logo

Virüs mü ekonomik etkisi mi?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Türkiye’de olduğu gibi Vezirköprü’de de en çok konuşulan konu Korona virüs oluyor.
Virüsün Vezirköprü’ye yansıması (bilgi akışı düzgün sağlanamadığı için olsa gerek) ekonomik boyutu oluyor.
İlçemizde virüs yüzünden bir vaka oldu mu? Bilmiyoruz…
Virüs sebebiyle sokağa çıkmaktan imtina edenler olsa da, yine de bankalarda işleri olanların ve esnafın mecburen çarşıda olduğunu görüyoruz.
Özellikle kahvehaneler ve çay ocaklarının kapalı olması, okulların kapalı olması ilçede insan sayısının azalmasının en büyük etkisi olarak görülüyor.
Vezirköprü’de bu güne kadar meşhurlaşan virüsten kaynaklı bir vaka olduğu kesin bilgi olarak yok.
Ancak olmayacağı anlamına gelmiyor.
Vatandaşların alınan önlemlere uymaları ve dünyayı kasıp kavuran binlerce insanın hayatına mal olan virüse karşı ellerinden geleni yapmaları gerekiyor.
Hijyen bu konuda en önemli tedbir.
3 ay içerisinde dünyayı etkisi altına alan virüs için tüm vatandaşların dikkatli olması gerekiyor.
Vezirköprü’de özellikle esnaf işlerinin ne kadar düştüğünü ve siftah yapmadan dükkan kapattıklarını söylüyor.
Dükkanlarını açmamayı düşünenler var; ancak kira, fatura ve diğer ödemelerinin yanı sıra eve götürecekleri ekmek parasını kazanmak için başka çarelerinin olmadığını söylüyorlar.
Bu yüzden zaten ekonomisi pamuk ipliğine bağlı olduğu görülen Vezirköprü’de esnafın işi bundan sonra daha da zorlaşacak gibi görünüyor.
Büyük yerlerde nasıldır, bilemiyorum?
Ancak Vezirköprü’de özellikle bankaların önündeki kalabalıklara bakılınca insanların virüse rağmen asıl ekonomilerinin peşinde koşmaları, genel olarak var olan sıkıntıların göstergesi olsa gerek.
Anlaşılan o ki, hepimizi daha sıkıntılı günler bekliyor.
Açıklanan ekonomik tedbirler yaraları ne kadar saracak? Zaman gösterecek.

Gerçekten insan hayatının büyük risk altında olduğu bu günlerde herkes elini aklına ve vicdanına koyarak hareket etmeli, alınan tedbirlere mümkün olduğunca uymalıdır.
Bu güne kadar görülmediği söylenen virüs, umarım İlçemizde bundan sonra da görülmez.
Sağlıkla kalın, eve kalın, hayatta kalın..

Share
82 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...