logo

Yeni Santralde Bir Boş Abone Kaldı Vezirköprü PTT’si Kuranpörtörü Nihayet Çalışmaya Başladı 22 Kasım 1970 Pazar

Yeni Santralde Bir Boş Abone Kaldı Vezirköprü PTT’si Kuranpörtörü Nihayet Çalışmaya Başladı 22 Kasım 1970 Pazar

Günlerce bir İstanbul’la bir Ankara ile görüşmezdiniz, en yakın Samsun, Havza merkezleri ile de görüşmek mesele olurdu. Defalarca yazdık, PTT Genel Müdürlüğü defalarca cevap verdi. Nihayet kuranportör, Temmuz ayında kurulacak dediler. Temmuz’da çoktan geçmiş, 1970 yılı bitmek üzere idi, tekrar yazdık.

Çalışıyor
Vezirköprü kuranportörü nihayet geçtiğimiz hafta çalışmış, bu da defalarca yazımızın fiili bir cevabı olmuştur.
PTT Müdür vekili Şefik Korkmaz’dan kurulup çalışmaya başlanmış kuranportör hakkında bilgi rica ettik. Korkmaz’ın verdiği bilgiye göre yeni kuranportör durumu şudur: Bir anda dört kişi birden konuşabilecek, hatlardan bir direk Merzifon, bir Havza, bir de Durağan ve diğer taraf olmak üzere dört kanal bulunmaktadır. Dört kişi rahat rahat konuşma yapabilmektedir.
Ayrıca 150 kişilik santrale bir elli abonelik santral daha eklenmiştir. -Bunun da 49 abonesi dolmuş, bir abone kalmıştır.
Aloo Santral!..
Vezirköprü’de kolu çevirdiğiniz zaman size derhal kibar bir sesle cevap verecek, nereyi istiyorsunuz efendim! Diye soracak üç operatrist görevlidir. İsterseniz şimdi şehirlerarası telefona yazılın derhal. Ne operatistler işkence çekmekte, ne de aboneler işkenceye maruz kalmaktadırlar…
Fakat şunu da unutmayınız ki, İstanbul’dan Vezirköprü’yü acele ararsanız dahi saatlerce çıkmaz. Bu da İstanbul’un çok sıkışık olmasından ileri gelmektedir.
İlçemizde ayrıca üç operatist çalışmaktadır. Bunlar: 1-Nesrin Susmaz, 2-Saliha Gökmen, 3-Emine Öztokur’dur.
Operatistler durumun düzelmesinden memnun olduklarını eskiden arada kendilerinin de büyük sıkıntı içinde kaldıklarını söylemektedirler.
Şimdi Vezirköprü PTT’sinin 200 abonelik santralında 199 abone vardır. Bir de kuranportör çalışmaya başlamıştır.
Pansiyon İçin Ankara’ya Gidilecek
Köy çocuklarına okuma imkanı sağlamak için yapılacak pansiyonun yarım kalması üzerine kiralanan binada pansiyonun açılması kararı verilmiştir.
Açılacak pansiyona Kızılay Derneği de geniş çapta yardım vaat etmiştir. Vezirköprü köy çocukları ile ilgili pansiyona Kızılay’ın yardımını almak amacıyla lise müdürü Enver Günçavdı ile Kızılay başkanı Vahit Tüz’ün Ankara’ya gideceği öğrenilmiştir.
Sümerbank Mağazası İçin Köylüler Diretiyorlar
İlçemize bir Sümerbank mağazası açılması için köy muhtarları tekrar imza toplamaya başlamışlardır.
İlgili muhtarlar, bir kısım çıkarcıların Sümerbank eksperini yanılttıklarını, 10 yıl öncesinden bile Vezirköprü Sümerbank’ı memnun ettiğini fakat köylünün çok ucuz ve kaliteli mal almasını istemeyenlerin bu işi önlediklerini söylemektedirler.
İlgililer, Sümerbank için Ankara’ya gideceklerini de açıklamışlardır.
Vezirköprü’nün Elektrik Hattı İnşaatı İlerlemiyor
Vezirköprü’ye barajlardan elektrik getirecek tellerin gerilimi için hat çekme işi plana göre 1970 yılında bitirilmesi gerekmektedir.
Fakat gelin görün ki bu inşaat ilerlememekte adeta aylardan beri yerinde saymaktadır.
Ayrıca ilçenin şehir içi şebekesinin de değişmesi gerekirken bu hususta da en ufak teşebbüs görülmemektedir.
Oysa bu işi civar ilçeler çoktan halletmişler barajlardan rahat ve ucuz elektrik yakmaya başlamışlardır.

Share
49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?