logo

Yol.. (Dağ fare doğurdu..)


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Sonunda Vezirköprü Havza arasındaki karayolunun ihalesi tamamlandı.
Bundan sonrasında Vezirköprü’de yaşayanları ikinci bekleyiş ve soru saracak; “acaba işi alan firma kaçmadan, batmadan düzgün ve zamanında işini bitirebilecek mi?”
Dile kolay yaklaşık 30 yıl beklendikten sonra, yapılacağı ‘kısmen’ açıklanan bir ihaleden bahsediyoruz.
Kısmen ile kastettiğim nedir?
Vezirköprü’de konuştuğumuz herkes ihalenin kapsamını soruyor; ne zaman başlayacak, duble yol mu olacak, yol hattı değişecek mi, Göğem yokuşu kalkacak mı, yol genişleyecek mi?
Bunlara bir soru da ben ekleyeyim, Havza Vezirköprü arasındaki yol tamamen yapılacak mı?
Bu soruların çok azında gerçekten bilgi sahibiyiz;
İhale bittikten sonra askı süresi bekleniyor, bu süreden sonra ihale sonucu kesinleşiyor ve ihale kesinleştikten sonra yer teslimi yapılıyor. Yer teslimi süresi 10 gün olarak ihalede de belirtilmiş. Yani iki ay sonra yapımın başlamasını bekliyoruz.
Vezirköprü Havza arasındaki yol standart duble yol (çift şerit gidiş, çift şerit geliş) denen yoldan olacak. Burada yolun genişlemesi de var tabi, ancak mevcutta bulunan ve daha önce kamulaştırılan alanların yapılacak yol için yeterli olacağı düşünülüyor. Belki genişletmede bazı alanların kamulaştırılması gündeme gelebilir.
Vezirköprü-Havza arasındaki yolun en fazla merak edilen kısmı ise güzergâh değişikliği. Ancak burada kötü haberimiz var. Eski yol neredeyse aynen kalacak ve olduğu gibi kalan bir yer de özellikle kış aylarında sürücülerin başının belası, korkulu rüyası olan Göğem Yokuşu olacak.
Ancak kötünün iyisi olarak belirtelim, virajlardaki sert yerler rötuşlanarak yumuşatılacak ve Vezirköprü-Havza yolu konforlu(!) hale getirilecek.
Sonuç olarak 30 yıl beklendikten sonra, Türkiye’de belki de en sona kalan yollardan biri olarak Vezirköprü-Havza yolu çok fazla bir değişikliğe uğramadan yapılacak.
Yaklaşık olarak (iyi ihtimalle) 3 yıl bu yolun yapım çilesini çekecek olan Vezirköprü halkı başta olmak üzere sürücüler, kendilerini iyi hissetmeyecek ve içten içe biraz genişlemiş bu yoldan geçerek ellerinde ne kaldığını düşünecekler.
Üstelik vatandaşların ‘aynen kalacaksa neden masraf ediliyor?’ diye sorduğu bu yol, bir 30 yıl daha değişmeden öylece kalacak.
Yol, yol, yol dendi. Yol ihalesi tamamlandı, ancak görünüşe göre dağ fare doğurdu.

Bugün 19 Mayıs.
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının yıl dönümü. Sadece saygı duruşunda bulunularak geçiştirmek zorunda kaldığımız Milli Bayramlarımızdan biri. Ancak, Milli Mücadele’nin tarihini okuyarak, gençlerimize okutarak hatırlatmamız gereken önemli günlerde biri.
Kutlu olsun.

Tüm okuyucularımın Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramı’nı da kutlarım.

Share
94 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...