logo

Yeni dönemde TURİZM


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Yaz geliyor..
Yaz gelince aklımıza Vezirköprü’nün turizm potansyieli gelecek.
Yine Kanyon’un güelliği ve ilçemizin tarihi ve turistik değerlerinden bahsederek, bu muhteşem güzelliklerin ilçemize kazandıracaklarından bahsedeceğiz.
Yerel seçimler öncesinde konuştuğumuz Büyükşehir Belediye Başkan adayları Hayati Tekin, Erhan Usta ve Salih Şen; üçü de Vezirköprü’nün turizm potansiyelinin altını çizdiler.
Vezirköprü’de gerek Kanyon’da alt yapının olmaması, gerek Kunduz’un beklenen şekilde ön plana çıkarılmaması, gerekse ilçenin diğer bölgelerindeki tarihi değerlerin turizm açısından değerlendirilememesini düşünürsek bu açıdan da çok gerilerde olduğumuz kabul etmek zorundayız.
Bu saydıklarımıza Oymaağaç’taki Nerik kazısını eklemezsek, ilçemizdeki Kayalı gibi yürüyüş parkuru olarak kullanılabileceği halde bakımsızlık ve yok edilme tehlikesiyle başbaşa bıraktığımız küçük kanyonlarımızı yazmazsak ilçemize haksızlık etmiş oluruz tabi.
Bunlarla birlikte Sanayisi gelişmemiş (ve anlayışla da gelişmeyecek gibi) Vezirköprü’de farklı bir ekonomik modelleme geliştirilmesi için çalışılmasının adıdır aslında turizm.
Ancak umarım ki, Büyükşehir Belediyesini alan yeni başkan eskiden olduğu gibi Şahinkaya’ya sadece reklam olarak bakmaz, gerekli altyapı çalışmalarını yaparak bölgenin turizm için parlamasına yardımcı olur.
Yine yeni başkan özellikle yazın yatak sıkıntısı çekilen Vezirköprü’de Taşhan gibi başına gelmemiş kalmayan bir tarihi eseri, şimdi olduğu gibi aylarca kapalı tutarak, turistlerin Vezirköprü’ye girmesi için önemli bir kapıyı kapalı tutmaz.
Önümüzdeki dönemde umarım ki, Vezirköprü’de Derici Müzesi olan ve çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir mekanın etrafında gelenlerin soluklanmasını sağlayacak bir mekan açılması teşvik edilerek, bu bölgede satışa sunulacak turistik eşyalarla ilçe halkının biraz olsun turizm geliri elde etmesi sağlanır.
İlçe halkı yöresel yiyeceklerin ve ürünlerin satılabileceği birkaç örnek alana sahip olur. Turizm için esas teşkil eden butik pansiyonlar ve lokantalar teşvik edilir.

Konuşma fırsatı bulduğumuz Büyükşehir Başkan adayları ile konuşurken Vezirköprü hakkında bilgilerini de öğrenmiş oluyoruz.
Gerçi hem Hayati Tekin hem de Erhan Usta Samsun milletvekili oldukları için bölgeye ve ilçeye de hakimler.
Ancak her anlamıyla Vezirköprü’yü bilmeleri mümkün değil. Burada yanlarında bulunan Vezirköprülülere önemli görevler düşüyor. Bu ilçeyi iyi anlatmak, tanıtmak ve eksiklerini onlara aktarmak gerçekten büyük bir görev.

Share
1302 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...