logo

Vezirköprü’ye Tren Yolu geliyor mu?

Vezirköprü’ye  Tren Yolu geliyor mu?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Samsun’da ‘bakanlaryapılacağını’ söyledi..

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz hafta Samsun’da yaptığı bir konuşmada Samsun – Ankara Hattındaki hızlı tren çalışmalarının 3 bölgeye ayrılarak sürdürüldüğünü, bunlardan birinin de Vezirköprü – Samsun arası olduğunu ve ihaleye çıkacağını kaydetti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Samsun Çarşamba Havaalanı’nı incelemek için geldiği Samsun’da Vezirköprü için önemli açıklamalarda bu
lundu.
Bakan Arslan; Samsun -Çorum – Ankara arasında yapım çalışmaları süre hızlı tren projesi için Vezirköprü – Samsun arasının da yapılacağını kaydetti.
Samsun-Ankara Hızlı Tren Projesini üç parçaya böldüklerini ifade eden Bakan Arslan:
– 2 parçanın projelerini hazırlamaya başladık. Vezirköprü – Samsun arasının proje ihalesini önümüzdeki hafta yapacağız. Böylece 3 parça proje biter bitmez devamında Samsun – Çorum – Ankara Hızlı Tren projesini de hayata geçirmiş olacağız. Dedi.
Bakan Arslan’ın Vezirköprü için müjde niteliği taşıyan bu açıklamasının Vezirköprü’ye karşılığı olacak mı?
Konuyla ilgili olarak; Bakan Ahmet Arslan’ın bu sözlerinin doğruluğu teyit edilse de, Vezirköprü-Havza arasındaki bir tren yolu güzergahı için bir bilgi olmadığı söyleniyor.
Edinilen bilgiye göre; Merzifon-Samsun arasında sadece geçiş güzergahı olarak Havza-Vezirköprü arasında bir güzergahtan demiryolu yapılacak. Bir başka deyişle Vezirköprü’nün isminin geçtiği projede sadece Vezirköprü sınırlarından bir trenyolu olacak.
Kaymakam Kaşık’ya sorduk:
Kaymakam Mahmut Kaşıkçı; Devlet Demir Yolları’nın taslağında Ladik değil, Vezirköprü-Havza arası güzergahtan geçiş olacağını söyledi. Kaşıkçı, bugün için Vezirköprü’nün katılacağı bir demiryolu ağının gündemde olmadığını kaydetti. Kaymakam Kaşıkçı:
– Kırıkkale’ye kadar devam edecek olan Hızlı Tren yolu sadece yolcu taşıyor. Vezirköprü-Havza arasındaki alan, yolcu taşımacılığı için uygun görüldü. Kesin olmamakla birlikte yine bu alanda bir istayon da olabilir. Ancak ileride bu güzergaha bağlı olacak bir yük treni için Vezirköprü’den bağlantı yapılabilir. Tabi böyle bir talebin iletilmesi gerekiyor. Dedi.
Bakan Arslan’ın açıkladığı bilginin İlçede anlaşıldığı gibi olmadığı kesinleşti.

Share
2028 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?