancar üretimini çoğalttı. Bu sene Vezirköprü’den beklentimiz 120 Bin ton civarındadır. Köy ziyaretlerimizde verdiğimiz bazı sözler vardı. Onları yerine getirmeye çalışıyoruz.” Dedi.

Kantarlarımızın tümünde zemin çalışmalarının, bina tadilatlarının tamamını yapacağız, diyerek sözlerini sürdüren Saatçi; “Adatepe ve Yağcı kantarında elektrikli sisteme geçeceğiz, makinelerini yenileyeceğiz. Adatepe kantarında 3,5 Milyon lira civarında bir tesis kuracağız. Analiz merkezini oluşturacağız. Bu yanlış anlaşılmasın, diğer kantarlar kapanmayacak. İsteyen istediği yerdeki kantarına pancarını teslim edebilecek.” Şeklinde konuştu.

Kurulması planlanan analiz merkezi hakkında da konuşan Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Mustafa Saatçi; “İsteyen çiftçi kardeşlerimiz analizini yaptırmak üzere köyünden Adatepe kantarına kadar geldiği zaman nakliye ücretini de alacak, analizini de orada görecek. Bizim için Vezirköprü bu fabrikanın açıldığı günden beri önemli.” İfadelerine yer verdi.

Ardından kısaca konuşan AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt ise; “Yaşanan bir takım sıkıntılar nedeniyle üreticimiz, pancar ekicimiz uzaklaştı. Ödemelerde sıkıntılar çekildi. Bu nedenle devletimiz buraya Mustafa Saatçi ve yönetimini kayyum olarak atadı. Pancar ekim alanları Vezirköprü’müzde de çoğalmaya başladı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.” Dedi.

Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Arslan Kaya ise; “Önceden Vezirköprü’de pancar parası dağılırken düğün, bayram olurdu. Pancar parası deyince köylü şehre akın ederdi. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bu şekilde olmasını temenni ediyorum. Hepinize hayırlı uğurlu olsun.” Şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından temsili olarak belirlenen 10 çiftçiye pancar paralarının protokol üyeleri tarafından dağıtılmasının ardından program son buldu.

Share
50 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?