logo

Vezirköprü’ye milletvekili neden gerekiyor?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Bilenler bilir, bundan uzun zaman önce Vezirköprü’de kapalı cezaevi yanına bir de açık cezaevi yapılması için uğraş verildi. (Gerçi ciddi uğraş verilmediğini de yine bilenler bilir)

Özellikle VATANDAŞ Gazetesi’nin itmesiyle, çalışma yapılması için gündemden düşürülmeyen açık cezaevine bir arsa alındı.

Bu arsa yıllarca bekledikten sonra ceviz bahçesi olarak kullanıma açıldı. Bir bakıma cezaevi olacak alan yeşillendirilmiş oldu.

Bu dönemlerde duyduk ki, Vezirköprü’nün beklediği cezaevi Bafra’ya başlanmış.

Kulaktan kulağa fısıltıyla yayılan “Ağır Ceza Vezirköprü’den gidecekmiş” sözleri yine gündeme düşmüştü. Ancak Vezirköprü’deki cezaevi sayesinde Ağır Ceza’nın ilçede kalacağı garantisi vardı dendi.

Yine aynı dönemlerde duydu ki, Bafra’daki cezaevi yeri beğenilmeyerek yeni bir inşaat başlamış.

Küllendik.

Artık talebimiz kalmamıştı, çünkü talep eden yoktu; belki de nereden nasıl isteyeceğini bilmiyordu, ya da istemeye çekiniyordu. Ne de olsa birini hastaneye yerleştirmek gibi önemli işler peşinde koşuyorlardı.

Sonra yine duyduk ki, Kavak ve Durağan’a açık cezaevleri yapılıyor.

Artık sesimizi çıkaracak halimiz bile kalmamıştı.

Şimdi devlet 53 cezaevi yapacağını açıkladı. Listedeki ilçelerden biri (sizi şaşırtır mı bilmem) KAVAK.

Listede şöyle geçiyor; Kavak Ceza ve İnfaz Kurumu: 125 bin 250 metrekare

Bakanlığın açıklamasını da buraya eklersek sanırım daha açıklayıcı olur; “Küçük ilçe ceza infaz kurumları kapatılarak, birden çok merkeze hitap edebilen çağdaş ve modern ceza infaz kurumlarının yapımı zorunluluk taşımaktadır. Bu aynı zamanda infazın kalitesini artırırken, personel ve mali kaynak kullanımında da tasarruf sağlayacaktır”

Kulağa aslında hoş daha doğrusu mantıklı geliyor.

Ancak küçük ilçeler arasında gittikçe küçüklen Vezirköprü de varsa, buna karşı çıkacak birilerinin olması gerekir.

Siyaseten Vezirköprü’nün yıllardır alamadığı yol, hastane, huzurevi, açık cezaevi gibi ilk aklımıza gelen yatırımların peşinden koşacak birisi gerekiyor.

Yoksa Vezirköprü gibi paşalar diyarı, tarih kokan şanlı ilçe, vezirler yetiştiren o güzel ilçe uzun zamandır alamadıklarının listesini yapmaktan, kaybettiklerinin listesini yapmaya başlayacak.

Vezirköprü milletvekilini, kaybedecekleri yerine kazanacaklarını saymak için istiyor. Ancak, Vezirköprülü olsun ki, ilçesinin ne kaybettiğini ve ne kazanmak istediğini de bilsin.

Share
1000 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Manipülasyon

  15 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  İnsanlar arası ilişkilerde birbirimizin fikirlerine önem veririz. Hayata ve kendimize bakış açımız diğerlerinin algısından etkilenir. Birisi bize fiziksel bir zarar verse bu hem biz tarafından hem diğerleri tarafından fark edilir ama birisi bizi kendi çıkarları için yönlendirmeye kalktığında, kendimize ait gerçekliği değiştirmeye çalıştığında fark edilmesi daha zor olabilir. Üstelik bu durumu en yakınlarımız yapıyorsa! Psikolojik manipülasyon adı verilen durum kişinin kendinden şüphe etmesine neden olmak, sindirilmek olarak kısaca tanımlanab...
 • Samsun turizminde Vezirköprü’nün yeri nedir?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Vezirköprü gibi tarihin derinliklerinde bu yana bölgesinde ciddi yer tutan bir ilçenin, her açıdan turizm anlamında birçok turistin ilgisini çekebilecek nüvelere sahip olan bir ilçenin bu (Samsun reklam filmleri) dönen filmlerde yer almaması üzücü değil mi? Kültür ve Turizm Bakanlığı 16 şehirde, toplamda 8 ay sürecek, sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi amaçlayan; Türkiye'nin En Büyük Festivali'nin 4. ayağını bizzat Bakan Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Samsun'da başladı. Samsun açısından büyük bir organizasyon olan ve 9 g...
 • Neyin Savaşı?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Ağrı, Ardahan. Sarıkamış, Kars, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Cizre, Adana, Samsun, İzmir, Zonguldak, Antalya, Edirne, İstanbul, ortak vatanımız değil mi ? Çanakkale'de Kurtuluş Savaşında Diyarbakır'lı ile Samsun'lu boyun boyuna yatmıyor mu ?... Buna savaş demiyorum. Aklıma birilerinin “Benliğinin, egosunun” uğruna halk çocuklarını feda mı ediyor?... Bu acıları görünce aklıma boşu boşuna Arap çöllerinde ölenler geliyor aklıma ... Ne zaman bir Yemen türküsü söylense içim burkulur. Gözlerim yaşlarla dolar. Anadolu'nun dört bucağından kınalar yak...
 • İlişkiyi Sürdürmek

  08 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Düğün mevsimi gelmişken, ilişkiler hakkında size yardımcı olacak bir bakış açısı sunmaya çalıştım. Hiçbir ilişki bitirmek üzerine kurulmaz ama süreç tamamen hayal ettiğimiz gibi de gitmeyebilir. Nelerle karşılaşma olasılıklarımız olduğuna bakalım. Bir durumu sürdürmeye çalışmak, o şeyi kurmaktan daha zor olabilir. Romantik ilişkilerde de başlangıçta çoğu şey olduğundan daha güzel görünürken, çiftler karşılıklı birbirlerini daha gerçek görmeye başladıklarında, ilişkiyi yormadan sürdürmenin yollarını bulmazlarsa birbirlerine tahammül ettikleri d...