logo

Yeni Belediye binasına evet, Peki yeri?..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü Belediye Hizmet Binasının yeni binasının yapımı ve bu binanın yerinin Esentepe Mahallesi’ndeki tır garajının yeri olmasını Belediye’nin ankete açmasını geçtiğimiz hafta duyurmuştuk.
Biz de görüştüğümüz kişilerle konuyu açarak görüşlerini aldık.
Belediyenin ay sonuna kadar süreceğini açıladığı ankette son durum nedir bilinmez ama özellikle gazetemizi arayan okuyucularımızın konuya çok sıcak bakmadıklarını söyleyebiliriz.
Konuşma fırsatı bulduğumuz hemen herkes yeni bir Belediye binası gerekli diyor. Vezirköprü’ye yakışacak, ihtiyaca cevap verebilecek bir Belediye binası.
Ancak, bize gelen özellikle telefonlarda Belediye Hizmet binasının Esentepe’ye götürülmesine sıcak bakılmadığını görebildiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.
Genel olarak belirtilenler uzaklık nedeniyle vatandaşın Belediye hizmetlerinden yararlanmak için fazladan zaman ve ulaşım maliyeti vereceği üzerine yoğunlaşıyor.
İlçe merkezinin belirli bir yönde geliştirilmesinin, diğer yerlerde köhneleşme yaratacağını ve Vezirköprü’nün bu kadar yayılmasının anlamlı olmayacağını iddia edenler de var.
Esnafın tedirginliği ise, mevcut yerinden taşınacak bir Belediye’nin ilçe merkezinde gittikçe azalan faaliyetlerin daha da azalacağı ve gittikçe kenar mahalle haline gelen mahallelerden kaçış anlamı taşıyacağı üzerine.

Bir okuyucumuz daha önce Çınar Ağacı’nın hemen altının canlılığını hatırlatarak:

Belediye binası, Hükümet Konağı ve hatta cezaevi bile aynı yerdeydi. O zamanlar Vezirköprü’nün merkezi olan Çınar Ağacı civarındaki canlılığı bilenler vardır. Cezaevi oradan kalktı. Sonra Hükümet Konağı yeni yerine taşındı. Belediye binası şimdiki yerine alındı. Çınar Ağacı Vezirköprü’nün merkezi olmaktan çıktı. Dağıldı. Eğer Vezirköprü Belediyesi de uzağa taşınırsa Vezirköprü merkezi yine değişecektir. Dedi.
Konuştuğumuz diğer insanlardan da, yeni yere olumlu bakan sayısı oldukça az diyebiliriz.
Genel olarak ilçe merkezinin kayması ve özellikle zaten zor durumda olan esnafın işlerinin daha da kötü hale geleceği öngörüsü hakim.
Vezirköprü’de yeni iş yerleri olmadığı sürece, göç vermeye devam ettiği sürece, istihdam yaratacak yerler açılamadığı sürece alan olarak yayılmasının anlamlı olmadığını da iddia eden okuyucularımızın sayısı da az değil.
Belediyenin yeni hizmet binası yapılacaksa ve bu bina mevcut yerde değil de başka yerde yapılacaksa bile eski alanın ne olacağına dair bir açıklama yapmalıydı. Eğer gerçekten insanların ihtiyaç duyduğu başka bir yer olarak kullanılabilecek bir fikirleri yoksa vatandaşın öngördüğü merkez kayması ve ticari sıkıntılarına cevap bulmalı.
Vezirköprü Belediyesi anketinin yanına bu seçenekleri koyamadığı sürece anketin sonucu Vezirköprü’nün yeni bir Belediye binasına ihtiyacı olduğu ancak yerinin sabit kalması gerektiği olarak çıkacaktır.

Share
20 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...