logo

YOL mu virüs mü?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Mart ayının karlı geçen haftasına, bir taraftan içimizi ürperten koronavirüs salgını ve tedbirleri ile uzun zamandır beklenen Vezirköprü-Havza arasındaki YOL için Bakan Mehmet Cahit Turhan’ın ziyareti damgasını vurdu.
Uzun zamandır güneşli ve dönemine göre sıcak giden havaların getirdiği “kuraklık olur mu?” sorusu bu hafta yerini, soğuyan ve kar yağışıyla geçen günlere bıraktı.
Bir süredir dünyayı sarsan ve Türkiye’ye de ulaşan virüs nedeniyle alınan tedbirler birçok insanı alışkanlıklarından edecek.
Şu ana kadar Vezirköprü’de dedikodu haricinde görülmediğini bildiğimiz virüs umarız bundan sonra da görülmez.
Ancak bunun için alınan tedbirlere uymalı ve önlemlerin yolunda gitmesi için yardımcı olmayı ihmal etmemeliyiz.
Vezirköprü adına asıl önemli beklentinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Vezirköprü ziyareti sırasında altını çizdiği YOL olduğu ortada.
Yıllardır söylenen sözlere benzetmek istemediğimiz “Vezirköprü – Havza arası yolun projesi bitti, Nisan ayında ihalesi yapılarak yapımına başlanacak” açıklaması ya koronavirüsün gölgesinde kaldı, ya da artık vatandaş icraat görmek istiyor.
Bakan Turhan’ın Vezirköprü ziyareti nasıl gerçekleşti? Kendisi mi “geçerken uğrayalım” dedi, “Havza programına Vezirköprü’yü de ekleyelim” mi dendi, yoksa Vezirköprü’nün siyaseti mi Bakan Turhan’ı ilçeye getirmeyi başardı? Derseniz, AKP İlçe Başkanı Mehmet Kurt “aylardır sürdürdüğümüz çalışmanın sonunda Samsun’a getirmeyi başardık” Dedi.
Ancak sayın Bakan’ın açıklamaları nedense beni bir Vezirköprü’lü olarak tatmin etmemişti,
Bir vatandaş olarak aklıma geldi; Vezirköprü-Havza arasındaki yolun projesi tamamlandı denince ne anlamalıyız?
Mevcut yol üzerindeki birkaç virajın yumuşatılarak genişletilmesi ve yeni asfaltlanma işi mi, yoksa yeni bir projeyle Göğembeli’nin ortadan kalkacağı yeni, rahat ve güvenli bir yol mu yapılacak?
Yine sayın Mehmet Kurt’tan aldık cevabı:

Eski yol güzergahında yer yer değişiklikler yapılacak ve duble yol olarak bilinen yol yapılacak.
Buradan anlayacağımız, mevcut yolda keskin olan bazı virajlar yumuşatılacak geri kalan kısmında bir değişiklik olmayacak, biraz daha genişletilerek yol çift şerit gidiş, çift şerit geliş olarak yeniden asfaltlanacak.
Açıklamada sormaya bile gerek görmediğimiz kısmı Vezirköprü-Durağan arasındaki yol içinse “başka bahara bırakıldı” denmemiş, “proje aşamasında” denmiş.
Bu açıklamalar ve halkın ümitsizliği altında doğal olarak yılların sıkıntısı olan YOL için değil, bir süre sonunda gidecek bir virüs için alınan tedbirler daha fazla konuşuluyor.
Ne de olsa, özellikle kahvehanelerin kapatılması ilçe ekonomisini oldukça kötü etkileyecek.
Herkese sağlıklı günler…

Share
83 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...