logo

Yaş Günleri


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vatandaş Gazetesi’nin 60. Yılına başladığımız günlerde ziyaretimize gelenlerle sohbet ayrı bir zevk veriyor insana.

Gazetenin kurucusu Vefai Tek’er yaş günleri için “asıl amaç daha fazla insanla konuşup, Vezirköprü adına yazı yazmak” derdi.

Biz de konuştuklarımızdan Vezirköprü çıkarmaya çalışıyoruz.

Sohbet ederken anlatıyorum:

“Hafta sonu yolum Terme’den geçti.

Giderken, yolun kenarında Terme Devlet Hastanesi’nin yerindeki trafik ışıklarında bir eksiklik hissettim. Geri dönüşte baktım. Hastane kapalıydı.

Terme Devlet Hastanesi biraz daha şehir içine doğru yeninde yapılmış ve taşınmıştı.

Terme’de sorup öğrendiğimize göre; ilk yapılan hastane uzaklığı ve ulaşımı nedeniyle tepkilere yol açıp, üstüne bir de rutubet nedeniyle çürümeye başlayınca kapanmasına karar verilmiş.

Birkaç yıl içerisinde bitirilen yeni hastane binasına taşınmış. İçine girmedim ama dışarıdan güzel görünüyordu.”

Konuklarım, hemen işin ucunu Vezirköprü’ye çekiyor:

-Vezirköprü Devlet Hastanesi de hem uzaklığı hem de yeninde inşaatı başlayana kadar çürümüş olacağı gerekçesiyle yenilenecektir. Üstelik heyelan mıntıkasında olması, su basma riskini taşıması ve fay hattına yakın olması gibi gerekçeleri saymaya gerek yok. Diyorlar.

İlçenin göç sorunundan, sanayi için yapılan çalışmalarına kadar, tarımsal üretimin gerilemesinden, ilçenin yatırım alamamasına, bitmeyen çileler yol ve huzurevi gibi konulara kadar doğal olarak sohbetlerin içinden çıkmayan konular.

Bir arkadaşım net söylüyor mesela:

-Vezirköprü Samsun’dan ayrılmadan ilerleme şansı olmayacaktır.

Kalkınmada öncelikli olamayan Vezirköprü’de gelişme sağlanamayacağı ortada.

Gerek vergi, gerek enerji gibi avantajları değerlendiren bölgelerle rekabet edebilmek için bu olmazsa olmaz. Vezirköprü’nün neden Samsun’a bağlı kalmak zorunda olduğunu ise anlamak zor.

Ama sadece kalkınmada öncelik değil..

Vezirköprü’nün gerek karayolu, gerekse alternatif ulaşımlarının geliştirilmesi ve ucuzlatılması gerek.

Sanayi Bölgesi oluşturarak, bu bölgelerin getireceği avantajlardan yararlanmalı.

Bu gün Kavak OSB’de 22 işyerinde 700’ün üzerinde kişi istihdam ediliyorsa; Samsun’dan bile 2 otobüs işçi günlük geliş gidiş yaparak çalışıyorsa, göç veren değil alan bir ilçe haline gelmişse bunu Sanayi’ye borçludur.

Vezirköprü’de sadece bir Vezirağaç sanayi tesisi olarak kalırsa, yan dallarında bile yeterli gelişme sağlanamıyorsa, önemli nedeni Vezirköprülüler değil, siyasi nedenlerdir.

Vatandaş Gazetesi olarak, okurlarıyla birlikte Vezirköprü için çalışmayı sürdüreceğimiz nice yıllar diliyorum.

Share
556 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...