logo

Yıllara Meydan Okuyan Gelenek

Yıllara Meydan Okuyan  Gelenek

İlçemiz Tahtaköprü Köyünde, yılların değiştiremediği gelenek devam ediyor.
İlçemize 50 kilometre uzaklıkta adını bir tahta köprüden alan, Yörüklerin yurt edindiği Tahtaköprü Mahallesi 350 hane ve 2 bin 100 nüfustan oluşuyor.
Gelenek giyim, adet ve inanç uygulamaları ile kültürüne bağlı kalan mahallede geleneksel “Bolluk ve Bereket Duası” yapıldı. 1
Etkinlikteki uygulamaların ilçenin hiçbir mahallesinde olmadığı Bolluk ve Bereket Duası’nın asırlar önce yapılan duaların aynısı olduğu, modern hayatın gelenekleri değiştiremediği belirtildi.
Diğer mahalleler duayı nisan ve mayıs ayında yaparken, Tahtaköprü Mahallesi’nin haziran sonunda yaptığı, diğer mahallelerin aksine misafirlere ikram için büyükbaş hayvan değil küçükbaş hayvan kesildiği ifade edilerek bu dua için 30 koyunun kesildiği, duaya yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı öğrenildi.
Geleneksel kültüründen ve inanç değerlerinden asla taviz vermeyen Tahtaköprü Mahallesi’ndeki Bolluk ve Bereket Duası’nda Mevlid-i Şerif’in orijinal hali okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra 7 müezzin, 7 Yasin ve 7 kez ezan okudu. Bu uygulamanın asırlardır devam ettiği ifade edildi.
Öğle namazından sonra 2 rekat şükür namazı kılındı, ayakta avuç içleri aşağı vaziyette dua edildi. Yine geleneksel yemeklerden keşkek ve kuzu etinden yapılmış yahni ikram edildi.
Misafir masalarına her haneden bir kişi oturarak konuklarla ilgilendi.
Duaya katılanlara keşkek ve yahni ikram edildi.

Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?