logo

YOL mu virüs mü?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Mart ayının karlı geçen haftasına, bir taraftan içimizi ürperten koronavirüs salgını ve tedbirleri ile uzun zamandır beklenen Vezirköprü-Havza arasındaki YOL için Bakan Mehmet Cahit Turhan’ın ziyareti damgasını vurdu.
Uzun zamandır güneşli ve dönemine göre sıcak giden havaların getirdiği “kuraklık olur mu?” sorusu bu hafta yerini, soğuyan ve kar yağışıyla geçen günlere bıraktı.
Bir süredir dünyayı sarsan ve Türkiye’ye de ulaşan virüs nedeniyle alınan tedbirler birçok insanı alışkanlıklarından edecek.
Şu ana kadar Vezirköprü’de dedikodu haricinde görülmediğini bildiğimiz virüs umarız bundan sonra da görülmez.
Ancak bunun için alınan tedbirlere uymalı ve önlemlerin yolunda gitmesi için yardımcı olmayı ihmal etmemeliyiz.
Vezirköprü adına asıl önemli beklentinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Vezirköprü ziyareti sırasında altını çizdiği YOL olduğu ortada.
Yıllardır söylenen sözlere benzetmek istemediğimiz “Vezirköprü – Havza arası yolun projesi bitti, Nisan ayında ihalesi yapılarak yapımına başlanacak” açıklaması ya koronavirüsün gölgesinde kaldı, ya da artık vatandaş icraat görmek istiyor.
Bakan Turhan’ın Vezirköprü ziyareti nasıl gerçekleşti? Kendisi mi “geçerken uğrayalım” dedi, “Havza programına Vezirköprü’yü de ekleyelim” mi dendi, yoksa Vezirköprü’nün siyaseti mi Bakan Turhan’ı ilçeye getirmeyi başardı? Derseniz, AKP İlçe Başkanı Mehmet Kurt “aylardır sürdürdüğümüz çalışmanın sonunda Samsun’a getirmeyi başardık” Dedi.
Ancak sayın Bakan’ın açıklamaları nedense beni bir Vezirköprü’lü olarak tatmin etmemişti,
Bir vatandaş olarak aklıma geldi; Vezirköprü-Havza arasındaki yolun projesi tamamlandı denince ne anlamalıyız?
Mevcut yol üzerindeki birkaç virajın yumuşatılarak genişletilmesi ve yeni asfaltlanma işi mi, yoksa yeni bir projeyle Göğembeli’nin ortadan kalkacağı yeni, rahat ve güvenli bir yol mu yapılacak?
Yine sayın Mehmet Kurt’tan aldık cevabı:

Eski yol güzergahında yer yer değişiklikler yapılacak ve duble yol olarak bilinen yol yapılacak.
Buradan anlayacağımız, mevcut yolda keskin olan bazı virajlar yumuşatılacak geri kalan kısmında bir değişiklik olmayacak, biraz daha genişletilerek yol çift şerit gidiş, çift şerit geliş olarak yeniden asfaltlanacak.
Açıklamada sormaya bile gerek görmediğimiz kısmı Vezirköprü-Durağan arasındaki yol içinse “başka bahara bırakıldı” denmemiş, “proje aşamasında” denmiş.
Bu açıklamalar ve halkın ümitsizliği altında doğal olarak yılların sıkıntısı olan YOL için değil, bir süre sonunda gidecek bir virüs için alınan tedbirler daha fazla konuşuluyor.
Ne de olsa, özellikle kahvehanelerin kapatılması ilçe ekonomisini oldukça kötü etkileyecek.
Herkese sağlıklı günler…

Share
100 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...
 • İlçe Tarım ve Kenevir..

  17 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü'nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık. Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası'nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü'de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi. Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum. Vezirköprü'ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasa...
 • Cevaplayamadığımız sorular?

  10 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'nün sorunlarını sıralamak insana keyif vermiyor. Ancak, dillere pelesenk olan, bizim sormaktan bıkmadığımız önemli kısmına ise doyurucu cevap bulamadığımız sorularımızı sıralamak istedim. Havza - Vezirköprü yolu ne zaman tamamlanacak? Yol Vezirköprü'ye kadar gelecek mi, yoksa yakınlarında mı bitecek? Bu yol hangi güzergâhı kullanacak? Vezirköprü-Durağan yolu yapılacak mı? Yapılacaksa ne zaman? Vezirköprü'nün diğer çevre ilçelerle olan bağlantıları ne zaman yapılacak? Vezirköprü Besi OSB ne zaman başlayacak, ne zaman tamamlanacak? ...