logo

Yukarınarlı Ambalaj Fabrikasının Ziraî Etüdü Yapıldı 17 Mayıs 1970 Pazar

Yukarınarlı Ambalaj Fabrikasının Ziraî Etüdü Yapıldı 17 Mayıs 1970 Pazar

İlçemizde ilk defa kalkınma kooperatifi kurarak bir fabrika yapmak için teşebbüse geçen Yukarınarlı’lıların bu işine Samsun Valisi Ertuğrul Ünlüer de yakın ilgi göstermiş, gelen ekip köyün fabrika için zirai etüdünü yaparak ilgili merciler için Ankara’ya göndermiştir.
Zirai etütte öğrenildiğine göre: köyün ziraî durumu ele alınmış verilecek krediyi köylünün ödeme gücü ile ayarlı olup olmadığı hususu hesap edilmiştir. Zirai etütten sonra fabrikanın sanayi etüdü ve fabrikanın planlaması yapılacak, bu şekilde Yukarınarlı Vezirköprü’ye fabrikayı kazandıran köy olacaktır.
Fabrikanın yapılması başlandığı andan itibaren Yukarınarlı Kooperatifi Almanya’ya işçi gönderme kontenjanı kazanabilecektir.

Köylere elektrik
Bu arada Yukarınarlı ve Avdan köyleri için Köyişleri Bakanlığı’ndan etüde gelen ekip çok yüksek rakamlar köylüye yüklediğinden, kalkınma azminde fakat fakir olan köylülerimiz için bu paraları ödeme imkânı görülememektedir. Örneğin Avdan köyü 1971 yılında barajlardan gelecek hidroelektrik için 35 bin veremeyeceği gibi, Yukarınarlı köyü de 90 bin lira toplayıp vermesi düşünülemeyecek bir iş olmaktadır.
Ancak Yukarınarlı köylülerine görünen tek yol, köylerine alacakları elektrik motoru ile gündüz fabrikayı çalıştırmaları, gece de köyü aydınlatmaları çaresidir.
Ortaklar’lı E.’nin Davası Adli Tıptan Gelmediği İçin Gene Ertelendi
Havza’nın Ortaklar köyünde kocasını öldürmekten sanık olarak idam talebiyle yargılanan güzel E.’nin davasına ilçemiz Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam olunmuştur.
Ancak adli tıptan uzun süredir Aslanla konuşmalarına ait teyp raporu gelmediği için dava Temmuz’un 14’üne bırakılmıştır.
21 Öğretmen Mahkemeye Verildi
Daha önce savcılık tarafından haklarında takipsizlik kararı verilen 21 ilkokul öğretmeni boykot nedeniyle mahkemeye verilmişlerdir. Öğretmenlerin mahkemeye verilişi ilçe idare kurulunun aldığı karar gereğince olmuştur.
Boykota iştirak eden 21 öğretmenin yargılanması ilçemiz Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılacaktır.
Vezirköprü Hakim ve Savcıların Bildirgesi İlgi Gördü
Personel kanununa adliye mensuplarının dahil edilmemesi ve bir kısım adli sorunların gerçekleşmesi amacıyla Vezirköprü hakim ve savcılarının yayınladıkları bildirgeyi Havza, Kavak, Boyabat, Durağan hakim ve savcıları da imzalamışlardır.
Vezirköprü’de 19 Mayıs Yeni Sağlık Merkezi Yanında Yapılacak
Bir bayram yapacak yeri bulunmayan Vezirköprü’de yersizlik, halkı göçmen kuşlara çevirmiştir.
Öğrenildiğine göre bu yıl 19 Mayıs gösterileri yeni sağlık merkezi arsasında yapılacaktır.
19 Mayıs’ta Erkek Sanat Enstitüsü ve ortaokul, Jimnastik gösterileri yapacaktır.
Vezirköprü’de ödenen gelir vergileri açıklandı.
Vezirköprü’de Vergilerde 80 Bin Lira Artış Oldu
Vezirköprü’de toplanan gelir vergilerinde 80 bin lira, geçen yıla nazaran bir artış kaydetmiştir.
Bu yıl yine en çok vergiyi veren ilçemiz eczacısı Ümran Atıcı olmuştur.
Anketimiz sonuçlandı
Demirspor’un Adı Vezirköprüspor Oldu
Vezirköprüspor’un ilk maçına davetiye kazanan Adnan Yılmaz
Abone kazananlar
1.Mehmet Yılmaz
2.Hasan Kınay
3.Bekir Özata
4.Halit Tanrıverdi
5.Muzaffer Önkol
Vezirköprü’nün en büyük kulüplerinden Demirspor Kulübü son yaptığı kongresinde oy birliğiyle aldığı karar: (Demirspor) isminin tarihe karışmasına ünlü Demirspor’un adı Vezirköprüspor olmasına sebep olmuştur.

Share
94 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?