logo

Yeni dönemde TURİZM


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Yaz geliyor..
Yaz gelince aklımıza Vezirköprü’nün turizm potansyieli gelecek.
Yine Kanyon’un güelliği ve ilçemizin tarihi ve turistik değerlerinden bahsederek, bu muhteşem güzelliklerin ilçemize kazandıracaklarından bahsedeceğiz.
Yerel seçimler öncesinde konuştuğumuz Büyükşehir Belediye Başkan adayları Hayati Tekin, Erhan Usta ve Salih Şen; üçü de Vezirköprü’nün turizm potansiyelinin altını çizdiler.
Vezirköprü’de gerek Kanyon’da alt yapının olmaması, gerek Kunduz’un beklenen şekilde ön plana çıkarılmaması, gerekse ilçenin diğer bölgelerindeki tarihi değerlerin turizm açısından değerlendirilememesini düşünürsek bu açıdan da çok gerilerde olduğumuz kabul etmek zorundayız.
Bu saydıklarımıza Oymaağaç’taki Nerik kazısını eklemezsek, ilçemizdeki Kayalı gibi yürüyüş parkuru olarak kullanılabileceği halde bakımsızlık ve yok edilme tehlikesiyle başbaşa bıraktığımız küçük kanyonlarımızı yazmazsak ilçemize haksızlık etmiş oluruz tabi.
Bunlarla birlikte Sanayisi gelişmemiş (ve anlayışla da gelişmeyecek gibi) Vezirköprü’de farklı bir ekonomik modelleme geliştirilmesi için çalışılmasının adıdır aslında turizm.
Ancak umarım ki, Büyükşehir Belediyesini alan yeni başkan eskiden olduğu gibi Şahinkaya’ya sadece reklam olarak bakmaz, gerekli altyapı çalışmalarını yaparak bölgenin turizm için parlamasına yardımcı olur.
Yine yeni başkan özellikle yazın yatak sıkıntısı çekilen Vezirköprü’de Taşhan gibi başına gelmemiş kalmayan bir tarihi eseri, şimdi olduğu gibi aylarca kapalı tutarak, turistlerin Vezirköprü’ye girmesi için önemli bir kapıyı kapalı tutmaz.
Önümüzdeki dönemde umarım ki, Vezirköprü’de Derici Müzesi olan ve çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir mekanın etrafında gelenlerin soluklanmasını sağlayacak bir mekan açılması teşvik edilerek, bu bölgede satışa sunulacak turistik eşyalarla ilçe halkının biraz olsun turizm geliri elde etmesi sağlanır.
İlçe halkı yöresel yiyeceklerin ve ürünlerin satılabileceği birkaç örnek alana sahip olur. Turizm için esas teşkil eden butik pansiyonlar ve lokantalar teşvik edilir.

Konuşma fırsatı bulduğumuz Büyükşehir Başkan adayları ile konuşurken Vezirköprü hakkında bilgilerini de öğrenmiş oluyoruz.
Gerçi hem Hayati Tekin hem de Erhan Usta Samsun milletvekili oldukları için bölgeye ve ilçeye de hakimler.
Ancak her anlamıyla Vezirköprü’yü bilmeleri mümkün değil. Burada yanlarında bulunan Vezirköprülülere önemli görevler düşüyor. Bu ilçeyi iyi anlatmak, tanıtmak ve eksiklerini onlara aktarmak gerçekten büyük bir görev.

Share
946 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeni dönemde TURİZM

  12 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Yaz geliyor.. Yaz gelince aklımıza Vezirköprü'nün turizm potansyieli gelecek. Yine Kanyon'un güelliği ve ilçemizin tarihi ve turistik değerlerinden bahsederek, bu muhteşem güzelliklerin ilçemize kazandıracaklarından bahsedeceğiz. Yerel seçimler öncesinde konuştuğumuz Büyükşehir Belediye Başkan adayları Hayati Tekin, Erhan Usta ve Salih Şen; üçü de Vezirköprü'nün turizm potansiyelinin altını çizdiler. Vezirköprü'de gerek Kanyon'da alt yapının olmaması, gerek Kunduz'un beklenen şekilde ön plana çıkarılmaması, gerekse ilçenin diğer bölgelerindeki...
 • Acaba Okurlar mı?

  12 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Ülkemizin sayın siyasilerine yarı Orta Anadolu yarı da Karadeniz bölgesi sayılabilecek bir ilçesi olan Vezirköprü'den sesleniyorum.!.. Bu çığlık kokan yazımı zahmet edip okurlarsa tabi… Sorularıma Kur'an'ı Kerim'den bazı ayetlerle başlıyorum; Enfal suresi 22. Ayet; Şüphesiz yürüyen canlıların Allah Katında en kötüsü akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir. En'am suresi 108. Ayet; Onların, Allah'ı bırakıp başkasına taptıklarına sövmeyin. Sonra onlarda haddi aşarak, bilgisizce Allah'a söverler; Böylece her ümmete y...
 • OSB olmadan olmaz!…

  05 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün payına düşen müjde; KENEVİR için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun'da yine Vezirköprü dedi. Kendir ekiminin yoğunluğunun Vezirköprü'de olacağının altını çizerken tekstil sanayisinin de (en azından yazlık gömlek üretiminin) Vezirköprü'de olmasını istediğini söyledi. İlçemizde bir sanayi bölgesi olmadan sanayicinin Vezirköprü'ye yatırım yapmasını beklemek bence hayal olur. Hemen yanıbaşınızda hem kalkınmada öncelikli hem de 3. OSB yatırımı yapmaya çalışan Merzifon dururken, Kavak ve Havza'da OSB'ler henüz dolmamışken, üst...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE PARTİLER SİNERJİ YARATAMIYOR.!..

  05 Mart 2019 Köşe Yazıları

  Ülkemiz tam anlamıyla yerel seçim atmosferine girmiş durumda; hatta bu yerel seçim Cumhur İttifakı'nın Lideri sayın partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve diğer ortağı Devlet Bahçeli tarafından genel seçim havasına sokulmuştur. Karşı partilere halkı düşman edecek, böylece de Akp'ye oy veren seçmenle diğer partilere oy veren seçmen yurttaşları birbirine saldıracak şekle getirmektedir. Partili Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan ne derse desin sevgili halkımız kardeştir. Hatta bir ailede kardeşin biri Ak partili ise diğer bir kardeş CHP'li ya...