logo

Vezirköprü’ye Lise açılmasında büyük emeği geçen (Günçavdı) ölümden tesadüfen kurtuldu: Suçlu bulunamadı Lise Müdürünün Evi Gece Meçhul Şahıslar Tarafından Kurşunlandı 4 Nisan 1971 Pazar

Vezirköprü’ye Lise açılmasında büyük emeği geçen (Günçavdı) ölümden  tesadüfen kurtuldu: Suçlu bulunamadı Lise Müdürünün Evi Gece Meçhul Şahıslar Tarafından Kurşunlandı 4 Nisan 1971 Pazar

Lise müdürü Enver Günçavdı’nın Mehmetpaşa İlkokulu civarındaki evi, gece 19.50 civarında meçhul kimseler tarafından kurşun yağmuruna tutulmuştur.
O sırada 8-9 yaşındaki kızı ile pencere önünde oturan Enver Günçavdı hemen kendini yere atmış, muhakkak bir ölümden tesadüfen kurtulmuştur.
Durum emniyete intikal etmiş, fakat herhangi bir ipucu bulunamamıştır. Zaman zaman faili meçhul kalmış cinayetlerin meydana geldiği ilçemizde, bu olay can emniyetine indirilmiş bir darbe ve tesadüfen yaşayışımızın bir örneği olmuştur.

Okulda
Sabah okula gelen öğretmen ve öğrenciler duruma üzülmüşler, derslere girmemişler, öğrenciler de sessiz yürüyüş yapmak için izin istemişlerse de bu izin verilmemiştir. Öğretmenler heyecanlı öğrencileri güçlükle teskin etmişlerdir.
Müdür 5 gün izinli
Olay üzerine Lise Müdürü Enver Günçavdı 5 gün izin almıştır. Olay üzerine Emniyet md. ve Milli Eğitim md. ilçeye gelmiştir. Menfur olay ilçede üzüntü yaratmıştır.
Ne dediler?
Kaymakam V. Sezen Yürüyüş Faydalı Olmaz
Olay üzerine fikirlerini sorduğumuz Kaymakam vekili Celil Sezen: “Çakırtaş’dan bir öğrencinin ifadesi alındı. Suçsuz olduğu anlaşılınca serbest bırakıldı. Olay elbette üzücüdür. Yürüyüş için izin istediler. Valilik müsaade edilmemesini söyledi. Biz de yürüyüş için müsaade etmeyeceğiz. Yürüyüşe ısrar ederlerse olaylar çıkabilir” demiştir.
Müdür yardımcısı ne diyor?
Lise müdür yardımcısı Mustafa Çiçekçi de, (Bu olay okul, öğrencisi ve milli eğitim camiasını tamamıyla huzursuz etmiştir. Bugün tesadüf atılan silaha rağmen; müdürümüzü ölümden kurtarmıştır. Yarın herhangi bir olay hakkında öğretmen arkadaşlarımızı kurtaracağını kimse garanti edemez. Hepimiz huzursuz haldeyiz. Şu anda dersleri yapabilecek durumda değiliz. Olayı kınıyoruz. Öğretmene uzanan el kırılmalıdır. Öğrencilerimiz de infiâle kapılmışlardır.) demiştir.
Öğretmen Çakır: Sabah öğrendim
Öğretmen Cemal Çakır da olayı sabahtan öğrendiğini belirtmiş, öğretmenlere tecavüz bizi üzer, Atatürk devrimlerini rencide eder. Yaşamak tatlı şeydir. Moralman yıkıldık. Ders yapacak halimiz kalmadı. Demiştir.
Lise Müdürü Olayı Anlatıyor
Olay hakkında fikrini sorduğumuz Lise Müdürü Enver Günçavdı olayı şöyle anlatmıştır:
“Saat 19-20 sıralarında evde pencere kenarında oturuyordum, çocuk da vardı. O sırada bir silah sesi duydum. Çocukla birlikte yere atıldım. Fakat tesadüfen ölümden kurtuldum. Perde açıktı, hedef olarak beni seçtikleri belli oluyordu. Duvarda asılı ceketim delinmiş, cüzdanım delinmiş. Öğrencilerden şüphe etmiyorum. Geçenki tevkif olayından ve önceki ve daha önceki olaylardan şüphe ediyorum. Hedef olarak beni seçmişlerdi. Vurmak için ateş edilmiştir.” Bilindiği, Lise Müdürü Enver Günçavdı, Mehmet Paşa İlkokulu karşısında oturmaktadır.
Milli Eğitim Müdürü Özgen:
Vezirköprü Lisesi Öğrencilerine Teşekkür Etti
Menfur tecavüz olayı üzerine Samsun’dan ilçemize, (Emniyet Müdürü M. Nedim Sinan) ile Milli Eğitim Müdürü Hasan Basri Özgen gelmiş, müdürlerine yapılan menfur tecavüz olayı üzerine hassasiyet gösteren öğrencileri kutlayan bir konuşma yapmıştır.
Anket sonuçlandı: Yılın sporcusu belli oldu
Vezirköprü’de Yılın Sporcusu Nadir Şavlı Seçildi
İlçemizde yılın sporcusu olarak Nadir Şavlı seçilmiştir. Önümüzdeki hafta da Nadir Şavlı’ya oy veren okurlarımız arasında kura ile 5 kişiyi tespit edip, gazetemizin birer yıllık aboneliği kendilerine armağan edilecektir.
Ayrıca Nadir Şavlı’ya yılın sporcusu olarak verilecek kupa da hazırlanmaktadır.
Gazetemize ciddi ve samimi olarak gönderilmiş oylar tasnif edilerek yüze yakın (87) oyla Nadir Şavlı’nın birinci seçilmiş olduğu anlaşılmıştır. Bir kısım adaylar da dürüstlükle kabili telif olmayan oy oyunlarına başvurduklarından adaylıkları ıskat edilmiş, diğer adaylar arasında en çok oyu Nadir Şavlı aldığından kendisi Vezirköprü’de yılın sporcusu seçilmiştir.
Bilindiği gibi Nadir Şavlı, eski (Vezirköprüpsor) oyuncusu olup bu kulüp fesh edildikten sonra Gençlik Kulübü Vezirköpruspor ismini aldıktan sonra henüz hiçbir tarafa gitmediğini söylemektedir.

Share
37 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?