logo

Yeni Belediye binasına evet, Peki yeri?..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Belediye Hizmet Binasının yeni binasının yapımı ve bu binanın yerinin Esentepe Mahallesi’ndeki tır garajının yeri olmasını Belediye’nin ankete açmasını geçtiğimiz hafta duyurmuştuk.
Biz de görüştüğümüz kişilerle konuyu açarak görüşlerini aldık.
Belediyenin ay sonuna kadar süreceğini açıladığı ankette son durum nedir bilinmez ama özellikle gazetemizi arayan okuyucularımızın konuya çok sıcak bakmadıklarını söyleyebiliriz.
Konuşma fırsatı bulduğumuz hemen herkes yeni bir Belediye binası gerekli diyor. Vezirköprü’ye yakışacak, ihtiyaca cevap verebilecek bir Belediye binası.
Ancak, bize gelen özellikle telefonlarda Belediye Hizmet binasının Esentepe’ye götürülmesine sıcak bakılmadığını görebildiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.
Genel olarak belirtilenler uzaklık nedeniyle vatandaşın Belediye hizmetlerinden yararlanmak için fazladan zaman ve ulaşım maliyeti vereceği üzerine yoğunlaşıyor.
İlçe merkezinin belirli bir yönde geliştirilmesinin, diğer yerlerde köhneleşme yaratacağını ve Vezirköprü’nün bu kadar yayılmasının anlamlı olmayacağını iddia edenler de var.
Esnafın tedirginliği ise, mevcut yerinden taşınacak bir Belediye’nin ilçe merkezinde gittikçe azalan faaliyetlerin daha da azalacağı ve gittikçe kenar mahalle haline gelen mahallelerden kaçış anlamı taşıyacağı üzerine.

Bir okuyucumuz daha önce Çınar Ağacı’nın hemen altının canlılığını hatırlatarak:

Belediye binası, Hükümet Konağı ve hatta cezaevi bile aynı yerdeydi. O zamanlar Vezirköprü’nün merkezi olan Çınar Ağacı civarındaki canlılığı bilenler vardır. Cezaevi oradan kalktı. Sonra Hükümet Konağı yeni yerine taşındı. Belediye binası şimdiki yerine alındı. Çınar Ağacı Vezirköprü’nün merkezi olmaktan çıktı. Dağıldı. Eğer Vezirköprü Belediyesi de uzağa taşınırsa Vezirköprü merkezi yine değişecektir. Dedi.
Konuştuğumuz diğer insanlardan da, yeni yere olumlu bakan sayısı oldukça az diyebiliriz.
Genel olarak ilçe merkezinin kayması ve özellikle zaten zor durumda olan esnafın işlerinin daha da kötü hale geleceği öngörüsü hakim.
Vezirköprü’de yeni iş yerleri olmadığı sürece, göç vermeye devam ettiği sürece, istihdam yaratacak yerler açılamadığı sürece alan olarak yayılmasının anlamlı olmadığını da iddia eden okuyucularımızın sayısı da az değil.
Belediyenin yeni hizmet binası yapılacaksa ve bu bina mevcut yerde değil de başka yerde yapılacaksa bile eski alanın ne olacağına dair bir açıklama yapmalıydı. Eğer gerçekten insanların ihtiyaç duyduğu başka bir yer olarak kullanılabilecek bir fikirleri yoksa vatandaşın öngördüğü merkez kayması ve ticari sıkıntılarına cevap bulmalı.
Vezirköprü Belediyesi anketinin yanına bu seçenekleri koyamadığı sürece anketin sonucu Vezirköprü’nün yeni bir Belediye binasına ihtiyacı olduğu ancak yerinin sabit kalması gerektiği olarak çıkacaktır.

Share
32 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...
 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...