logo

Yangın – Kongre – Otopark


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Susuz’da 8 hektarlık orman yandı.
Vezirköprü’de çok sık karşılaştığımız bir olay değildir orman yangınları.
Hem sık olmaz, hem de zamanında ve etkili müdahale ile çabuk söndürülür.

Tabi Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü’nün bu konuda hakkını teslim etmek gerekir. Ekiplerin mücadelesini ve azmini de.
Bununla birlikte Susuz’daki yangın için kimsenin şaşırmaması garip değil mi?
Burada yaşayan ve reşit bile olmayan engelli bir kız çocuğunun defalarca aynı şekilde girişimde bulunmasına rağmen, birçok kez ailenin yanından bakım yurduna gönderilmesine rağmen bırakılması ve ailesinin yanına gönderilmesi Susuz’daki 8 hektarlık alanı yakan yangının müsebbibi değil midir?
Peki, şimdi bu çocuğa zor bakan ailesi mi, ne yaptığının farkında olmayan kız çocuğu mu, yoksa bile bile çocuğu köyüne gönderen DEVLET mi bu yangının faili?

Çok kısa zaman kalmasına rağmen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yapılacak ilçe kongresi, belki de parti tarihinin en sönük kongresi olacak gibi.
Adayların çalışmadığı/çalışamadığı, ortaya çıkmaya gerek duymadığı, sadece kulis çalışmalarıyla yukarıdan isminin gelmesi için mücadele ettiği bir kongre olacak.
İlçe Başkanı Mehmet Kurt, yeni başkanın isminin atamayla yukarıdan geleceğini açıklayınca kongre de bitti diyebiliriz.
Bir iki isim geçse de, partililer dahil herkes sadece yukarıdan gelecek ismi bekliyor. Yukarısı da en az sıkıntıyı kendilerine iletecek kişiyi seçeceklerdir tahmininde bulunursak yanılmış olmayız.
Görelim bakalım, kongre sonrasında Vezirköprü’yü nasıl bir değişiklik bekliyor. Yeni gelecek yönetim ile Vezirköprü beklediği hizmetlerin ne kadarını alacak?

Vezirköprü’de trafik problemi her zaman gündemde.
Cumhuriyet Meydanı’nda yapılması beklenen otopark ile bu problemin bir ayağında, yetmese de, önemli bir çözüme ulaşılmış olacak.
Diyanet Vakfı’nın ve Öğretmenevi’nin yeri de katılarak 6,5 dönümlük bir alan yaratılması planlanıyordu.
Bildiğimiz kadarıyla Diyanet Vakfı anlaşmaya yanaşmadı ve Belediye burayı parayla alarak yıkacak ve alana katacak.
Öğretmenevi için Vezir Otel ve restoranla takas yapılması planında ise Milli Eğitim’in kabul etmediği ve Vezir’in olduğu binanın tamamının istendiğini biliyoruz. Burada özel mülkler nedeniyle bu takasın olmayacağını da. Gerçi Öğretmenevi ile bu binanın tamamı takas edilseydi de alan olarak Belediye zarar ederdi.
Peki, Vezirköprü Belediyesi Öğretmenevi’nin yerini de Diyanet Vakfı’nın yerinde olduğu gibi satın alamaz mı? Eğer otopark projesi Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapacakları bir proje ise, Öğretmenevinin yerini de Büyükşehir Belediyesi ödese olmaz mı?

Share
266 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...