logo

Yeni yılda da umut: TARIM..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü bir tarım ilçesi.
Genel olarak asıl geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan ilçemizde birçok kişinin çalıştığı diğer işlerine tali işleri diyebiliriz.
Tarımdaki ciddi girdilerden biri de Şeker Pancarı.
Amasya Şeker Fabrikası 2022 yılı için pancarın tonunu 800 liradan alacağını açıkladı.
Geçtiğimiz yıl yaklaşık bin 300 üreticinin 95 bin ton civarında pancar ürettiği Vezirköprü’de açıklanan pancar ücretiyle birlikte artış yaşanması bekleniyor.
Olacak mı?
Bekleyip göreceğiz.
Pancar fiyatı ne olursa olsun üreticilerin tamamının pancar ya da bir başka ürünü ekmesi beklenemez. Ürünlerin fiyatları kadar geleneksel olarak yapılan üretimin cinsinde etkili.
Bir dostumuz 40 yıl içerisinde Akdeniz’deki sıcaklığın 1 derece arttığını, bu artışın tarımı da direk olarak etkilediğini, seracılık başta olmak üzere birçok çeşidin önümüzdeki dönemde Karadeniz’e ekilmeye başlayacağını söylüyor.
Bu değişiklik bölgemizdeki tarımda özellikle ürün çeşitliliğini değiştirmekte ne kadar etkili olacak?
Vezirköprü’de özellikle son yıllarda (hatta eski İlçe Tarım Müdürü Dursun Okur’un gayretleriyle başlayan) ilçemizde yaratılmaya çalışılan ürün çeşitliliğinin başarılı olup olmadığı konusunda çok belirgin bir gelişme ise yok.
Yıllarca Soğuk Hava Deposu ile bazı ürünlerin üretilmesinin artacağı, depo eksikliği nedeniyle özellikle meyve ve sebzecilikte gelişme kaydedilemediği belirtildi. Vezirköprü Belediyesi Soğuk Hava Deposu’nu tamamladı. Sanırım bu yıl ihtiyacı karşılayacak şekilde çalışmaya başlayacak.
Beklentimiz..
Meyvecilik birkaç ağaçla yapılmaktan çıkarak gittikçe büyüyen bahçeler halinde yapılmaya; seracılık hafta başında pazarda satılmak üzere değil, üretilip saklanarak dışarıya satılmaya böylece de Vezirköprü’ye dışarıdan para girmesine sebep olmaya başlayacak.
Gittikçe gelişen bu sektör yan sektörlerini de birlikte geliştirerek yeni işletmelerin açılmasına ve ekonomik olarak Vezirköprü’nün canlanmasına neden olacak.
Bunlar iyi niyetle beklentilerimiz.
Bütün bunlar olurken çiftçinin hemen yanında İlçe Tarım Müdürlüğü’nün kendine yakışır binası ve personeliyle olacağını da bekliyoruz.
Unutulmaması gereken tarım sektöründeki hataların kısa sürede değişmeyeceği. Ekimde yapılan yanlış planlamalar hasat sonuna kadar değiştirilmesi mümkün olmayan işleri doğurur.
Yine de, önümüze umutla bakmak ve yılmadan çalışarak kazanımlar elde etmek en büyük temennimizdir.
2022 yılının tüm okuyucularımıza başta sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...
 • 2022 yılı için umutla bekliyoruz.

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Yeni bir yıla daha başladık. Her biri diğerinin ucuna eklenerek hızla geçiyor yıllar. İnsanoğlu bu uzun zaman diliminde sadece kendi dönemi varmış ve kendisi de hep olacakmış gibi bir çaba içerisinde. Düşününce bu çaba boş görünse de, bu çaba sayesinde medeniyet denen olgu bugünkü hale geldi. Yıllar içerisinde eski yıllarını arar hale gelen Vezirköprü'nün yıllardır en büyük beklentisi eskisi gibi bir KÖPRÜ haline gelebilmek, bunun için gerekli çalışmaları tamamlayabilmek. Vezirköprü'de 2022 yılı içerisinde de beklentilerimiz var. Bu yıl uzun ...
 • HARİKA BULUŞLAR

  05 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Bizim aklımıza ve buluşlarımıza, doğrusunu söylemek gerekirse kimse akıl erdiremez. Bazılarını örneklemek istersek şöyle sıralayabiliriz; - Şeker fabrikaları satılırken sesi çıkmayanlar, şekerin kilosu 10 lirayı aşınca mahalle bakkalına çıkışıyor, - Tarım ülkesi olan memleketimize devlet tarım yerine beton müteahhitlerini desteklerken uyuyanlar fırından ekmeği alırken fırıncıya efelenenler, - Et kombinaları, et-balık kurumu gibi kurumlar elden çıkarılırken seyredenler, kasaptan et alırken kasaba sitem edenler. - Fabrikalar...