logo

Yaş Günleri


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vatandaş Gazetesi’nin 60. Yılına başladığımız günlerde ziyaretimize gelenlerle sohbet ayrı bir zevk veriyor insana.

Gazetenin kurucusu Vefai Tek’er yaş günleri için “asıl amaç daha fazla insanla konuşup, Vezirköprü adına yazı yazmak” derdi.

Biz de konuştuklarımızdan Vezirköprü çıkarmaya çalışıyoruz.

Sohbet ederken anlatıyorum:

“Hafta sonu yolum Terme’den geçti.

Giderken, yolun kenarında Terme Devlet Hastanesi’nin yerindeki trafik ışıklarında bir eksiklik hissettim. Geri dönüşte baktım. Hastane kapalıydı.

Terme Devlet Hastanesi biraz daha şehir içine doğru yeninde yapılmış ve taşınmıştı.

Terme’de sorup öğrendiğimize göre; ilk yapılan hastane uzaklığı ve ulaşımı nedeniyle tepkilere yol açıp, üstüne bir de rutubet nedeniyle çürümeye başlayınca kapanmasına karar verilmiş.

Birkaç yıl içerisinde bitirilen yeni hastane binasına taşınmış. İçine girmedim ama dışarıdan güzel görünüyordu.”

Konuklarım, hemen işin ucunu Vezirköprü’ye çekiyor:

-Vezirköprü Devlet Hastanesi de hem uzaklığı hem de yeninde inşaatı başlayana kadar çürümüş olacağı gerekçesiyle yenilenecektir. Üstelik heyelan mıntıkasında olması, su basma riskini taşıması ve fay hattına yakın olması gibi gerekçeleri saymaya gerek yok. Diyorlar.

İlçenin göç sorunundan, sanayi için yapılan çalışmalarına kadar, tarımsal üretimin gerilemesinden, ilçenin yatırım alamamasına, bitmeyen çileler yol ve huzurevi gibi konulara kadar doğal olarak sohbetlerin içinden çıkmayan konular.

Bir arkadaşım net söylüyor mesela:

-Vezirköprü Samsun’dan ayrılmadan ilerleme şansı olmayacaktır.

Kalkınmada öncelikli olamayan Vezirköprü’de gelişme sağlanamayacağı ortada.

Gerek vergi, gerek enerji gibi avantajları değerlendiren bölgelerle rekabet edebilmek için bu olmazsa olmaz. Vezirköprü’nün neden Samsun’a bağlı kalmak zorunda olduğunu ise anlamak zor.

Ama sadece kalkınmada öncelik değil..

Vezirköprü’nün gerek karayolu, gerekse alternatif ulaşımlarının geliştirilmesi ve ucuzlatılması gerek.

Sanayi Bölgesi oluşturarak, bu bölgelerin getireceği avantajlardan yararlanmalı.

Bu gün Kavak OSB’de 22 işyerinde 700’ün üzerinde kişi istihdam ediliyorsa; Samsun’dan bile 2 otobüs işçi günlük geliş gidiş yaparak çalışıyorsa, göç veren değil alan bir ilçe haline gelmişse bunu Sanayi’ye borçludur.

Vezirköprü’de sadece bir Vezirağaç sanayi tesisi olarak kalırsa, yan dallarında bile yeterli gelişme sağlanamıyorsa, önemli nedeni Vezirköprülüler değil, siyasi nedenlerdir.

Vatandaş Gazetesi olarak, okurlarıyla birlikte Vezirköprü için çalışmayı sürdüreceğimiz nice yıllar diliyorum.

Share
823 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...