logo

YAZ YAZ BİTMEZ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Geçenlerde bir Devlet yetkilisinin yakınmasını izliyordum. “Türkiye’de üç buçuk milyonun üzerinde Suriyeli var, İstanbul tıkandı. Önlem almamız gerekiyor” diyordu.

Sormak aklına geliyor insanın, nasıl önlem alacaksınız?..

Ağababalarınız bir zamanlar İstanbul’a gitmek isteyenlere pasaport zorunluluğu getirilmesi koşulunun düşünülmesi lazım” diyordu.

Böyle bir eylem mi yoksa bilimsel bir çalışma yapılarak gerçekçi bir önlem mi düşünüyor acaba yöneticilerimiz?..

Cumhuriyet döneminin 60 yıldan fazla sağ iktidarlar tarafından sağ kafalarca yönetilen ülkemizde her konuda yanlış yapıldığı gibi sosyal ve ekonomik anlamda da en büyük yanlışları yaparak İstanbul dahil ülkemizin batısını yaşanamaz hale getirmişlerdir.

İnsanlara bulunduğu yerde iş-aş, eğitim ve sağlık olanakları asgari ölçü de sağlanmış olsaydı bugün buralara gelmez ve çaresizliğimizi en yetkili ağızlardan dinlemek zorunda kalmazdık.

Karadeniz, Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu dahil iş, aş, eğitim, sağlık uğruna batıya akın eden göç yüzünden özellikle İstanbul olmak üzere insanlar zaruri ihtiyaçlarını bile gidermekte güçlük çeker hale gelmişlerdir.

Türkiye’nin aydınları, bilim insanları sürekli yazdı, çizdi ama dinleyen olmadı.

Artık iş işten geçti ama “zararın neresinden dönersen kardır” demiş eskilerimiz.

Bu konuda hiç zaman geçirmeden eyleme geçmek lazım.

CHP’nin programına aldığı bir proje var.

Ülkemizi yönetenler bu CHP’nin projesi deyip kapris yapmamalıdır. Bu projenin adı “Türkiye” projesidir.

Samsun’dan Adana’ya bir hat çekip bu projeyi uygulamak için hiç vakit geçirmeden çalışmalara başlanmalıdır.

Ankara’nın doğusunda oluşturulacak bu proje ile sanayi, çeşitli finans merkezlerinin kurulması yani 22.yüzyılda toplumun en çok tercih ettiği en iyi eğitim ve sağlık kurumları, insanların iş, aş bulabileceği sanayi ve tarım işletmeleri acilen açılmalıdır.

Bu proje bir partinin ya da gelip geçici hükümetlerin değil bir devlet projesi olmalıdır.

Bu projenin Samsun ve İskenderun limanları, bu limanlara en seri şekilde ulaşacak demiryolu ve kara yolu ulaşımları ile uygun yerlere yapılacak hava limanları derhal açılmalıdır.

Ancak böyle bir proje ile İstanbul’un kurtuluşu İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güney doğu insanını da işkenceden kurtuluşu ve insan gibi bir yaşama kavuşması sağlanmış olur.

Toplumu gererek, savaş çığırtkanlığı ile ve toplumun ulusalcılık duygularını kabartarak her şeyi unutmasını sağlayarak ülkeyi rahat yönetmek en kolay iştir.

Ulusal Kurtuluş Savaş’ından sonra 7 yıl, 15 yıl askerlik yapmaktan kurtulan, artık savaşsız bir dünyada huzurlu ve mutlu bir yaşam sürdürmek Anadolu halkının da hakkıdır. İnsan gibi yaşamalı.

İnsan gibi yaşamanın ne olduğunu öğrenen Anadolu halkı, iş isteme, aş isteme, eğitim, sağlık isteme, yol, su, elektrik istemeye başlamıştır.

Susturmak için çözüm bulmak gerekli,

Yaz yaz bitmez Anadolu halkının hikayesi..

Share
704 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Önce çevremizde yer yoktu, Şimdi tasarruf var!

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de sanayi yapalım dendiğinde, iş sahası oluşturalım dendiğinde yıllarca duyduğumuz sözler “her taraf tarla, tarım arazisinden çıkaramıyoruz. Yerimiz yok!” oldu. Siyasetçilerimiz bu sözlerin arkasına sığınarak yıllarca Vezirköprü'nün bir Havza gibi, bir Merzifon gibi devlet arazisine sahip olmadığı için yatırım yapılamadığını söyleyip durdular. Vezirköprü'nün OVA olmasından sonra bu işlerin daha zor olduğu iddia edildi. İlçenin TARIM dışında yapabileceği yoktu. Tarımın yanına cılız bir sesle TURİZM dedik, o da gelişemedi. Alt yapı ek...
 • LAKLAKLA

  20 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Eskilerin tecrübeleri ile ürettiği birçok deyim kelime dağarcığımızı süsler. Mesela; -Leyleğin günü laklakla geçer. -İt ürür kervan yürür. -Kurt bildiği dağa kaçar. -Cami ne kadar büyük olsa da imam bildiğini okur. -Yüksek dağın başından duman eksik olmaz. -Dağına göre kar yağar. -Büyük gölde büyük balık olur. -Horozu çok olan köyün, sabahı geç olur. -Bu ve buna benzer deyimleri istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu konuda halkımızın kültürü oldukça zengindir. Konuyu Vezirköprü'ye ve Vezirköprü sorunlarına getirir...
 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...