logo

Yeni yılda da umut: TARIM..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü bir tarım ilçesi.
Genel olarak asıl geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan ilçemizde birçok kişinin çalıştığı diğer işlerine tali işleri diyebiliriz.
Tarımdaki ciddi girdilerden biri de Şeker Pancarı.
Amasya Şeker Fabrikası 2022 yılı için pancarın tonunu 800 liradan alacağını açıkladı.
Geçtiğimiz yıl yaklaşık bin 300 üreticinin 95 bin ton civarında pancar ürettiği Vezirköprü’de açıklanan pancar ücretiyle birlikte artış yaşanması bekleniyor.
Olacak mı?
Bekleyip göreceğiz.
Pancar fiyatı ne olursa olsun üreticilerin tamamının pancar ya da bir başka ürünü ekmesi beklenemez. Ürünlerin fiyatları kadar geleneksel olarak yapılan üretimin cinsinde etkili.
Bir dostumuz 40 yıl içerisinde Akdeniz’deki sıcaklığın 1 derece arttığını, bu artışın tarımı da direk olarak etkilediğini, seracılık başta olmak üzere birçok çeşidin önümüzdeki dönemde Karadeniz’e ekilmeye başlayacağını söylüyor.
Bu değişiklik bölgemizdeki tarımda özellikle ürün çeşitliliğini değiştirmekte ne kadar etkili olacak?
Vezirköprü’de özellikle son yıllarda (hatta eski İlçe Tarım Müdürü Dursun Okur’un gayretleriyle başlayan) ilçemizde yaratılmaya çalışılan ürün çeşitliliğinin başarılı olup olmadığı konusunda çok belirgin bir gelişme ise yok.
Yıllarca Soğuk Hava Deposu ile bazı ürünlerin üretilmesinin artacağı, depo eksikliği nedeniyle özellikle meyve ve sebzecilikte gelişme kaydedilemediği belirtildi. Vezirköprü Belediyesi Soğuk Hava Deposu’nu tamamladı. Sanırım bu yıl ihtiyacı karşılayacak şekilde çalışmaya başlayacak.
Beklentimiz..
Meyvecilik birkaç ağaçla yapılmaktan çıkarak gittikçe büyüyen bahçeler halinde yapılmaya; seracılık hafta başında pazarda satılmak üzere değil, üretilip saklanarak dışarıya satılmaya böylece de Vezirköprü’ye dışarıdan para girmesine sebep olmaya başlayacak.
Gittikçe gelişen bu sektör yan sektörlerini de birlikte geliştirerek yeni işletmelerin açılmasına ve ekonomik olarak Vezirköprü’nün canlanmasına neden olacak.
Bunlar iyi niyetle beklentilerimiz.
Bütün bunlar olurken çiftçinin hemen yanında İlçe Tarım Müdürlüğü’nün kendine yakışır binası ve personeliyle olacağını da bekliyoruz.
Unutulmaması gereken tarım sektöründeki hataların kısa sürede değişmeyeceği. Ekimde yapılan yanlış planlamalar hasat sonuna kadar değiştirilmesi mümkün olmayan işleri doğurur.
Yine de, önümüze umutla bakmak ve yılmadan çalışarak kazanımlar elde etmek en büyük temennimizdir.
2022 yılının tüm okuyucularımıza başta sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.

Share
37 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...
 • KURTULUŞ HEP BİRLİKTE

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Sulama Barajı bundan 20 yıl önce Ak Parti iktidarının ilk yılında, zamanın Devlet Bakanı Abdüllatif ŞENER tarafından hizmete açılmıştı. 20 yıldır sulama kanalları yapılıp bu güne kadar halkın hizmetine sunulamayan barajdan, geçen yıllarda kısmen bazı köylere hizmet vermeye başlanmıştı. 20 yıl sonra 13 köye daha su verilerek nihayet barajdan yararlanılmaya başlanmıştır. Barajın yapımı önceki iktidarlar zamanında planlanıp inşa edilmiş, hizmete hazır hale getirilmiş olduğu halde 20 yıl su kanalları yapılarak halkın hizmetine ...
 • 20 yıl sonra olsa da!..

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Duruçay Barajı'ndan 13 köy daha sulanmaya başlandı. Yaklaşık 20 yıl önce (2003'te) baraj açılışını zamanın Başbakan Yardımcısı olan Abdüllatif Şener'in yaptığı Duruçay Barajı'nın epey gecikmeden sonra da olsa sulamaya başlaması mutlu etti. Aradan geçen bunca zamanda 13 köyün binlerce dönümlük arazisinin neden sulanmadığını, bunu ilçeye ekonomik olarak ne kadar kayıp yaşattığını soracak kimse olacağını sanmıyorum. Öyle ya, bu kadar zamanda zaten olmayan bir ekim türüydü bu köyler için. Sulama sezonu başlangıcında, barajın sulamaya kavuşturulan ...
 • BİR DE ERKEK FİL GEREKLİ

  08 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Nasrettin Hoca ile Timur (Nam-ı diğer Aksak Timur) aynı dönemde yaşamışlar. Aksak Timur, Nasrettin Hoca'nın bölgesine bir dişi fil saldırır. “Fil o bölgede serbestçe dolaşsın, özgürce yaşamını sürdürsün” emri verilir. Aradan zaman geçer fil, çevre köylerden bahçeleri, bağları, ormanları tarumar eder. Durumdan zarar gördükleri için rahatsız olan köylüler, toplanarak Nasrettin Hoca'ya giderler.” Önümüze düş, Timur'a gidelim, bu fili bölgemizden alsın” derler. Hoca, köylüleri peşine takar, birlikte Timur'un sarayına doğru yola çıkarlar. Sarayı...