logo

Yeni hastane açıldı ama arabası olmayan vatandaşlar soruyor: Nasıl gidip geleceğiz?

Yeni hastane açıldı ama arabası olmayan vatandaşlar soruyor: Nasıl gidip geleceğiz?

Yeni hastane açıldıktan sonra özellikle kendilerine ait bir araçları olmayan vatandaşlar, geliş gidişlerde sıkıntı yaşadıklarını iddia ettiler. Vatandaşlar, taksi bulamadıklarını başka şekilde de ulaşım sağlayamadıklarını belirterek “hastalanmak için de zengin mi olmak gerekiyor? Arabası olmayanlar buraya nasıl geliş gidiş yapacaklar?” diye sordular.

İlçemizde geçtiğimiz hafta hizmete giren yeni hastanenin uzaklığı nedeniyle merkezde yaşayan vatandaşlar mağdur olduklarını dile getiriyorlar. Yeni Hastaneye gidiş geliş için özellikle akşamları dolmuş bulunmadığını ifade eden vatandaşlar, taksi bulmakta da zorluk çektiklerini ayrıca tek yön hastaneye taksi ile gitmek için 15-20 lira ücret ödemek zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Bir o kadar da gelişte ödeme yapmak zorunda olduklarını ifade eden vatandaşlar, “dolmuş bulursak 4 liraya gidiyoruz. Ancak dolmuş olmayan zamanlarda hastane çevresinde otostop çeken vatandaşlara alışacağız” diyorlar.
Yeni hastane güzergahını da kapsayacak olan dolmuş taksi güzergahlarının ise ihalesinin yapılması için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Dolmuş taksi için Samsun Büyükşehir Belediyesi encümen kararı alındığı ihale tarihi beklendiği belirtiliyor. Ancak hastanenin açılacağı tarihin belli olmasına rağmen ihale için neyin beklendiği, vatandaşların neden bu sıkıntıyı yaşamak zorunda bırakıldığı merak ediliyor.

Dolmuş ve Taksiciler Kooperatifi Başkanı Serdar Ataman;
“Geçmişte Yaşanan Sorunlar Ortadan Kalkacak”
Vatandaşlar tarafından mağduriyetlerin yaşandığı dolmuş taksi uygulaması ile ilgili olarak S.S. 73 Nolu Vezirköprü Dolmuş ve Taksiciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Serdar Ataman gazetemize bilgi verdi.
Ataman; “Samsun Büyükşehir Belediyesi UKOME 3 adet taksi durağının ihalesi yapılacak. Bu duraklardan biri Gavlağan ağacının bulunduğu yere, biri otogar mevkiine, bir diğeri ise yeni hastane mevkiinde bulunacak.” Dedi.
Durakların yakın zamanda faaliyete geçmesi içi çalışmaların devam ettiğini belirten Ataman; “Bu durakların faaliyete geçmesinin ardından en çok sıkıntısı çekilen nöbetçi taksi uygulaması da bu çalışmalardan sonra başlayacak. Böylece vatandaşlarımız gece gündüz araç bulma sıkıntısı yaşamayacaklar. Bununla birlikte de geçmişte yaşanan sorunlar da ortadan kalkmış olacak.” Şeklinde konuştu.

İki dolmuş taksi hattının bulunduğunu ifade eden S.S. 73 Nolu Vezirköprü Dolmuş ve Taksiciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Serdar Ataman; 1 Nolu Dolmuş Taksilerimiz her gün 07.00’den itibaren her 15 dakikada bir otogardan İstiklal Caddesi, Köprüler caddesi, 714. Sokak Kulebaşı Caddesi üzerinden dönüş, Bekir Özata Caddesi, Köprüler Caddesi, Abdullah Terzi Caddesi, Hamit Kiper Caddesi, Havza -Boyabat yolu Yeni Hastane güzergâhı ve dönüş güzergâhları Yeni Hastane, Boyabat-Havza yolu, Hamit Kiper Caddesi, 411. Sokak’ın güneyindeki komşu sokaklarda’tan İstanbul caddesi istikameti İstanbul caddesi, Örnekevler Caddesi, Mutlukent Caddesi, 334. Sokak, Mustafa Güral Caddesi, 321. Sokak ve otogara dönüş mevkii arasında hizmet verecek.
2 Nolu Dolmuş Taksi seferleri ise Saat: 07.00’den itibaren her 30 dakikada bir Vezirköprü Otogarı, İstiklal Caddesi, Gazi Caddesi, Fazıl Mustafa Paşa Caddesi, 200.Sokak, 206.Sokak, Tacettin Paşa Caddesi (Kuru Çay Mahallesi), İsmail Hakkı Koç Caddesi, 1802.Sokak, 1800.Sokak, Mecit Uluçay Caddesi, Tarlabaşı Caddesi ve Hıdırlık Mahallesi arasında hizmet verecek.” Dedi.
Toplam 45 adet ticari taksinin bulunduğu öğrenilen ilçemizde dolmuş taksi seferleri için 1.Hat Dolmuş Taksi seferlerinde 16 aracın, 2.Hat Dolmuş Taksi seferlerinde ise 6 aracın hizmet vereceği öğrenildi.
Dolmuş taksi seferlerinde vatandaşlardan 3,75 TL ücret alınacağı ifade edilirken, öğrencilerden alınacak ücretin ise 3,25 TL olacağı belirtildi.
S.S. 73 Nolu Vezirköprü Dolmuş ve Taksiciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Serdar Ataman; “Şehir içi trafiğinde yaşanan sıkıntıların azaltılması için köylerden gelen minibüslerin depolama yerlerinin yapılması şehirlerarası çalışan otobüslerin ve Vezirköprü-Samsun, Havza, Merzifon’a çalışan minibüslerin direk otogara girmesi gerek.
UKOME’nin almış olduğu kararların biran önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Alınmış Kararları vatandaşlarımız istemezse de bu artık olması gereken bir durum. Şehrin büyüdüğünü ve geleceğe dair uzun vadeli çözümlerle bu sorunları çözmemiz gerektiğinin bilincinde olmak zorundayız.
Pandemi döneminden dolayı bu sene fazla turist gelmedi ama önümüzdeki yıllarda daha çok turist geleceği için bizlerin, şehrimizi yaşanır hale getirmek için gerekli çalışmaları yapması gerekiyor. Vezirköprü’müze yakışır bir şekilde taksi ve dolmuş hizmetini yapmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Share
74 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?