logo

YİBO’ya yurt yapılırsa, okulsuz kalan 32 köyün öğrencisi okuma olanağı bulur. “Okumak İstiyorum!” Diyen Öğrenciye İl’in Yanıtı: Okutulmanıza Olanak Bulunamamıştır 30 Temmuz 2000 Pazar

YİBO’ya yurt yapılırsa, okulsuz kalan 32 köyün öğrencisi okuma olanağı bulur. “Okumak İstiyorum!” Diyen Öğrenciye İl’in Yanıtı:  Okutulmanıza Olanak Bulunamamıştır 30 Temmuz 2000 Pazar

Bir kız öğrenci önce Vezirköprü’ye (Okumak İstiyorum.) diye başvurdu. Ancak Vezirköprü’de olanak bulunmadığı için, dilekçesini Samsun Valiliği’ne “Okumak istiyorum bana bu olanağın sağlanmasını arz ederim.” Diye yazıp gönderdi.
Bir süre sonra Valilik bu öğrenciye, en kutsal hak okuma isteğine; hayretle karşılanacak olumsuz yanıtı verdi:
“Samsun’da kız yurdu olmadığından, okumak isteği karşılanamamıştır.”
Yasalar çocuklarını okutamayana ceza veriyor. Bir tarafta bazı çocuklar:
-Okumak istiyorum ama, hocam izin vermiyor. Diyor. Dertleniyor. Diğer tarafta:
-Devletimizin Samsun vilayeti de eğitim alanında, karınca yürüyüşünü aşamayacak çalışma içinde eğitime, (üç okulun yenilenmesi dışında) hiçbir gelişme kazandıramıyor.
Okuyup, çağın gerisinde kalmak istemeyen yavruya verdiği yanıta bakın: “Okuma isteğinizi karşılamaya olanak bulunamamıştır.” Diyor.
YİBO’ya muazzam bir bina yapıldı. Buraya bir yurt eklense, 31 köyümüzün çoğu eğitim görecek.
Milli Eğitim Bakanı Sayın Metin Bostancıoğlu’ndan (okumak istiyorum.) diyen çocuklarla ilgilenmesini bekliyoruz.
Samsun Valiliği’nden de okumak isteyen küçük kız ve erkek öğrencilere bu olanağın sağlanacak çalışmalar yapılmasını bekliyoruz.

Ticaret Odası 90 Çocuğu Sünnet Ettirdi
Ticaret ve Sanayi Odası geçtiğimiz Cumartesi günü Fazıl Ahmet Paşa Halk Kütüphanesi’nde 90 çocuğu sünnet ettirerek iki bin yılının ilk toplu sünnetini yaptı.
Sabah Saat: 9.30’da çocuklar giydirildi. Sonra şehir içinde gezdirildiler, tören saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını folklor gösterileri izledi. Sünnetle ilgili Mevlid-i Şerif Orta Camii’de okundu.
Sünnetin yaklaşık 850 milyon masrafı, yönetim kurulu üyeleri ile oda meclisinin bir kısım üyelerince karşılandığı bildirildi.
Siyasetin hasta insanlara darbesi…
Vezirköprü’nün Tek Kadın Doktoru Ağrı’ya Atandı
Vezirköprü’de iki Kadın Doğum Doktoru’ndan Salim Güleryüz senelik izine ayrılırken, ikinci Kadın Doktoru Bülent Çepni de alelacele geçici görevle Ağrı’ya atandı.
Hastaların kuyruk olduğu, Kadın Doğum Polikliniğinde hastalar kuyruk halinde tek doktordan umut beklerken, onun da acilen Ağrı’ya atanması; siyasetin hastalara darbesi diye vasıflandırıldı. Hasta hanımlar şimdi acı acı düşünüp söyleniyorlar.
Köylere Giden Satıcılar Kartlı Olacak
Köylerde satış yapan seyyar satıcılar, Kaymakamlıktan kart alacaklar.
Basın’a yansıyan haberler şöyle;
-Biz ekmeğimizi seyyar satıcılık yaparak kazanıyoruz. Oysa, bazı muhtarlar bizi köylerine sokmuyorlar. Diyerek Kaymakamlığa şikâyette bulundular. Kaymakam Şevket Cinbir’de:
-İstedikleri taktirde muhtarların köye girişini yasaklayabileceklerini, satış için muhtarların izin vermesi gerektiğini belirterek, siz bu köylerde satış yapacakların listesini bize verip, onlara vereceğimiz kartı gösterip satış yapabilirsiniz.
Cinbir bu uygulamanın da yararsız olacağını, köylere satıcı kılığında kötü niyetli kişiler gelebilir. Dedi.
Samsun Valisi Değişti
Samsun Valisi İlyas Aksoy merkeze alındı. Yerine Gaziantep Valisi Muhammer Güler atandı.
Vezirköprü’ye Emniyet Müdürü
Daha önce Aydın Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunan, DTB. Aziz Gürer’in kardeşi Cengiz Gürer Aksaray Emniyet Müdürlüğü’ne atandı.

Share
245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?