logo

Yıllardır KÖPRÜ yapılmasını bekleyen vatandaşlar, şimdi geçiş ücretinin iki katına çıkmasına karşı çıkıyorlar. Suyun öteki tarafına bir eziyet daha!..

Yıllardır KÖPRÜ yapılmasını bekleyen vatandaşlar, şimdi geçiş  ücretinin iki katına çıkmasına karşı çıkıyorlar. Suyun öteki tarafına  bir eziyet daha!..

Vezirköprü’de Altınkaya Barajı’nın yapılmasıyla başlayan köylülerin sıkıntılarına bir yenisi daha eklendi. Vatandaşlar Cuma günü 70 liraya bindikleri feribottan 50 liraya indiklerini söylediler.

Altınkaya Barajı’nın diğer tarafında kalan Vezirköprü’nün Öz Kuruçay ve Altınkaya Köyleri ile Durağan ve Alaçam’ın köylerinin Vezirköprü’ye bağlantısını sağlayan Baraj üzerindeki feribot taşımacılığında yapılan değişiklikler vatandaşları yeniden isyan noktasına getirdi.
Daha önce Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in Kanyon ziyaretinde konuyu dile getirdiğini ve “masraflar çıktıktan sonra küçük bir farkla taşımacılık hizmeti verileceğini” söylediğini belirten vatandaşlar yeni uygulanmaya başlanan tarifeyle ücretlerin iki katına çıktığını ifade ettiler.

Konuyu geçtiğimiz hafta bölgelerine gelen Vali Zülkif Dağlı’ya da aktardıklarını ifade eden vatandaşlar, kendisinin konuyla ilgileneceğini söylediğini aktardılar.

Geçtiğimiz Haziran ayında suya indirilen Altınkaya 55 Feribotu’nun ihalesi Ocak ayında yapılmıştı. Yeni fiyat tarifesine göre otomobil, minibüs, römorksuz traktör ücreti 35 lira, römorklu traktör, kamyonet geçişi 55 lira, kamyon (boş) 140, kamyon (dolu) 280 lira, iş makinesi 350 lira, otobüs (küçük) 140 ve otobüs (büyük) 210 lira olarak ücretlendirilmişti. Ayrıca kişi başı ücreti de tam 1,50, öğrenci 1 lira olarak belirtilmişti.

Cuma günü uygulanmaya başlayan yeni feribot uygulamasıyla, Vezirköprü’ye gelmek üzere yola çıkan vatandaşlar, burada yıllardır feribotçuluk yapanlara bundan sonra feribot taşımacılığı yapamayacakları belirtilerek, sadece ihalesi tamamlanan Altınkaya 55 feribotunun çalışacağı ve yeni ücret tarifesinin uygulanacağını öğrendiler.
Geçtiğimiz Cuma günü burada taşımacılık yapan 3 feribota ruhsatları olmadığı için taşıma yapamayacakları tebliğ edildi.

Suyun ortasında tarife değişti..
Altınkaya ve Öz Kuruçay Mahalle Muhtarları Samsun Büyükşehir UKOME’yi (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) arayarak konunun ayrıntısını öğrenmek istediler. Aldıkları ‘düzeltilecek’ cevabıyla feribota binen vatandaşlar sadece gidiş ücreti olarak 35 lira verdiler. Vatandaşlardan buna ek olarak daha önce uygulanmayan kişi başı 1,5 lira ücret istendi. Suyun ortasına geldiklerinde ise geçiş ücretinin 25 liraya düşürüldüğünü öğrendiler.
Belirlenen saatler dışında yapılacak olan taşımalarda ise ek olarak %50 zamlı tarife uygulanacağı belirtildi.
Daha önce 35 liraya (araç içindeki yolcular da dahil) gidiş geliş yaptıklarını ifade eden vatandaşlar artık sadece gidiş için 35 lira ve geliş için 35 lira ödeyeceklerini duyunca bunun kabul edilemez olduğunu ifade ettiler.
Vezirköprü Kaymakamlığı ve Samsun Büyükşehir ile yapılan görüşmeler sonucunda pazartesi günü bölgedeki vatandaşların bazılarıyla toplantı yapılacağı öğrenildi.
Barajı Devlet yaptıysa, geçişini de düşünmeli..
Pazartesi günü Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda da sorularına yanıt alamadıklarını sadece şikayetlerinin iletileceğini duyan vatandaşlar soluğu Vatandaş Gazetesinde aldılar. Vatandaşlar:

Biz buradaki işletmenin Büyükşehir aracılığıyla yapılmasını istiyorduk. Bize aktarıldığı kadarıyla daha düşük ücretle geçiş imkanı sağlanacaktı. Ancak tam tersi fiyatlar iki katına çıktı. Burada yapılan barajı biz istemedik. Devlet yaptı. O zaman devlet bizim karşıya nasıl geçeceğimizi de düşünüp önlemini almalı ve buradaki vatandaşları mağdur etmemeliydi. Pazartesi günü Vezirköprü’ye Pazar alışverişini yapmak için kimse gelemedi.
Üstelik devletin hibe olarak verdiği feribotu ihaleye çıkarıp başkasına veren Büyükşehir Belediyesi’nin yüksek fiyattan verdiği ihale yüzünden vatandaşlar büyük sıkıntı yaşayacaklar. Dediler.
Daha önce bölgede 3 feribotun taşıma işini yaptığı, bundan sonra 4 araç kapasiteli Altınkaya 55 feribotunun taşıma işi için yetersiz kalacağı, karşıya geçmek için gelen vatandaşların uzun süre beklemek zorunda kalacağı ifade ediliyor.

Share
32 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?