logo

Yeni Kaymakam, yeni başlangıç olacak mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de Kaymakamlığın resmi sitesinde 1954 yılında bu yana yayınlanan Kaymakamların listesine göre 35. Kaymakam olarak Halid Yıldız görev yapacak.
Kaymakamların arasında bir değerlendirme yapmak, yaptıkları işlerin arasında sıralama yapmak doğal olarak Vezirköprülülerin hakkı. Tabi fikir ayrılıklarının olması da normal.
Görev yapılan yerde kurulan ilişkilerin ve anıların insanların hayatında önemli yer tutacağı kanısındayım. Öyle ya, insan ne kadar sıkı ilişki kurmayı başarırsa, ilişkileri için bir o kadar emek sarfeder.
Kaymakamların da kurdukları bağlar ile görev yaptıkları yerlerdeki başarıları arasında sıkı bir ilişki olacağı kanaatindeyim.
Şahsen 1980 yılında bu yana Kaymakamlık yapmış olanların arasında bir değerlendirme yapabileceğimi düşünüyorum. Daha öncekilerde 1959 yılından sonra Vatandaş Gazetesinin yazdıkları bize ışık tutuyor.
80’li yılların sıkıyönetimi zamanında kaymakamlık yapan Haydar Keskin’den sonra Turan Eren (1983-1988) yıllarında özellikle okullaşma için yaptığı katkılarla önemli bir yer tutar. (Daha sonra kaleme aldığı Üç Dilek isimli kitabında da Vezirköprü’ye ayrı bir yer ayırmıştı.)
Yine 2005-2008 yılları arasında Vezirköprü Kaymakamlığı yapmış olan Adem Arslan eminim ki bugün telefon açsanız görev yaptığı zamanın muhtarlarını neredeyse isim isim sayar. İlçenin neresine hangi projeyi yaptığını, hangilerini yapmak için girişimlerde bulunduğunu saydığı gibi, zamanında tamamlanmayıp daha sonra yapılan projelerinin de sonucunu bilir. Çünkü söylediği gibi Vezirköprü’yü gerçekten sevmiş ve Vezirköprü adına gece gündüz çalışmış kaymakamlardan biri olmuştu.
Daha sonra gelen Erol Karaömeroğlu ve Ozan Balcı’nın bugün Vali olmaları ise onlar için söyleneceklerin zaten önünü kesiyor.
Ancak Erol Karaömeroğlu’nun insancıllığı ve Ozan Balcı’nın başarılı şekilde ilçeye kazandırdığı Fen Lisesi ve yurdu başta olmak üzere eserleri Vezirköprülülerin uzun zaman hafızasında kalacak.
Sonraki dönemde gelen Kaymakamların biraz da Büyükşehir Yasasından dolayı etkililiklerinin azalması biraz da Vezirköprü içinde geçerli olan siyasetin gölgesinde kalmaları nedeniyle ilçe hayatına etkileri olduğunu söylemek zor. İl Özel İdaresi’nin parası olmayınca sanki Kaymakamlık makamı silindi gitti.
Bunda ilçede görev yapan kaymakamların da yeni duruma alışık olmamalarının etkisi var sanırım. Yoksa yıllardır büyükşehir statüsünde olan yerlerde kaymakamlık yapanların başarılarını görmemek elde değil.
Bir de oldukça uzun süre kaymakamlık yapıp Vezirköprü’nün dağını taşını kendi memleketine bağlayan, ilçede ısrarla yürüttüğü dedikodu mekanizması ile insanları birbirine düşüren ve bugün devam eden dargınlıkların ve bundan sonra da kolay kolay düzelmeyecek kırgınlıkların mimarı olan da oldu.
Birkaç kişi dışında kimseyle ilişki kurmayıp, ismini sadece Kaymakamlık sitesinde yazılı tutarak kaybolup gidecekler de.
Bakalım Vali Yardımcılığından Vezirköprü Kaymakamlığı’na atanan Halid Yıldız bu saydıklarımdan hangi kategoride kendine yer bulacak.
Temennimiz Vezirköprü Kaymakamları arasında unutulmaz kaymakamlar arasında yer bulmasıdır.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim ve Sağlık?

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Okullar açıldı. Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi. Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu. Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor. An...
 • MİKROP

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Pislik, balçık, dışkı, mikrop ilginç sözcükler. Halkın oy vererek yönetici olarak yüksek makamlara getirdiği bazı zatlar o halkın sesi, gözü, kulağı olan hatta “kimsesizlerin kimsesi olan” gazete ya da gazetecilere “mikrop” demiş. Ne yapalım, seçenler seçilenlerin aynasıdır derler. Bir şehirde üç gün tüm mahallelerinde suların kesilmesi doğal olarak mikropların artmasına neden olur. Böyle durumlarda halkın yapacağı fazla bir şey yok.Halk yapsa yapsa mikrop üreten bakterilere DDT yapar.Çünkü mikropları yıkamak için su yok!… Vezirköprü'de eskide...
 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...