logo

Zihniyet değişir umarım..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Osmancık Kunduz Ormanlarını istedi.
O zamanlar Vezirköprü’de siyaseti bilen ilçelerini seven ve ileriyi görebilen bir ekibin neredeyse dayak yeme pahasına İlçelerinin hakkını korumak için yaptıkları mücadeleyi hatırlayanlar vardır. Hatırlamayanlar da Vatandaş Gazetesi arşivlerinden o günleri okuyabilirler.
Osmancık’ın bu mücadelesi 90 yıl sürdü.
Bunu Vezirköprü’ye bağlı Kunduz Ormanlarının büyük kısmının Osmancık’a bağlandığında Çorum ve Osmancık gazetelerinin yazdıklarından daha iyi görüyoruz. Osmancık’ın on yıllardır bekledikler hayalleri 2013 yılında gerçekleşti.
O zaman hayatta olan gazetemiz kurucusu Vefai Teker’in çabalarıyla bir toplantı düzenlense de, o toplantıdan da herhangi bir sonuç çıkmayacaktı.
Osmancık başardı, Kunduz’un büyük kısmı onlara geçti.
Hatta toplantıda bir yasa olmamasına rağmen, çıkan yasaya karşı ellerinden bir şey gelmeyeceği söylenmiş, Kunduz’daki ağaçların yerinde kaldığını bir yere götürülmeyeceğini söyleyenler olmuştu.
Oysa sadece basit bir orman köyleri iddiası değildi. Gelecekte çıkarılacak yeni işlerin başlangıcıydı.
Yine Şahinkaya’ya bir köprü yapılması gerektiğini iddia ettik. Sadece feribotlarla karşıya geçmek zorunda olan bölge halkı için değil, yıllarca Vezirköprü ile ticaret yapmak için bu yolu kullanan Alaçam ve Bafralılar için de gerekli olduğu içindi.
Bafra ile yol açılsın dedik. Böylece hem Vezirköprü’nün Bafra ile ticareti artar, hem de Samsun İstanbul yolu başta olmak üzere Vezirköprü’den geçer, ilçede ticaret artar iddiasındaydık.
Durağan Vezirköprü için ciddi bir pazar ancak yolu yüzünden Kastamonu’ya kadar açılacak olan pazarımız kapalı kalıyor iddiasını defalarca dile getirdik.
Bildiğiniz gibi bunların hiçbiri olmadı.
En son dedik ki, hiçbirini yapmıyorsunuz, bari Vezirköprü’nün dünyaya açılış yolu Havza yolunu yapın. Yıllarca yazdık, söyledik. En son Türkiye’de neredeyse daha kötü yol kalmayınca ihalesi yapıldı açıklamasına kadar geldi iş. Ancak hemen peşinden ihalenin akıbeti belli olamadı. Vezirköprü Havza yolu maalesef yeniden rafa kalktı. Bir iki küçük yama yapıldı ve biz unuttuk.
İddia edildi ki, şu anda bu kadar maliyeti kaldıracak bir ekonomi bulunmuyor. Pandemi bitsin yeniden değerlendirilecek.
Bugün Çorum milletvekilinin söylediklerinden anlıyoruz ki, bizim 15 bin nüfusumuzun Osmancık’tan alış veriş yapması için girişimde bulunuyorlar. Buraya konforlu bir yol yapılacak.
Karşı değiliz.
Her vatandaşımız en iyi yolu kullanmayı, en konforlu hayatı yaşamayı hak ediyor.
Şikayetimiz; bu vatandaşların kendi ilçelerine gelmek için kullandıkları yollarının neden konforlu hale getirilmediği, Vezirköprü’nün ilçe merkezinin yolları bile yapılamazken diğer ilçelere pozitif ayrımcılık yapıldığınadır.
Tüm bu olup bitenleri Vezirköprü’deki siyasetçilerimiz izleyecek midir? Vezirköprü’nün sorularını nasıl cevaplayacaklardır?
İlçemizdeki sivil toplum kuruluşları burada susacaklar mıdır? İlçe ticaretini büyük oranda etkileyecek bu çalışma bakalım nasıl karşılık bulacak?
Yarın Kunduz’daki etkinliklere de sahip çıkmaya çalışan Osmancık başarılı olacaktır. O zaman da, “ağaçları götürmüyorlar ya” diyen zihniyet ya da devamı olan “bizim girmemize de izin veriyorlar” diyecek zihniyet iş başında olmaz umarım.

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...