logo

Yazılarınız buram buram Vezirköprü koksun!.. ( =Vefai TEK’ER=)


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Sevgili Vefai abi, duy bizi diye bağırsak da duymazsın ki,

Bize tembihlerdin taa 1970’li yıllarda “yazılarınız buram buram Vezirköprü koksun, çünkü biz Vezirköprü partisiyiz” derdi.

Bizde her hafta senin fırçanı yememek için ne yapar yapar yazılarımızda öyle veya böyle Vezirköprü sorunlarını işlemeye çalışırdık.

Ama Vefai abi, Vezirköprü argo deyimle “pert” olmuş. Yazılarımızı değil çığlığımızı bile duymuyorlar.

Biz gerek yazılarımızla gerekse çığlığımızla “Vezirköprü” diye bağırıyoruz ama duyan yok. Yazılarımızı ve çığlığımızı sanki taş duvarlara söylüyormuşuz gibi.

Onun için zaman zaman Vezirköprü dışına çıkıyoruz, bizi bağışla Vefai abi…

Geçen hafta sonu Durağan, Boyabat, Kastamonu istikametine bir yolculuk yaptım.

Vezirköprü-Durağan arasını giderken insan sanki ölümle savaş veriyor gibi.

Türkiye’de böyle nemelazımcılığa terk edilmiş yollar var mı acaba?..!.

Ayrıca bakıyorum ellerin memleketinde devlet inşaatları yükseliyor. Boyabat’ta Vezirköprü hastanesinden sonra inşaatı başlayan devlet hastanesi geçen hafta hizmete girmiş, Vezirköprü devlet hastanesi gibi milyonluk monte edilmiş malzemeleri sökülüp 12 tırla kaçırılmamış. Bu nedenle hastanenin inşaatı zamanında tamamlanmış.

Hem Kastamonu hem de Sinop yolu çağa uygun yollar haline getirilmiş. İnsan merak ediyor. Bizim memleketimizde de bu kadarcık olsa.!..

ORMANLARIMIZ

Çam ormanlarına bakınca insanın içi rahatlar. Ne yazık ki yem yeşil o güzelim çam ağaçlarımızı “çam kese böceği” hastalığı sarmış.

Çam kese böceği hastalığı saran çam dallarının Aralık-Ocak aylarında kesilip yakılarak imha edilmesinin gerekli olduğunu herhalde herkes bilir.

Aksi halde Şubat ayından sonra ana böcekler sargılama yaptığı ve hastalığın doğada ocak ayından sonra yapılacak imha çalışmasının bir işe yaramayacağı bilinen bir gerçektir.

Orman işletme müdürlüklerinin bu iş için ayrılmış bir ödeneği yok mudur?. Ormanlarımız bu hastalık karşısında çaresiz midir?..

Şu anda elimizde kalan tek milli varlığımız ormanlarımızdır.

İlgililerden beklentimiz ağaçların kurumasına neden olan bu hastalık karşısında duyarlı olunmasıdır.

SİYASET

2019 partili cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden parlamenter sisteme geçilmesi için Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına demokrasi güçlerinin çıkaracağı aday, özellikle CHP’nin “Bostancıyı dövmek değil de,  bostan yemek için” çıkaracağı aday ya İlhan Kesici ya da Metin Feyzioğlu olmalıdır.

Yanlış anlaşılmasın, CHP’de herkes cumhurbaşkanlığı yapacak niteliktedir.

AKP

Vezirköprü’de Akp de sular duruldu.

Artık hizmet bekliyoruz. Akp’de kongreler yapıldı.

Vezirköprü’de de sular duruldu.

Akp örgütünü Vezirköprü’de yarım kalan yatırımlar için kolları sıvamasını bekliyoruz.

Share
872 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...